Časopis za pokrajino Posavje
12.12.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

V sklopu projekta Enviro dva doživljajska centra v regiji Brežice-Zaprešić

Objavljeno: Nedelja, 27.10.2024    Rubrika: GOSPODARSTVO Redakcija
Enviro_novinarska_Mokrice_24-09.

Okrogla miza, na kateri so sodelovali partnerji in investitor projekta

Na gradu Mokrice je v četrtek, 24. oktobra, v dvorani Barbara potekala tiskovna konferenca projekta Enviro – doživljanje trajnostnega turizma za spodbujanje čezmejnih sprememb. Projekt, ki je sofinanciran s strani programa Interreg SI HR, si je zadal cilj povezati turizem, okolje in energetiko v čezmejni regiji Brežice-Zaprešić ter s tem spodbuditi trajnostni razvoj in hkrati ustvariti privlačno turistično destinacijo. V sklopu konference je potekala tudi okrogla miza s predstavitvijo projekta, ki jo je povezovala Anja Urek.

Vodilni partner je Občina Brežice

Občina Brežice je kot vodilni partner združila moči z Zavodom za podjetništvo, turizem in mladino Brežice, Fakulteto za energetiko Univerze v Mariboru, Turistično skupnostjo mesta Zaprešić in inštitutom Oikon d.o.o. S projektom Enviro se bodo tako povezali trije že prej omenjeni pojmi: turizem, okolje in energetika, rezultat projekta bo skupni interaktiven turistični program, ki bo poudaril pomen trajnega čezmejnega sodelovanja Slovenije in Hrvaške. Tako se bo uresničevala meddržavna strategija na področju podnebnega ukrepanja in energetskega prehoda, trajnostnega razvoja, odgovornega ravnanja z okoljem in naravnimi viri ter na drugi strani izobraževanja, turizma in povezovanja.
Enviro_novinarska_Mokrice_24-16.

Občina Brežice z županom Ivanom Molanom na čelu je vodilni partner projekta Enviro.


Skupna finančna podpora iz ESRR znaša 1.226.527,68 evra, prispevek partnerjev je 306.631,93 evra, skupni stroški projekta pa tako nanesejo 1.533.159,61 evra. Projekt se je začel 1. 9. 2024, traja pa 30 mesecev.

Na okrogli mizi predstavili projekt

Dogodka se je udeležila tudi Stella Arneri, pooblaščenka ministra in direktorica Uprave za evropsko teritorialno sodelovanje na Ministrstvu za regionalni razvoj in evropske sklade Republike Hrvaške, ter izpostavila dolgoletno sodelovanje Hrvaške in Slovenije. Na okrogli mizi, kjer je bil projekt predstavljen, so sodelovali župan Občine Brežice Ivan Molan, dekan Fakultete za energetiko prof. dr. Sebastijan Seme, direktorica ZPTM Brežice Katja Čanžar, župan Občine Zaprešič Željko Turk, direktor Turistične organizacije mesta Zaprešić Toni Ganjto in predstavnik investitorja družbe HESS Boštjan Pišotek.
Enviro_novinarska_Mokrice_24-08.

Župan Zaprešića Željko Turk se veseli poglobljenega sodelovanja obmejnih regij Hrvaške in Slovenije.


Občina Brežice je skupaj z zgoraj omenjenimi partnerji uspešno kandidirala na 1. roku Javnega razpisa Interreg Slovenija-Hrvaška 2021–2027 in prejela odobrena kar dva od skupno šestih izbranih projektov v okviru sofinanciranja z evropskimi sredstvi – poleg Envira še InterWine. Brežiški župan Ivan Molan je izjemno ponosen in vesel, da jim je uspelo pridobiti kar dva projekta. »Občina Brežice je obmejna občina in ima okoli 70 kilometrov meje s Hrvaško. Ljudje z ene in z druge strani smo vedno živeli v prijateljskih odnosih in radi smo se družili. Bilo je že nekaj sodelovanj med državama, a to je eden izmed največjih projektov v zadnjih letih, tudi finančno gledano. Naredili bomo tudi nekaj dobrega za kulturno dediščino, skupaj s podjetjem HESS bomo obnovili čudovito stavbo, ki ima bogato zgodovino v naši občini in je začela propadati. Kulturna dediščina pa mora imeti vsebino, življenje. Zato me veseli, da bo služila namenu centra, ki poučuje o okolju, trajnosti in energetiki oz. o simbiozi obnovljivih virov energije in trajnostnega turizma,« je povedal župan in še dodal, da skupni projekt predstavlja dodano vrednost za občino Brežice.

