Predvolilno soočenje v Bistrici ob Sotli je bilo na trenutke tudi zelo burno

Kandidata za župana Občine Bistrica ob Sotli
V ponedeljek je v dvorani Kulturnega doma v Bistrici ob Sotli potekalo
predvolilno soočenje obeh županskih kandidatov. Za mesto župana najmanjše posavske občine se potegujeta aktualni župan
Franjo Debelak in upokojeni nekdanji podjetnik
Robert Žučko. Oba kandidirata s podpisi volivcev. Predstavili so se tudi
kandidati za sedemčlanski bistriški občinski svet. Soočenje, ki je trajalo približno dve uri in pol, je bilo na trenutke
zelo burno.
Debelak: Občino vodim spoštljivo, z odnosom do ljudi
Najprej sta se oba kandidata predstavila. Za Debelaka bi bil v primeru ponovne izvolitve to že četrti mandat, saj občino vodi že od leta 2010. Debelak je izpostavil, da bi rad nadaljeval dobro delo preteklih treh mandatov. »Veliko smo naredili, počrpali toliko evropskih sredstev, da smo na četrtem mestu med vsemi okoliškimi občinami, obnavljali smo hiše, delali smo za vse generacije, mar mi je bilo za kulturno dediščino, zato smo na mojo željo obnovili Hostel Gabronka, za katerega me je na začetku županovanja leta 2010 na mizi čakal rušitveni načrt, podpirali smo osnovno šolo, društva,« je Debelak, po izobrazbi inženir elektrotehnike, povzel svoje preteklo delo župana in dodal, da ker je prišel iz gospodarstva, občino tudi vodi na tak način. »Predvsem pa jo vodim spoštljivo, z odnosom do ljudi, zame ni bolj ali manj pomembnih ljudi, vsi ste pomembni, zato mi je zelo pomembno povezovanje, da se ne delimo na ’naše’ in ’vaše’, saj smo premajhni, da bi se kar naprej gledali grdo,« je povedal.

Aktualni župan Franjo Debelak, za katerega bi bil v primeru zmage na volitvah že četrti mandat na čelu občine
Prvopodpisani predlagatelj Debelaka je
Dušan Berkovič, ki je aktualnega župana med drugim označil za »dobrega kandidata, ki zna dobro gospodariti z občinskim premoženjem. V svojih dosedanjih mandatih je deloval povezovalno in ni nas delil na ’naše’, ’vaše’, ’moje’, ’tvoje’, ’najine’. Je primeren, izkušen, moder in izobražen, je pokončen in se ni uklonil pritiskom bivših pomembnežev, ki mislijo, da je občina in občinsko premoženje njihov plen. Razume pomen kulturne dediščine, predvsem pa je tudi sam izredno kulturen, dostojen, odgovoren in spoštljiv do svojih občanov in občank. Popravlja napake svojega predhodnika iz preteklosti in hkrati išče dobre rešitve za naprej. Pri vseh tožbah, žalitvah je zmagoval. Ker ima dobre načrte in vizijo za bodočnost, v katere so vključene vse generacije, je zanesljivo dober kandidat za župana. Gre za ekipo, ki gradi in v kateri niso kakšne tete ali strici iz ozadja.«

Izzivalec Robert Žučko, ki je več kot 40 let kot podjetnik deloval v tujini
Žučko: Manjka aktivno sodelovanje med občinsko upravo in občani
Debelakov protikandidat Žučko, ki se prvič podaja v politiko in je večino svojega poklicnega življenja preživel v tujini, natančneje na Nizozemskem, pred nekaj leti pa se je vrnil domov v Bistrico ob Sotli, je svojo predstavitev začel takole: »Kljub temu da sem več desetletij delal v tujini in tam s svojim sinom ustanovil podjetje ter si ustvaril materialno osnovo za mirno jesen življenja, me najlepši spomini vežejo na mojo rodno Bistrico ob Sotli oz. Šempeter, kot sami najraje pravimo. Tu imam svoje najdražje, tu sem si ustvaril svoj dom in se pred šestimi leti za stalno preselil vanj. V Šempetru me je vedno fasciniralo bogato društveno življenje, zato sem se tudi sam vključil v nekatera od njih.« Nadaljeval je, da je na pobudo širšega kroga ljudi, ki si želijo spremembe in so prepoznali njegovo odgovorno delo v društvih, po skrbnem premisleku sprejel izziv in se odločil za kandidaturo za župana. Dejal je, da želi svojo funkcijo opravljati kot neprofesionalni župan, »to pa še ne pomeni, da bom zanjo porabil manj časa. Ob meni je raznolika ekipa kandidatov za občinske svetnike. Vsak od njih ima svoje izkušnje, poglede, ki jih potrebujemo. Vse je lažje z dobro ekipo in svoji res zaupam. Skupaj smo pripravili resen volilni program in mu dodali časovne zaveze. Z realizacijo zastavljenih nalog želimo Šempeter vrniti na seznam uspešnejših, želimo si dvigniti kvaliteto bivanja, vzpostaviti spodbudno okolje za vse generacije.«

