Časopis za pokrajino Posavje
28.04.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Zdravi in negovani zobje

Objavljeno: Sreda, 10.04.2019    Rubrika: Ne spreglejte Redakcija
Zdravi in negovani zobje

Foto: www.pexels.com

Lep nasmeh je še posebej povezan z zdravimi in negovanimi zobmi, ki prispevajo k boljšemu zdravju in počutju. Opaziti je, da ljudje dajemo čedalje večji pomen negi zob v primerjavi s preteklostjo, pa naj bo to z zdravstvenega ali estetskega vidika. O stanju in izkušnjah v zobozdravstvu smo se pogovarjali s strokovnjaki iz Dentalnega centra Tatalović (DCT) iz Krškega ter Skylab dentalnega in diagnostičnega centra s Čateža ob Savi.

Zdravi in negovani zobje
Ljudje smo postali ozaveščeni o pomembnosti celotnega zdravja, čedalje večjo pozornost dajemo zdravi prehrani in gibanju ter skrbimo za svoje telo, da ostaja vitalno. Sodoben življenjski stil narekuje urejen videz, zato se je v zadnjih desetletjih močno uveljavila tudi skrb za zdrave zobe, saj zdravje zob vpliva na zdravje celotnega telesa. Naši sogovornik opažajo, da je vse manj ljudi, ki obiščejo zobozdravnika samo ob pojavu bolečine, oziroma jih je vse več, ki se zavedajo pomembnosti rednih kontrolnih pregledov. Tako Živa Tatalović iz DCT poudarja: »Redni kontrolni pregledi zmanjšajo zaplete in omogočijo, da se manjši problemi rešijo hitreje, bolj konzervativno in s tem tudi ceneje. Dlje kot se čaka, težja, kompleksnejša in s tem tudi dražja je končna storitev. Si pa želimo, da bi bili pacienti še bolj dosledni glede kontrolnih pregledov na šest mesecev in jih ne bi na pregled spomnila bolečina. V 80 odstotkih, ko je že prisoten karies, zob niti ne boli.«

Preventiva je prva in osnovna stvar, za katero lahko poskrbimo sami. Še najbolj pomembna je pri otrocih, da jim že v zgodnji starosti privzgojimo skrb za svoje zobe. »Slovenija ima enega najboljših preventivnih sistemov v Evropi, čeprav zadnje čase opažamo, da je v padcu,« izpostavlja Mirna Franjković iz Skylaba in nadaljuje: »Pri srednji generaciji je najbolj prisotno estetsko zobozdravstvo, implantologija in parodontologija oz. zdravljenje bolezni dlesni. Pri starejši generaciji pa predvsem protetski nadomestki in implantologija.« Tudi Živa Tatalović pravi, da je pri otrocih in mladostnikih najpogostejša sanacija kariesa – plombiranje in ortodontska terapija, za katero je ključno, da se pri določenih nepravilnostih terapija začne v fazi, ko otrok še raste in se razvija. »Ortodontski aparat ima poleg estetske funkcije, kjer dobimo lep, širok nasmeh, tudi funkcionalno, izboljša lahko ugriz, omogoči boljšo in lažjo ustno higieno ter tako podaljša zdravje zob in tudi obzobnih tkiv.«

Seveda pa je ortodontska terapija primerna tudi za odrasle, ki želijo izboljšati svojo ustno higieno, podaljšati zdravje zob in ohraniti lep nasmeh tudi v zrelih letih. Sodobna tehnologija omogoča, da so posegi manj boleči, hitri in zelo učinkoviti. »Pri starejših ljudeh in vseh, ki imajo manjkajoče zobe, je danes najboljše nadomestilo implantat. Če so seveda ustrezni pogoji, kot je na primer dovolj kosti,« razloži Peter Tatalović in izpostavi, da so pri pacientih z brezzobo čeljustjo na voljo kompleksnejše rešitve, kot so snemne proteze na implantatih ali fiksni mostički na implantatih – ALL ON 4. »Manjkajoči zobje se lahko nadomestijo tudi z mostički, danes so v ospredju predvsem polnoporcelanske prevleke, ki estetsko popolnoma posnemajo barvo zoba. Izdelava takšne prevleke je v celoti digitalna – zobje se namreč ne odtiskujejo več. S tem se tudi skrajša čakanje na končni izdelek, kar pomeni, da je lahko prevleka v ordinaciji že v roku 24 ur.«

