Posavskim inovacijam štiri zlata, pet srebrnih in šest bronastih priznanj + priznanje za preboj
Objavljeno:
Torek, 03.06.2025 Rubrika:
GOSPODARSTVO Redakcija

Udeleženci letošnje podelitve priznanj inovatorjem Posavja
GZS Posavska gospodarska zbornica, Krško je v ponedeljek na gradu Rajhenburg že 22-ič podelila
priznanja najboljšim inovacijam regije Posavje za leto 2025. Posavje je bogatejše za
štiri zlate, pet srebrnih, šest bronastih in eno prebojno inovacijo.Podelitev priznanj je pripravila
GZS Posavska gospodarska zbornica, Krško skupaj z nacionalnimi partnerji
Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport, Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter njunima
agencijama SPIRIT Slovenija in ARIS ter tradicionalnimi podporniki inovativnosti v regiji.

Predsednik Posavske gospodarske zbornice, Krško Gorazd Pfeifer

Predsednik ocenjevalne komisije dr. Gregor Škorc
Delo ocenjevalne komisije je predstavil njen predsednik dr.
Gregor Škorc iz NEK. Na letošnji razpis je prispelo 16 inovacijskih prijav iz 14 podjetij in enega instituta, pri njih pa je sodelovalo 92 inovatork in inovatorjev in ena razvojna skupina. »Že tradicionalno izstopa avtomobilska industrija, zaradi razmer na tem trgu. Letos me je posebno pritegnil primer mladega mizarja, ki je s kombinacijo novih tehnologij in materialov ter starih obrtniških veščin izpopolnil svoj izdelek na višji nivo, s tem pa dvignil njegovo dodano vrednost,« je še povedal Škorc.
Predsednik Posavske gospodarske zbornice, Krško
Gorazd Pfeifer je poudaril, da inovacija ne pride sama od sebe, ampak zahteva mnogo znanja, izkušenj in veščin, predvsem pa volje in zavzetosti. Zahvalil se je delodajalcem, ki to omogočajo. »Danes ste pomembni predvsem vi, ki si upate in stopate izven okvirjev vaših podjetij. Prispevate namreč, da lahko tudi Posavje in Slovenija konkurirata na globalni ravni, kjer potekajo razvojni preboji, ki jih nismo pričakovali tako hitro in se vrstijo s svetlobno hitrostjo,« je še povedal. Evropa in ves zahodni svet bo moral bolj spodbujati inovativnost, je menil, da bomo lahko sledili nekaterim drugim delom sveta, »sicer bomo obstali in življenje se nam bo začelo spreminjati«.
Inovatorje je pozdravil tudi župan Mestne občine Krško
Janez Kerin. »Vaše delo kaže, da znamo v Posavju povezovati znanje, izkušnje in podjetnost, da znamo sodelovati, se učiti drug od drugega in skupaj iskati poti, ki vodijo k trajnostnemu razvoju,« je poudaril in nagrajencem zaželel, naj jim bodo priznanja spodbuda za še več ustvarjalnosti, povezovanja in drznih korakov v neznano.

Slavnostna govornica mag. Marjana Majerič, izvršna direktorica za strateški razvoj in internacionalizacijo Gospodarske zbornice Slovenije
Slavnostna govornica je bila mag.
Marjana Majerič, izvršna direktorica za strateški razvoj in internacionalizacijo Gospodarske zbornice Slovenije. Svoj govor je začela z zanimivo osebno povezavo z Gradom Rajhenburg. Otroštvo je namreč preživela v Orešju na Bizeljskem, njena družina pa je v tem prostoru preživela preizkušnje, ki so zaznamovale zgodovino in oblikovale prihodnost, kot je dejala: »Moja stara mama Jožefa Pinterič je bila noseča, ko so jo 11. novembra 1941 z Gradu Rajhenberg skupaj z družino odpeljali v živinskih vagonih – v izgnanstvo, v taborišče v Chemnitzu. Prav tam, 11. marca 1942, se je rodil moj oče Branko Pinterič. Po čudežu so se vrnili. In začeli znova – z voljo, pogumom, delom. In z inovativnostjo.« Njen oče je kasneje prav v Nemčiji, kamor je odšel, postal podjetnik-inovator. »Zanj so bile podjetništvo in inovacije način, kako preseči okoliščine. In enako verjamem tudi sama: inovacije so način, kako pišemo boljšo prihodnost – za podjetja, skupnosti, državo in svet. Danes tukaj, na Rajhenburgu, simbolno praznujemo ustvarjalnost, znanje in neomajen človeški duh,« je poudarila slavnostna govornica.