Debelakovi kandidati za občinski svet (desno)
Po Žučkovem mnenju trenutno najbolj manjka povezovanje strokovne javnosti in aktivno sodelovanje med občinsko upravo in občani, zato bi to rad spremenil. Ker sta po njegovem prav povezovanje in sodelovanje ključni vrednoti, ki morata biti v občini zasidrani, so njihov volilni program poimenovali Stopimo skupaj. Za Šempeter gre. Omenil je še, da če bo župan, želi čez eno leto na okrogli mizi občanom predstaviti poročilo o uresničitvi podanih zavez iz volilnega programa in se odkrito pogovoriti o njihovih pobudah za naprej. Navedel je še: »Aktualni župan je v javnosti večkrat izpostavil, da nimam znanja, sposobnosti za vodenje občine. Ko sem pred 40 leti šel v tujino, nisem znal jezika, nisem imel izkušenj, a mi je vseeno uspelo. Osebno menim, da je pri opravljanju županske funkcije ena ključnih lastnosti sposobnost zbrati dobro ekipo in jo motivirati. Znanja lahko pridobiš, sposobnost imaš ali pa je nimaš. Mislim, da je že sama primerjava obeh volilnih programov dovolj nazoren dokaz, da imam sposobnost zbrati in motivirati dobro ekipo.«
Žučka kot prvi predlaga
Marjan Fendre, ki je o kandidatu za župana dejal, da je »dokazal, česa je sposoben, da je iznajdljiv, delaven in predan. Navezanost in spomini so ga pripeljali nazaj v domači kraj. S svojo ženo
Mileno si je tukaj ustvaril lep dom, v kraju se družbeno udejstvuje in pomaga soustvarjati društveno življenje. Ne smemo pozabiti tudi na njegovo radodarnost, sponzorska sredstva, s katerimi pomaga društvom pri organizaciji dogodkov. Robert nam je dokazal, da je povezovalen, organiziran in zagnan. Njegove podjetniške izkušnje bo skrbno prenesel na nivo občine. Želi si občino premakniti naprej in njegova vizija vodi v nas vse. Vsi si želimo le najboljše za Šempeter in ponosni smo, da je Robert prevzel pobudo prenekaterih občanov in se odločil za kandidaturo. Nič mu ne manjka in kandidira zgolj iz čiste želje, da v naši občini naredi nekaj dobrega, novo zgodbo o uspehu.«

Žučkovi kandidati za občinski svet
17 kandidatov za 7-članski občinski svet
Sledila je predstavitev kandidatov za občinske svetnike. Žučkovi kandidati so:
Klemen Debelak, Anita Lojen, Tea Kunej, Sara Stadler, Andrej Geršak, dr.
Metka Hudina in
Marjan Fendre. Debelakovi pa:
Breda Kovačič, Dušan Berkovič, Ambrož Zorenč, Branka Gmajnič, mag.
Valerija Slemenšek, Milena Kunej in
Andrej Knezić. Poleg teh za občinski svet kandidirajo še trije strankarski kandidati, in sicer
Marina Kunej (SDS),
Marko Stadler (SDS) in
Jožef Vračun (N.Si). Vsak od naštetih se je tudi na kratko predstavil in povedal, zakaj se bo, če bo seveda izvoljen, kot občinski svetnik zavzemal.
Debelak odgovarjal tudi na očitke

