Časopis za pokrajino Posavje
15.10.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Ljubezen do umetnosti je mater in hčer še bolj povezala

Objavljeno: Sreda, 29.11.2023    Rubrika: KULTURA Redakcija
Eva Kotar + Nena Bedek (2)

Mati in hči, likovna pedagoginja Nena Bedek in saksofonistka Eva Kotar

Mati in hči, Nena Bedek in Eva Kotar. Obe sta nadarjeni, vendar vsaka na svojem umetniškem področju. Nena je likovna pedagoginja, zaposlena kot učiteljica likovne vzgoje v osnovni šoli. Eva je glasbenica, inštrument iz katerega izvablja mogočne zvoke, je saksofon. Njun vsakdan je bogat in radi ga predstavita javnosti – mati na slikarskih razstavah, hči na koncertih, včasih pa tudi skupaj, ko hči z glasbenim nastopom popestri odprtje materine razstave.

Nena Bedek, rojena leta 1970, je obiskovala srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani, smer modno oblikovanje, diplomirala pa je na oddelku likovne pedagogike na Pedagoški fakulteti v Mariboru. Živi v Sevnici, zaposlena je na OŠ Boštanj, OŠ Krmelj, OŠ Tržišče in OŠ Milana Majcna Šentjanž, kjer poučuje likovno umetnost. »Delo z otroki me razveseljuje, motivira in mi nenehno postavlja izzive. Izzive zato, ker poučevanje v osnovni šoli pomeni nenehno iskanje novih idej, oblik in metod dela. Priložnosti za to vidim tudi v sodelovanju in povezovanju s kulturnimi inštitucijami v ožji in širši okolici, naj si bo v smislu organizacije otroških likovnih razstav, likovnih delavnic, projektov ali natečajev,« izpostavi delo v razredu, ki je vidno tudi na šolskih razstavah ter na odrskih deskah, kjer skupaj z učenkami in učenci pripravi sceno ali pa celotno lutkovno predstavo, kajti zadnjih osem let se posveča tudi lutkovni dejavnosti in pri tem je zelo uspešna, kot je pri projektu Otroške razglednice.

OTROŠKE RAZGLEDNICE

Nena Bedek

Nena med ustvarjanjem na prostem (foto: osebni arhiv)

»V naši sevniški občini je sedem osnovnih šol, zato sem začela razmišljati, kako bi lahko učenke in učence med seboj povezala v likovni dejavnosti in pred petnajstimi leti sem pričela z organizacijo občinske likovne kolonije Otroške razglednice. Ta je vsako leto potekala na gradu Sevnica, med korono se je spremenila v obliko fotografskega natečaja in tako poteka še sedaj. Na ta način se osnovnošolke in osnovnošolci povezujejo, spoznavajo, njihovi starši obiščejo zaključne razstave in na ta način se širi krog obiskovalk in obiskovalcev kulturnih dogodkov ter inštitucij,« pripoveduje s posebnim zanosom. »Še posebej me navdušujejo otroci, ki so morda pri večini predmetov šibkejši, po drugi strani pa polni ustvarjalnih idej in želja po likovnem ustvarjanju. Velikokrat je likovna govorica posameznika močnejša od verbalnega izražanja,« še doda in nato predstavi lastno likovno ustvarjalnost.

SVOBODNA V LIKOVNEM IZRAŽANJU

»Kolikor mi dopušča čas, tudi sama ustvarjam. Rada raziskujem in kombiniram različne materiale ter barvne nanose na platnu. To mi pomeni popolno svobodo, da lahko realiziram svoje razmišljanje preko likovnih del. Doslej sem imela nekaj samostojnih razstavah, a rada sodelujem tudi v skupinskih projektih, udeležba na likovnih kolonijah pa mi pomeni prijetno druženje in spoznavanje novih, zanimivih ljudi,« pove umetnica, ki ostaja zvesta svojemu izraznemu likovnemu jeziku, vezanem na abstraktno slikarstvo. »Abstraktna umetniška dela gledalcu dopuščajo veliko svobode, da v njih najde svoje lastno čustveno doživetje in individualne predstave,« je dejala na odprtju ene izmed Neninih razstav umetnostna zgodovinarka Karmen Volavšek.

OČARAL IN ZAČARAL JO JE SAKSOFON

Eva Kotar, saksofonistka (1)

Mlada sevniška saksofonistka Eva Kotar

Ljubezen do umetnosti, do kulture je Nena prenašala na družino, predvsem na obe hčeri in njena starejša hči Eva Kotar se je že zelo zgodaj začela posvečati glasbi. Leta 1996 rojena Eva je svojo glasbeno pot pričela v Glasbeni šoli Sevnica, najprej v razredu Nataše Aškerc, v nadaljevanju v razredu Matjaža Škoberneta. Na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani se je v prvem letniku izobraževala pod mentorstvom Špele Kolenc in kasneje pri Oskarju Lazniku, pod mentorstvom katerega je tudi maturirala, nato se je odločila za študij na Visoki šoli za glasbo in ples v Kölnu, kjer se je šolala v razredu Daniela Gauthierja. Po zaključenem dodiplomskem študiju je v lanskem letu z odličnimi ocenami zaključila še magistrski študij ter ob tem kot članica kvarteta saksofonov Eternum študirala še komorno igro pri prof. Georgu Klütschu in Han-An Liu. V okviru programa izmenjave Erasmus se je leta 2020 izobraževala na »Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse« v Parizu pri prof. Claudu Delanglu. V študijskem letu 2021/2022 je obiskovala še študijski program »Master spécialisé« na »Conservatoire royal de Bruxelles« pri prof. Vincentu Davidu. V času študija je bila Eva Kotar štipendistka Posavske štipendijske sheme RRA Posavje, kar ji je olajšalo študij in bivanje v tujini.

