Časopis za pokrajino Posavje
17.01.2025
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

​Melita Skušek: Najbolj prvinska plat kulture so naši medsebojni odnosi

Objavljeno: Petek, 09.02.2024    Rubrika: KULTURA Redakcija
DSC_0096

V prvem delu prireditve so nastopili učenke in učenci kostanjeviške osnovne šole ...

Kostanjeviška občinska prireditev v počastitev slovenskega kulturnega praznika je kot običajno potekala v prireditvenem prostoru tamkajšnje osnovne šole.

Prvi del prireditve je bil namenjen programu, ki so ga oblikovali učenke in učenci pod mentorstvom Metke Povše in Mojce Jevšnik. Skozi dramatizacijo, petje in ples so počastili tako našega največjega pesnika Franceta Prešerna, v čigar čas praznujemo slovenski kulturni praznik, kot tudi pisatelja Ivana Tavčarja, kateremu je bilo posvečeno lansko leto, saj je minilo 100 let od njegove smrti. Za dobre pol ure trajajoč program jih je občinstvo nagradilo z bučnim aplavzom.
DSC_0091

... in navdušili občinstvo v prireditvenem prostoru šole.


 
»Rešijo nas lahko zgolj in samo odnosi«
 
V drugem delu prireditve so se zvrstili govori. Povezovalec Jakob Gašpir, sicer predsednik občinske komisije za občinska priznanja, prireditve ter sodelovanje z občinami, je najprej najavil ravnateljico kostanjeviške šole Melito Skušek. Dodala je nekaj misli k Cankarjevemu razmišljanju, da je slovenska beseda »beseda praznika, petja in vriskanja«. Citirala je tudi Manco Košir, ki pravi, da je jezik »ogenj, ki lije iz pekla« in »ogenj, ki greje iz neba«. Besede imajo namreč veliko moč in zvok izgovorjene besede je lep, je nadaljevala Skušek, »ker jo izgovarja človek človeku, da bi se razumela, spoznala in sprejela«.
DSC_0127

Jakob Gašpir

Prav zaradi besede in jezika smo se postavili ob bok velikim evropskim narodom in smo eden redkih narodov, ki praznuje svoj dan besede, kulture in umetnosti nasploh. Ko govorimo o kulturi, imamo pogosto polna usta besed o denarju v njej, zavrnjenih projektih, krivicah pri podeljevanju nagrad, »pa bi vendarle morali pogledati najbolj prvinsko plat kulture – naše medsebojne odnose, za katere ne potrebujemo ne razpisov ne finančnih spodbud ne Prešernovih nagrad ne spomenikov. V najtežjih časih nas lahko rešijo zgolj in samo odnosi,« je dejala ravnateljica, kar poudarjajo tudi na kostanjeviški šoli, ki se že ponaša z nazivom kulturna šola in edinstveno galerijo ter številnimi kulturnimi dogodki skozi šolsko leto. Moč besed dokazuje tudi njihova učenka Ula Bratkovič, ki je bila na natečaju Založbe 5KA s svojo knjigo »Lepo spi, lepotec« razglašena za mlado pisateljico leta. Predstavitev njene knjige bo v petek, 16. februarja, ob 18. uri v večnamenskem prostoru šole. »Za vse nas je to izjemno darilo ob slovenskem kulturnem prazniku,« je rekla ravnateljica.
 
DSC_0129

Melita Skušek


Po pevskem nastopu Patricije Gornjec, učenke Glasbene šole Krško pod mentorstvom Anje Žabkar in ob klavisrki spremljavi Estere Cetin, je zbrane nagovoril župan Robert Zagorc. Kot je dejal, je bila Kostanjevica na Krki že od nekdaj sinonim za kulturo, zaradi novih rodov kulturnikov, ki izhajajo iz nje, pa se jim za prihodnost kulture v občini ni treba bati. Sledil je še nastop učenca 5. razreda trobente na Glasbeni šoli Krško Leona Homana Šošterja pod mentorstvom Matjaža Kaučiča in ob klavirski spremljavi Martina Šušteršiča.
 
Marinčev 'besedni performans'
 
DSC_0143

Jože Marinč

Slavnostni govor je imel letos domačin, akademski slikar Jože Marinč. Rodil se je na Dolnji Brigi pri Kočevski Reki, v Ljubljani končal šolo za oblikovanje, Pedagoško akademijo in Akademijo za likovno umetnost, v Kostanjevico na Krki pa se je priselil leta 1980, ko se je kot učitelj likovne umetnosti zaposlil na tukajšnji osnovni šoli. Za njim je več kot 50 samostojnih razstav tako doma kot v tujini, med drugim je svoje delo predstavil na slovitem Times Squareu v New Yorku, poslikal fasado hidroelektrarne v Krškem ter ustvaril skulpturo za kostanjeviško krožišče z naslovom Pravljica. Prepričan je, je povedal Gašpir, da se umetnik rodiš in v šali pove: »Prišel sem v svet iz tistih bukovih dežel iz Dolnje Brige na Kočevskem. Tam smo samo krave pasli, nobeden ni vedel nič o tej umetnosti …« Ob svoji letošnji okrogli obletnici v Galeriji Božidar Jakac pripravlja tudi veliko pregledno razstavo. Njegov slavnostni govor ni bil klasično razmišljanje o vlogi kulture v naši družbi, ampak je v obliki 'polpesniškega besednega performansa', kot je dejal, nanizal utrinke iz svojega življenja.
 
Na dan kulturnega praznika je bilo cel dan pestro tudi v Galeriji Božidar Jakac. Pripravili so odprtje razstave Bogdana Borčića in Tihomirja Pinterja »V dialogu« oz. XVIII. postavitev v Grafičnem kabinetu Bogdana Borčića, medgeneracijsko delavnico »Iz fotografije v odtis« ter voden ogled fotografske razstave »Fragmenti časa: Miroslav Zdovc in fotografska scena«.
 
P. P.

#povezujemoposavje
« Nazaj na seznam