Tudi župan Zaprešića Željko Turk se veseli projekta, ki je bil v svoji kategoriji izbran kot eden izmed šestih projektov od 73 projektnih vlog, in poudarja, da je to pokazatelj dobre projektne zasnove. »Projekt Enviro ni le čezmejno sodelovanje, ampak je konkreten dokaz, da gresta trajnostni razvoj in skrb za okolje z roko v roki z ohranjanjem kulturne dediščine. Revitalizacija Novih dvorov, ki je v središču tega projekta, prispeva k ohranjanju zgodovinske zapuščine ter odpira nove možnosti za razvoj turizma in krepitev naše lokalne skupnosti,« je povedal Turk.
IMG_9799

Kušljanova vila bo prenovljena v roku naslednjih dveh let in pol.


Obnovili bodo Kušljanovo vilo in Hišo Marof

Novi inovativni turistični produkti in vsebine bodo obiskovalcem nudile prav posebna doživetja, vzpostavljena bosta namreč dva interpretacijska in multimedijska centra, izobraževalni programi s področja okolja in energetike, tematski dogodki, sredstva za povezovanje mest (e-kolesa, e-kombi) in še bi lahko naštevali. V Brežicah bo tako obnovljena Kušljanova vila, v Zaprešiću v Novih dvorih Bana Jelačića pa Hiša Marof. Kušljanova vila je več kot 100 let star objekt, kjer bo, tako kot v Hiši Marof, vzpostavljeno doživljajsko središče znanja in izobraževanja o okolju, energiji in zgodovini regije. V obnovljenih vilah bodo potekale interaktivne razstave, izobraževalni programi za vse starostne skupine, dogodki, delavnice …

Čeprav se obe stavbi nahajata v različnih okoljih in imata različno zgodovino, ju povezuje skupen imenovalec: trajnost. Obnovljeni objekti bodo postali vzorčni primeri trajnostne prenove in energetske učinkovitosti. Z združevanjem prizadevanj različnih deležnikov želijo ustvariti privlačno turistično destinacijo, ki bo ohranjala naravno in kulturno dediščino ter spodbujala trajnostni razvoj. Omeniti je treba tudi izobraževalno mobilno aplikacijo Enviro, ki bo bodočim obiskovalcem nudila informacije o turističnih znamenitostih, dogodkih in aktivnostih v regiji Brežice-Zaprešić ter ponujala interaktivne elemente; virtualne oglede centrov in igre.
Enviro_novinarska_Mokrice_24-15.

Duo iz Zaprešića, levo Jurica Jelaša, desno Kristian Marolt


Prvi dostopni turistični paket za osebe z oviranostmi

Projekt Enviro se zaveda pomena vključujočega turizma, zato bo posebna pozornost namenjena dostopnosti osebam z oviranostmi. S tem želijo organizatorji projekta zagotoviti, da bo turizem v regiji dostopen vsem. To vključuje prilagojeno infrastrukturo, komunikacijo in vsebine, ki bodo omogočile enakopraven dostop do turističnih znamenitosti in aktivnosti. O dostopnosti je več povedala direktorica ZPTM Brežice Katja Čanžar. »Trajnostna destinacija ne sme biti nedostopna. Zavedamo se pomena dostopnosti za osebe z oviranostmi, starejše in za mamice z otroki. Gre za velik delež prebivalstva, zato je prav, da o tem razmišljamo in to izpostavimo. Interpretacijski center bo omogočal dostop vsem, ki so ovirani na kakršen koli način. S tem si želimo vzpostaviti novo raven turistične ponudbe na širšem evropskem parketu. Na destinaciji si želimo čim več multisenzornosti, kot so taktilne poti in avdiovizualne predstavitve,« je dejala Čanžar in še omenila, da bo v projektu močno zastopana digitalizacija.

Dogodek sta polepšali dve glasbeni točki, iz Zaprešića sta prišla pevec Kristian Marolt in kitarist Jurica Jelača, iz Glasbene šole Brežice pa profesor Niko Ogorevc in profesorica Monika Rožej.
 
H. Z., foto: Foto Luka Rudman in H. Z. 

#povezujemoposavje
« Nazaj na seznam
»

ne spreglejte

07.05.2020 | Redakcija

Zibelka Anastazija Grüna

09.01.2020 | Redakcija

Edini ohranjen uskoški stolp