Strankarski kandidati za občinski svet
V nadaljevanju so sledila vprašanja za vsakega županskega kandidata. Debelak je moral odgovarjati tudi na očitke v povezavi z nekaterimi kritičnimi zapisi v zadnjem času, med drugim tudi, da zavaja svoje občane, da občina stagnira in glede črpanja evropskih sredstev. Ti so bili po njegovem mnenju predvsem politično obarvani. »Župan je tisti, ki mora vedeti, kako voditi občino, in stopiti naprej. Ena od kritik je bila, da kontakti z ministrstvi niso dobro vzpostavljeni, kar ni res, saj danes to zelo dobro teče, ne nazadnje imam v telefonskem imeniku osebne stike z ministrstev. Ali zavajamo? Seveda ne. Mi pripravljamo projekte za nova stanovanja, tudi za mlade, pridobivamo investitorje, nakupili smo zemljišča, da jih bomo lahko ponudili na trgu, čeprav sem dobil očitke, da to ni v redu. Smo edina občina, kjer smo zgradili turistični objekt, ki ima v tem letu že 500 gostov in 1000 nočitev, kar ni nikjer naokrog. Torej ni res, da stagniramo. Precej očitkov je bilo tudi glede črpanja evropskih sredstev. Res je, da smo gospodarsko šibkejši od tistih, s katerimi nas primerjajo, a to so takšni, katerih generator razvoja je turistično podjetje. Pri nas pa smo sami generator razvoja in to je dobro, predvsem negujemo tisto nekaj več, ker smo posebni, imamo močno kulturo in jo tudi zelo podpiramo, dogaja se veliko stvari. Lahko povem, da je mogoče res premalo informacij, ki pridejo do občanov, a jih tudi premalokrat poiščemo, vendar so in so tudi dostopne na internetu, tako da jih lahko ljudje vidijo, če seveda to želijo,« je izjavil Debelak.

V dvorani Kulturnega doma Bistrica ob Sotli se je zbralo veliko število občank in občanov.
Bistrica ob Sotli in njena umeščenost med Posavje in Savinjsko
Občina Bistrica ob Sotli je bila ustanovljena leta 1998 in jo je do leta 2010 vodil
Jožef Pregrad, ko ga je nato nasledil Debelak. Oba kandidata za župana sta odgovorila na vprašanje, kako na razvoj občine vpliva njena umeščenost med posavsko in savinjsko regijo – priključena je Regionalni razvojni agenciji in statistični regiji Posavje, hkrati pa spada v Upravno enoto Šmarje pri Jelšah, v okviru katere občani urejajo vse dokumente in v okviru katere delujejo tudi javni zavodi. Žučko je odvrnil, da je edina možnost sodelovanje in povezovanje z vsemi občinami, ki mejijo na bistriško, medtem ko je Debelak povedal, da občina Bistrica ob Sotli odlično sodeluje tako z župani šmarskih občin kot župani posavskih občin. »Res je, odločili smo se na referendumu, da gremo v celjsko oz. savinjsko regijo in bomo tudi šli, vendar ko bo regija oz. pokrajina ustanovljena. Če bi se danes na silo prestavili, kot nekateri želijo, bi izgubili preveč, predvsem že dogovorjene projekte. Šli bomo po postopku, kot ga je država priporočala, in smo v načrtih že uvrščeni v celjsko regijo. Pri tem pa morate vedeti, da je bila regija Posavje najboljša pri črpanju evropskih sredstev, Savinjska pa med najslabšimi, pri čemer gre na eni strani za skoraj 30 občin, na drugi pa za šest,« je poudaril Debelak in dodal, da nekateri državni projekti, kot je kolesarska povezava od Bistrice proti Kozjemu in Podčetrtku, tečejo počasneje in to ni odvisno od tega, v kateri regiji je občina. Žučkovo informacijo, da je že dvakrat odšel jezen s sestanka glede kolesarske povezave, je Debelak označil za čisto laž.