Zlato priznanje so prejela podjetja INO Brežice ...
V nadaljevanju je povedala, da so letos na Gospodarski zbornici Slovenije prejeli rekordnih 245 inovacijskih prijav – največ doslej, kar »kaže, da inovativnost danes ni več domena le laboratorijev in razvojnih oddelkov, temveč postaja osrednja vrednota slovenskega gospodarstva in družbe«. Navdih letošnje podelitve prihaja iz dveh prelomnih trenutkov za Slovenijo: postali smo polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (ESA) in Evropske organizacije za jedrske raziskave (CERN), je še povedala. »Ta vključitev ni le simbolni dosežek – je konkretna priložnost za naša podjetja, da sodelujejo pri razvoju prebojnih tehnologij: od kvantnih senzorjev in naprednih materialov do vesoljskih aplikacij. S tem Slovenija jasno sporoča: hočemo biti del svetovnega inovacijskega prostora. Tega, kjer se znanje, tehnologija in podjetnost povezujejo v rešitve za prihodnost.« V Sloveniji kljub temu ostajamo po kazalniku European Innovation Scoreboard med zmernimi inovatorji – s 70–100 % povprečne uspešnosti EU. Evropska unija kot celota napreduje, 15 držav članic se izboljšuje. Slovenija mora ta zagon izkoristiti – podpreti raziskave in razvoj, vlagati v komercializacijo znanja, nove tehnologije in kompetence prihodnosti. »Naj bo Rajhenburg danes kraj novega upanja. Inovacije so naša prihodnost. In prihodnost se začne tukaj,« je zaključila.

... Q Techna ...
V nadaljevanju sta
Pfeifer in Škorc podelila priznanje za prebojno inovacijo, bronasta in srebrna priznanja, Pfeifer in Majerič pa zlata priznanja (
seznam nagrajencev objavljamo spodaj). Za glasbeno obarvane trenutke je poskrbela mlada pevka
Tia Valentinc, prireditev je povezovala
Petra Rep Bunetič.
Zlata priznanja

... Siliko ...
Prijavitelj: INO Brežice d.o.o.
Inovacija: Univerzalna varnostna naprava za nadzor različnih traktorskih priključkov
Ekipa: Aleksandar Cvetanovski, Jurij Žnideršič
Inovacija predstavlja sistem, ki spremlja tehnično stanje priključenega stroja na traktor in z določenimi algoritmi ugotavlja ali je stroj varen za delo ali pa je potrebno, da stroj ustavimo in opravimo določene preventivne ali servisne posege. Sestavljen je iz senzorja, ki ga montiramo na priključek traktorja ter iz sprejemne naprave, ki obvešča operaterja o morebitni napaki, ki zmanjšuje varnost v okolici stroja. Sprejemnik je lahko tudi naprava za nadzor flote vozil, ki poleg stanja traktorja beleži v oblak tudi podatke o priključenem stroju.
Inovacija kandidira za priznanja na nacionalni ravni

... in Willy Stadler.
Jurij Žnideršič, INO Brežice: Inovacije so to, kar vleče neko skupino ljudi naprej. To je stvar, od katere še ne bomo kmalu živeli, poskušamo pa v različne smeri in ena se potem odpre in pomeni poslovno priložnost za naprej. Inovacija ni takoj vlečni konj, to so inovacije izpred nekaj let, odpira pa nove poti za naprej in nekaj novega, o čemer se pogovarjaš s kupci in nudi možnost za nadaljnje sodelovanje.