Napredna tehnologija in stalne izboljšave ponujajo tudi vse boljše materiale in storitve, ki so bolj estetske in tudi kvalitetnejše. Žal večina teh storitev ni priznanih s strani zavarovalnice in jih je treba pri storitvah na zdravstveno kartico doplačati. Prav tako je za zdravstvene storitve preko zavarovalnic čakalna vrsta, ker obstajajo omejitve, koliko storitev se lahko opravi v posameznem mesecu. Kot izpostavi Ana Franjković, pri samoplačniških storitvah načeloma čakalnih vrst ni, kar pripomore k takojšnjim rešitvam pri nastanku težav. »Glede na lastne izkušnje dela v javnem zobozdravstvu (zdravstveni domovi) lahko rečem, da se kljub trudu kolegov, ki delajo v javnem sistemu, pozna velika preobremenjenost in to pacienti vse bolj opažajo in čutijo.« Mnogi se po rešitev zatečejo v sosednjo Hrvaško, ki ima po besedah Petra Tatalovića neverjetno razvit dentalni turizem, kar pa ne pomeni, da so kvalitetne storitve res cenejše. »Prednost hrvaških zobozdravnikov je predvsem v močnem marketingu, ki ga imajo v Sloveniji, slovenski zobozdravniki pa se na takšen način ne smemo oglaševati. Tako za nas ostaja najboljša reklama nasmejan, zadovoljen pacient in veseli smo, da je tako.« Ana Franjković še opozori, da je treba stroškom zdravljenja na Hrvaškem prišteti še stroške prevoza, pomen komunikacije v lastnem jeziku in vprašljive garancije: »Kvalitetne zobozdravstvene storitve se delajo, da trajajo leta, škoda, ki nastane zaradi nestrokovnega in nekvalitetnega dela, pa je pogosto nepopravljiva in za sabo potegne še dodatne stroške.«

Sodobno t. i. estetsko zobozdravstvo ponuja tudi vrsto storitev, ki omogočajo beljenje zob, dodajanje porcelanskih lusk in okrasnih kamenčkov. O morebitnih stranskih učinkih Katja Ereš Tatalović razloži: »Beljenje zob mora biti pod nadzorom zobozdravnika z ustreznimi belilnimi sredstvi. Predvsem je pomembno, da so zobje in dlesni zdravi ter da se med postopkom zaščitijo dlesni. V tem primeru beljenje ni škodljivo, je pa lahko prisotna občutljivost zob, ki pa je prehodna. Pri luskah je v večini primerov treba zob minimalno obrusiti. Na ta način naredimo prostor za porcelansko lusko, ki jo nato cementiramo. Veliko pacientov, ki ni zadovoljnih s svojim nasmehom in zobmi, a imajo kljub temu zdrave zobe, se odloči za porcelanske luske.« Poudari še pomen čiščenja zobnega kamna, pri katerem se zobje ne poškodujejo: »Kamen je treba redno čistiti, da ohranimo zdrave dlesni in obzobna tkiva ter na ta način preprečimo nastanek parodontalne bolezni. Pri okrasnih kamenčkih se zobje prav tako ne poškodujejo, saj se kamenček samo prilepi na zob.«

Kaj lahko sami storimo za lepe in zdrave zobe?

Za sproščen nasmeh z lepimi zobmi so po besedah Mirne Franjković ključni redni kontrolni pregledi (vsakih 6 mesecev), ustna higiena ter pravilna uporaba pripomočkov za čiščenje (mehke zobne krtačke, nitke, medzobne krtačke, zobne prhe, električne krtačke kot alternativa in neagresivne paste za zobe). Še posebej izpostavi strokovnost in človečnost zobozdravnika na eni strani ter zavedanje pacienta za lastno zdravje na drugi strani. Tudi Živa Tatalović izpostavi pomembnost rednih kontrolnih pregledov ter skrb za ustno higieno ter zaključi: »Če ne boli, še ne pomeni, da ni težav. Manjša, kot je težava, hitreje, lažje, bolj konzervativno in seveda tudi ceneje jo je popraviti.« Torej skrbite za svoje zobe in se veliko smejte.

Katarina Jazbec
« Nazaj na seznam
»

najbolj brani članki

26.04.2024 | Ne spreglejte

15 pomladi Vite Marin

ne spreglejte

23.10.2020 | Sporočilo

Z električnimi kolesi med vinograde

15.12.2021 | Redakcija

Ko te na vhodu pozdravi sonce