Častni občan Jože Uršič je skušal pomiriti na trenutke zelo burno situacijo.
Vprašanji kandidatov za svetnike kandidatoma za županoma ...
Nato so lahko kandidati iz liste obeh županov zastavili po eno vprašanje nasprotnemu kandidatu za župana. Andrej Knezić je Žučka vprašal, ali si občani res tako strašno želijo kolesarske steze in ali bodo na zgrajeni kolesarski stezi potem res kolesarji ali bo samevala. Žučko je odgovoril, da je treba iti s časom naprej, zato je »kolesarka« več kot potrebna. Dr. Metka Hudina je Debelaku zastavila vprašanje glede po njenem pasivnosti pri iskanju zobozdravnika v Bistrici, sama je namreč predlagala, da bi prišel iz Sarajeva, pri čemer je omenila, da bi lahko po petih mesecih pa le prišel odgovor na e-pošto ali s strani direktorja ZD-ja ali župana. Slednji je odvrnil, da je odgovor prejela po telefonu, ob tem pa še dejal, da se je direktor ZD-ja zavezal, da bo v Bistrico pripeljal zobozdravnika, a kot meni Debelak, je bolje, da pride kak domač kot pa iz tujine, ker je pri tem veliko omejitev.
… in obeh kandidatov za župana drug drugemu
Nadalje je Debelak Žučku lahko zastavil eno vprašanje, in sicer ga je zanimalo, zakaj je šlo njegovo podjetje v Podčetrtku v stečaj, pri čemer je pripomnil: »Pri kandidatu za župana, ki s svojim premoženjem ravna tako, da gre v stečaj, težko razumem, da je vrhunski podjetnik in da bo tudi dober župan.« Žučko mu je odgovoril, da se je ta zgodba odvijala že pred sedmimi leti in da to podjetje, sicer danes pod drugim imenom, še vedno vodi njegov sin. Žučko pa je Debelaka vprašal, kaj je bilo narejeno v vseh treh mandatih za zadržanje in prebivanje mladih družin v kraju, kaj je bilo v zadnjih dveh mandatih storjeno za nasledstvo družinskega zdravnika in v zadnjem letu za pridobitev zobozdravnika. Po besedah aktualnega župana je iskanje zdravnika zelo pereča tema, ki jo s sedanjim družinskim zdravnikom dr.
Božičkom že nekaj časa aktivno rešujeta, kar se tiče mladih, pa se po njegovem pogoji postavljajo, saj kupujejo parcele, ki jih bodo lahko ponudili na trgu, imajo tudi že projekt za nova stanovanja. Dodal je, da se pogosto pogovarja z državnimi inštitucijami o spodbudah za to področje.
Burne reakcije iz občinstva
Nato je besedo dobilo občinstvo, ki je lahko izzvalo oba županska kandidata. Oglasili so se
Petra Misja Zorko, Bernarda Babič, Krešimir Špoljar, Jožef Pregrad, Dušan Dobrina, Jože Uršič, Adrijan Černelč in
Franc Božiček. Vsak je imel na voljo odmerjen čas, da kandidatoma zastavi konkretna vprašanja, a so ga nekateri med njimi zelo prekoračili, poleg tega so ga izkoristili tudi za osebno obračunavanje z županom in pogrevanje zgodb iz preteklosti, kar je pri navzočih sprožilo mešane odzive in na trenutke burne reakcije, saj je situacija ušla kar malo izpod nadzora. Častni občan Uršič je skušal pomiriti z besedami, da so na predvolilnem soočenju županskih kandidatov predvsem zato, ker želijo izvedeti, kako si predstavljata vodenje občine v prihodnje, in si prislužil aplavz.
Če bo v nedeljo izvoljen za župana, bo ...
Za zaključek je Žučko povedal, da so kljub kritikam občinske uprave v njej nekateri zelo dobri uslužbenci. Če bo v nedeljo postal župan, bo najprej direktorici občinske uprave pokazal njihov volilni program in prosil, da skupaj pripravijo predlog, kako bodo pristopili posameznim nalogam in si jih razdelili. »Če moja pričakovanja ne bodo izpolnjena, se bomo skušali pogovoriti o razhajanjih in jih uskladiti. Pričakujem, da bo tudi nadzorni odbor sestavljen tako, da bo konkretno opravil svoje naloge ter znal preveriti zakonitost poslovanja z občinskim premoženjem in odgovornost za morebitne neuspele razpise,« je sklenil. Debelak je dejal, da če bo dobil možnost nadaljevati vodenje občine, zanesljivo ne bo nikogar naganjal, saj je po njegovem treba znati delati z ljudmi in jih motivirati. Prav tako je pripravljen prevzeti osebno odgovornost za kakšno neuspelo prijavo na razpis. »Dobro sprejemam kritiko, s tem nimam težav, imam pa težave z lažmi in se bom proti temu vedno boril,« je izjavil in še dodal, da je pri vodenju občine še vedno prostora za izboljšave. Izrazil je upanje, da bodo izvoljeni dobri svetniki, ki bodo kreativno delali. »Gremo s kreativnimi idejami naprej,« je zaključil.
Zadnja beseda pa je bila Uršičeva, ki je čestital tako obema kandidatoma za župana kot tudi vsem kandidatom za občinske svetnike, da so se za to odločili. »Na volitvah bomo rekli tako ali drugače, pa vendar kdor bo izvoljen za občinskega svetnika, bo naš občinski svetnik in kdor bo izvoljen za župana, boš naš župan. Vsem želim uspešno delo,« je s temi besedami za konec soočenja požel odobravanje navzočih v dvorani. Moderatorka večera je bila
Greta Kokot Rajkovič, programska direktorica Štajerskega vala.
R. R.
#povezujemoposavje