Pevka Tia Valentinc
Prijavitelj: Q Techna d.o.o.
Inovacija: Razvoj in implementacija avtomatiziranega sistema za ultrazvočni pregled dvoplastnosti valjane pločevine
Ekipa: Anže Horžen, Miha Kozole, Marko Andrejaš, Andrej Sikošek, Joaquín López López
Razvili smo modularni avtomatiziran sistem za ultrazvočno testiranje valjanih pločevin z B- in C-prikazom, ki omogoča zaznavanje dvoplastnosti, nepravilnosti zrn in drugih napak v materialu. Sistem vključuje tehnologije industrije 4.0 za nadzor v realnem času, izboljšuje kakovost, povečuje učinkovitost proizvodnje ter zmanjšuje proizvodne izgube. S tem prispevamo k večji zanesljivosti proizvodnih procesov.
Inovacija kandidira za priznanja na nacionalni ravni
Joaquín López López: Q Techna d.o.o.: Naša inovacija je rešitev za jeklarno, ki proizvaja jeklene plošče, narejena je po meri industrije za njihovo težavo. Pri nas imamo oddelke, ki se ukvarja le z razvojem, torej podjetje vanj vloži denar, čeprav ne vemo, ali bomo na koncu kaj dobili od tega. Mislim, da je to edina pot, da se podjetje razvija.
Prijavitelj: Siliko d.o.o.
Inovacija: Razvoj, testiranja in proizvodnja velikih tesnil za baterijska ohišja
Ekipa: Simon Jereb, Andrej Kranjc, dr. Blaž Čermelj, Gregor Mavec, Marcel Hribernik, Stojan Horjak, Mitja Kumin, Gašper Šubic
Siliko je razvil elastomerno hibridno tesnilo za baterijska ohišja električnih vozil, ki zagotavlja zanesljivo tesnjenje, trajnost in enostavno dolgoročno vzdrževanje. Naša rešitev je izdelana z avtomatiziranim robotiziranim procesom vulkanizacije, kar omogoča visoko kakovost in zanesljivost v vseh pogojih. Idealna izbira za prihodnost električnih vozil.
Inovacija kandidira za priznanja na nacionalni ravni
Andrej Kranjc, Siliko d.o.o.: Naša inovacija je bila razvita za avtomobilsko industrijo, konkretno za partnerja BMW. To ni bil le tehnični izziv, ampak tudi priložnost, da dokažemo, kako slovensko znanje in inovativnost uspešno konkurirata na višji ravni svetovne industrije. Sodelovanje pri tem prinese zelo velike izkušnje za naprej, za razvoj kariere cele skupine ljudi, kajti če izpelješ takšen projekt za podjetje, kot je BMW, imaš odprta vrata povsod.
Prijavitelj: Willy Stadler d.o.o.
Inovacija: Ločevalnik etiket
Ekipa: Rok Mežič, Tilen Mlakar, Matic Miklavčič, Žiga Avguštin
Ločevalnik etiket je naprava, namenjena ločevanju etiket od PET plastenk, ki omogoča učinkovito ločevanje lažjih frakcij (etiket) z uporabo usmerjenega zračnega toka. Inovacija temelji na razliki v masi in aerodinamičnih lastnostih med etiketo in plastenko, kar omogoča enostavno, energetsko učinkovito in prostorsko varčno rešitev.
Inovacija kandidira za priznanja na nacionalni ravni
Rok Mežič, Willy Stadler d.o.o.: Naša inovacija je nova zadeva na trgu, s katero zelo učinkovito in z dosti manjšimi stroški in vzdrževanjem opravljamo ta proces. Bolj kot komercialno, saj smo izvozno naravnani in naših produktov ne tržimo po Sloveniji, nam to pride na področju pridobivanja novih kadrov.
Srebrna priznanja
Prijavitelj: GEN energija d.o.o.
Inovacija: Trgovalni agent - bot za trgovanje na platformi M7-ComTrader
Ekipa: Igor Redenšek, Stanko Pompe
Razvit je bil Trgovalni agent – avtomatiziran trgovalni sistem (bot) za trgovanje z električno energijo na platformi M7-ComTrader. Ta omogoča trgovanje znotraj dneva na urni in četrturni osnovi. Na platformi trgujejo udeleženci iz 25 držav, pri čemer vsakodnevno sodeluje več tisoč akterjev.
Trgovalni bot omogoča nastavitve omejitev pri trgovanju, kot so najnižja prodajna cena, najvišja nakupna cena in največja prodajna/nakupna količina. Izjemna hitrost delovanja omogoča povprečni odzivni čas 0,01 sekunde.
Prijavitelj: Softelop Klemen Turšič s.p., ABC Maziva d.o.o.
Inovacija: Celovito upravljanje tekočin mazanja (TFM)
Ekipa: Klemen Turšič, Grega Mežič, Gregor Podobnik (ABC Maziva d.o.o.)