KVARTET ETERNUM

Nena Bedek, slikarska razstava (21)

Hči kot glasbena gostja na materini razstavi (foto: osebni arhiv).

Študij v tujini je mladi in nadarjeni sevniški saksofonisti prinesel tudi nova znanstva, iz katerih so se stkale posebne vezi. Leta 2017 je Eva skupaj s svojimi študijskimi prijatelji, Kranjčanko Ajdo Antolovič, Filipom Orlovićem iz Srbije in Mari Ángeles del Valle Casado iz Španije, ustanovila kvartet saksofonov Eternum. Pomemben korak na njihovi koncertni poti je bila umestitev v koncertni cikel »Best of NRW«, kar jim je odprlo vrata do številnih koncertov po nemški regiji Severno Porenje - Vestfalija. Danes se njihovo veselje do eksperimentiranja in vsestranskost sestava zrcalita v izvirnem repertoarju, ki zajema vse od transkripcij baročne literature, originalnih skladb za kvartet iz različnih glasbenih obdobij vse do izvedb sodobne glasbe in kjerkoli nastopijo, vedno prejmejo dolg aplavz in dobre kritike. »Nastopili smo tudi na večjih koncertnih odrih po Nemčiji, kot je koncertna dvorana ’Beethoven-Haus’ v Bonnu, dvorana ’Krönungssaal’ v Aaachnu, prestižna berlinska koncertni hiša ’Konzerthaus’ pa filharmonija v Kölnu,« s posebnim leskom v modrih očeh pripoveduje mlada glasbenica in doda, da so v letošnjem letu pri nemški založbi Genuin izdala svojo debitantsko zgoščenko z naslovom »Voyages« (navdih zanjo je vesoljska sonda Voyager 1, ki je bila v vesolje izstreljena leta 1977 in še dandanes leti v medzvezdnem prostoru).

MEDKULTURNI MENEDŽMENT

Kvartet saksofonov Eternum, koncert (10)

Kvartet Eternum se je predstavil tudi v sevniški kulturni dvorani.

V letošnjem letu se namerava kvartet saksofonov Eternum predstaviti v kölnski filharmoniji s projektom »Die Farben in mir« ali po slovensko »Barve v meni«. Gre za projekt, ki je namenjen otrokom in družinam od četrtega do desetega leta starosti in je zastavljen kot delavnica in koncert. »V 45-minutah udeleženke in udeleženci povežejo skozi performance, skupaj z igralko na odru, barve s čustvi in dobijo sporočilo, da so vsa čustva, kot je veselje, jeza, strah, žalost, zaljubljenost, razigranost in tako naprej, dovoljena,« razkrije enega od načrtov ter še doda, da so v kvartetu saksofonov že začeli s projektom »Full Moon«, kjer sodelujejo z nemško oboistko in fotografinjo Sophio Hegewald – gre za združevanje glasbe s fotografijo in nastal bo desetminutni video in »live performance«.

In kakšni so še načrti mlade sevniške saksofonistke, ki rada deli oder z drugimi glasbeniki, še posebej v stalnih zasedbah, kot je na primer kvartet Eternum in pa duet s pianistom Robbinom Režo, s katerim sta se leta 2018 predstavila na koncertu na sevniškem gradu? »V komorni glasbi vidim izziv – vsak glas v kvartetu je izredno pomemben, razumeti moraš ne samo svoj del igranja, ampak celotno partituro, se pravi tudi druge glasove,« pojasni in nadaljuje, da bo poleg koncertnih nastopov s kvartetom nadaljevala s poučevanjem saksofona tako otrok kot odraslih, kakšen korak naprej pa bo naredila tudi na področju kulturnega menedžmenta in organizacije dogodkov, saj ji je ostala v zelo lepem spominu materina razstava, za katero je pripravila glasbeni program. »To naju je še bolj povezalo,« pove. Pomemben del v življenju Eve Kotar, ki rada potuje, obiskuje galerije in koncertne hiše, poleg klasične glasbe posluša tudi džez, pop in rock, je namreč družina. »Moja primarna družina živi v Sloveniji, v Sevnici, zato pravim, da je kvartet saksofonov moja razširjena družina in tudi ta mi nudi zavetje in toplino, kadar ju potrebujem,« počasi zaključuje z opisom glasbene poti in življenjem v tujini, ki pušča sledi, a Eva se vedno znova rada vrača domov, v kraj, kjer je odraščala in kjer se je začela njena pot glasbenice, zato se domačemu občinstvu predstavi vsaj enkrat letno na koncertu, ki je vedno dobro obiskan, obiskovalke in obiskovalci pa hvaležni za vrhunski nastop.

Smilja Radi

Članek je objavljen v regionalnem časopisu Posavski obzornik, ki je izšel 23. novembra 2023.

#povezujemoposavje
« Nazaj na seznam
»

ne spreglejte