Aplikacija za celovito upravljanje s tekočinami mazanja, razvita skupaj z ABC Maziva d.o.o., omogoča celovito upravljanje, spremljanje in diagnostiko mazanja strojev. Sistem upravlja z opravili, jih posreduje delavcem ter jih obvešča, kdaj in koliko mazati stroj. Omogoča tudi generiranje poročil, analiz in opozoril. S sistematičnim beleženjem podatkov o mazivih, intervalih in meritvah izboljšuje vzdrževanje, zmanjšuje tveganje okvar ter podaljšuje življenjsko dobo opreme.
Prijavitelj: STILLES d.o.o., Inženiring in notranja oprema Sevnica
Inovacija: HelioPilot – Napredni sistem za spremljanje in krmiljenje sončne energije in največjih porabnikov ter uravnavanje porabe in proizvodnje električne energije v pohištveni industriji.
Ekipa: Razvojna skupina Stilles
HelioPilot združuje pametno krmiljenje sončnih inverterjev in največjih porabnikov v pohištveni proizvodnji. Senzorji v realnem času spremljajo porabo (npr. silosi, sušilnice, razsvetljava) ter sončno proizvodnjo, AI napoveduje potrebe, sistem pa po potrebi izklopi stroje ali inverterje. S tem optimiziramo stroške energije ter zmanjšujemo vpliv na okolje.
Prijavitelj: TPV AUTOMOTIVE d.o.o.
Inovacija: Metodologija definiranja popačenih oblik izdelkov z namenom kompenzacije distorzij pri varjenju
Ekipa: Gregor Levak, Jurij Švegelj, Davor Tramte, Patricia Šašek, Dejan Zajec
Inovacija predstavlja napredno metodologijo za kompenzacijo deformacije pločevine, ki omogoča skrajševanje projektnih časovnic in izboljšanje proizvodnih procesov. Z uporabo teh tehnik lahko oblikujemo nove izdelke, ki se po varjenju deformirajo v natančno predvideno geometrijo, s čimer zagotovimo visoko kakovost končnega izdelka brez potrebe po dodatni obdelavi. Inovacija je univerzalno uporabna in omogoča prilagajanje različnim materialom in geometrijam izdelkov.
Prijavitelj: TPV AUTOMOTIVE d.o.o.
Inovacija: Preizkušanje nosilca kolesa z realnimi obremenitvami s cestišča
Ekipa: Jurij Kranjc, mag. Vili Malnarič, Matej Strašek, dr. Jernej Klemenc (Fakulteta za strojništvo (UNI LJ)
Inovacija omogoča dinamično preizkušanje različnih nosilnih komponent s posnetkom realnih obremenitev, katerim so komponente podvržene med njihovo uporabo. V našem primeru smo preizkusili dinamično vzdržljivost nosilca kolesa z večkrat ponovljenim obremenitvenim signalom s cestišča. Na ta način so bile simulirane obremenitve, ki delujejo na nosilec kolesa med njegovo uporabo in ovrednotena dinamična vzdržljivost v njegovi življenjski dobi.
Bronasta priznanja
Prijavitelj: CNC Borštnar d.o.o.
Inovacija: Avtomatski razigljevalnik
Ekipa: Marko Borštnar, Anže Kostanjevec
Avtomatski stroj za razigljevanje razbremenjuje delavce v sami proizvodnji, ter zvišuje samo produktivnost. Naprava avtomatsko preko premične mize očisti ostre robove oz. razigli vse ostanke materiala, ki ostanejo od rezilnega orodja.
Prijavitelj: GEN energija d.o.o. in GEN-I, trgovanje in prodaja električne energije, d.o.o.
Inovacija: Možnost dolgoročnega zakupa električne energije
Ekipa: dr. Dejan Paravan (GEN), Primož Stropnik (GEN), Uroš Pavlič (GEN), Tomaž Kržan (GEN), Vanja Bogolin (GEN), Matej Simončič (GEN), Sandi Kavalič (GEN-I), Lev Prislan (GEN-I), Rok Markočič (GEN-I), Žan Kramar (GEN-I), Matej Mavsar (GEN-I), Domen Nahtigal (GEN-I), Nina Večernik (GEN-I), Tim Mijailović (GEN-I), Tina Česen Gregorič (GEN-I), Gregor Lojk (GEN-I), Suzana Sušnik (GEN-I)
V skupini GEN smo razvili dolgoročen produkt zakupa električne energije – jedrski PPA oziroma nPPA (nuclear Power Purchase Agreement). Produkt je dolgoročen strateški odgovor na izzive energetske krize, ki se je zgodila v preteklih letih. Produkta se razlikujeta tako, da je eden z Navzgor zamejeno ceno, drugi pa z Navzgor in Navzdol zamejeno ceno za obdobje petih let. Produkt nPPA bo na slovenski trg prinesel svež veter in nov zagon slovenskega gospodarstva.
Prijavitelj: GEN-I, trgovanje in prodaja električne energije, d.o.o.
Inovacija: Paket Pametna Samooskrba
Ekipa: Andrej Obljubek, mag. Andrej Šajn, Andreja Smole, Anja Gornjec, Anja Ilič, Anja Oražem, Benjamin Žagar, Blaž Krese, David Germovšek, Eva Potokar Cuzak, Ines Pogačar, Jan Tršinar, Lev Prislan, Majda Volk, Martina Batušić, Maruša Žagar, Mateja Videc, Matija Gubanec Hančič, Monika Češnjevar, Rok Markočič, Suzana Sušnik, Tina Česen Gregorič, Tomaž Rakar
Pametna samooskrba je inovativna paketna rešitev, ki ponuja največjo možno energetsko neodvisnost doma. Paket vključuje sončno elektrarno z baterijskim hranilnikom na ključ, oskrbo z električno energijo po fiksni in ugodni ceni, odkup presežno proizvedene energije in napredno upravljanje hranilnika, ki prinaša zagotovljen fiksni mesečni popust. Na ta način si lahko zagotovite do 60 % nižje letne stroške za oskrbo z električno energijo, ob izbiri paketa pa vam nudimo tudi brezobrestno odplačevanje (5, 7 in 10 let). Izgradnja sončne elektrarne in hranilnika poteka po načelu »vse na ključ«.
Prijavitelj: Institut "Jožef Stefan" in Nuklearna elektrarna Krško d.o.o.
Inovacija: Program za vodenje evidence gorivnih elementov FAR5
Ekipa: Sebastian Pleško (IJS), dr. Vid Merljak (NEK)
FAR5 je obsežno nadgrajena različica prejšnjih verzij programa FAR, ki se uporablja za vodenje evidence gorivnih elementov v Nuklearni elektrarni Krško že od 90-ih let, t.i. jedrsko računovodstvo. Služi sledenju, evidenci in vizualizaciji podatkov o jedrskem gorivu ter izdelavi poročil in izvajanju raznih preračunov. Nova razširjena različica deluje kot intranet spletna aplikacija in je podprta s sodobnimi tehnologijami, kot so SVG, SQL ter brezšivno integracijo programa Origen.
Prijavitelj: TPV AUTOMOTIVE d.o.o.
Inovacija: Inovativna zasnova proizvodnega procesa varjenja in mehanske obdelave izdelkov kompleksnih oblik
Ekipa: Jurij Kuretič, Marko Malnarič, Kristjan Kežman, Tomaž Habinc, Marko Kerep, Matic Šeligo, Jurij Švegelj
V sodelovanju z multidisciplinarno ekipo znotraj podjetja in z zunanjimi partnerji smo izvedli spremembo procesa proizvodne linije. Pri tem smo izboljšali produktivnost linije in zmanjšali izmet, saj smo povečali razpoložljivost in stabilnost proizvodnega procesa.
Prijavitelj: TPV AUTOMOTIVE d.o.o.
Inovacija: Razvoj inovativnega varilnega pozicionerja z namensko vpenjalno mizo
Ekipa: Tomislav Klarić, Miran Ferenčak, Nenad Rađenović, Boris Antolovič, Kristjan Kežman, Martin Povše, Katja Sajtl
"V podjetju TPV Automotive, d.o.o. smo, za potrebe novega projekta, varjenje okvirjev bivalnih kontejnerjev, razvili varilni manipulator z namensko vpenjalno mizo in avtomatiziran proces manipulacije med fazami sestave. Inovacija predstavlja izboljšavo obstoječega procesa varjenja okvirjev na varilnih mizah.
Z inovacijo je izdelava in obdelava izdelkov hitrejša, natančnejša, zanesljivejša, učinkovitejša. Povečala je zanesljivost in učinkovitost proizvodnje in s tem znatno znižala proizvodne stroške."
Priznanje za prebojno inovacijo
Prijavitelj: Mizarstvo Žiga Kunej s.p.
Inovacija: Jedilna miza z epoksi smolo in led lučkami
Ekipa: Žiga Kunej
Jedilna miza z vlito epoksi smolo in led lučkami je narejena iz lesa drevesa jesen. Pri vlivanju epoksi smole sta zelo pomembna natančnost in izvirnost. Led luči pa dajejo izdelku poseben čar in eleganco. Podnožje jedilne mize je izdelano v modernem stilu, ki se prilega eleganci modrine in osvetljave z led lučkami. Ideja za jedilno mizo z epoksi smolo in led lučkami je nastala spontano, jedilna miza pa je bila končni izdelek ob končanju Srednje mizarske šole v Sevnici. Inovacija je nastajala en mesec in je bila dokončana v začetku junija 2024. Tržna cena izdelka znaša 1.900,00 EUR.
Štiri najvišje ocenjene (zlate) inovacije bodo
kandidirale za nacionalna priznanja, ki bodo podeljena na Dnevu inovativnosti GZS 16. septembra 2025.
P. P.
#povezujemoposavje