Srečko Ocvirk ostaja na čelu sevniške občine

Srečko Ocvirk v družbi direktorja sevniške občinske uprave Zvoneta Košmerla in žene Anice.
Volivke in volivci so na lokalnih volitvah
v sevniški občini s 56,37 odstotki glasov odločili, da
bo Srečko Ocvirk nadaljeval z županovanjem. Njegovemu
protikandidatu Alešu Žibertu so namenili 43,63 odstotkov glasov. Vzdušje pri spremljanju volilnih rezultatov je bilo pri obeh kandidatih sproščeno, umirjeno, podporniki so kramljali in spremljali potek glasovanja. Želja po zmagi je bila pri obeh kandidatih močna, a na koncu je postal zmagovalec dosedanji župan.
LOKALNE VOLITVE BREZ PRAVE VSEBINE

Aleša Žiberta je v kandidaturi med drugimi podprl gospodarstvenik Rudi Bec.
Dosedanji župan in na novo izvoljeni
Srečko Ocvirk, ki je skupaj s somišljeniki čakal na izid v restavraciji Ajda sevniškega hotela Ajdovec, je nekaj minut pred polnočjo v dejal: »Na nek način je bil izid volitev pričakovan, a ob tem moram izpostaviti, da sta se v neke vrsto koalicijo povezali dve najmočnejši stranki na državnem nivoju, ki imata v slovenskem parlamentu ustavno večino. Združitev teh dveh strank proti nekomu, ki kandidira v okviru Slovenske ljudske stranke, je bila izredna zahtevna in mislim, da je to velik poraz za dve najmočnejši parlamentarni stranki, ki sta združili moči. Verjamem, da bomo skupaj skozi pogovore našli primeren jezik, kajti Slovenska ljudska stranka lahko povezuje tako levi kot desni pol. Verjamem, da bomo s konstruktivnim dialogom dosegli primeren razvojni dialog tudi v bodoče, kar smo ravno tako dosegli v preteklosti, vendar, žal, to ni bilo prepoznavno. Zahvaljujem se vsem volivkam in volivcem za sporočilo, ki so ga dali na teh lokalnih volitvah, saj ga cenim in spoštujem. Kandidatura za župana je bila izredno naporna, letošnje lokalne volitve za župana lahko ocenim kot najbolj brezvsebinske in nizkega političnega nivoja. Vsebinske razprave ni bilo, bila pa so izredno velika podtikanja, brez vsebine. Verjamem, da bo politična kultura v mandatu, ki prihaja, višja in boljša, da se bo stanje umirilo. Če se to ne bo zgodilo, bo na takem nivoju zelo težko voditi občino, pri tem mislim tudi na občinski svet, ne samo na funkcijo župana. Družbena odgovornost je izredna pomembna za dober razvoj okolja, v katerem živimo. Prvi projekti, ki se jih bom lotil v novem mandatu, bodo projekti, ki že tečejo, ki so v izvajanju in sem jih izpostavil v predvolilni kampaniji. Žalosti me, da ti vsebinski projekti niso bili prepoznani, temveč so bili v ospredju interesi posameznih političnih strank ali posameznih gospodarskih družb.«

Spremljanje spreminjajočih se volilnih rezultatov preko mobilne aplikacije
Roman Žveglič, županov strankarski kolega, je menil: »Rezultat je pričakovan, čeprav bi bili lahko odstotki malo višji, vendar je treba vedeti, da je Srečko Ocvirk že 14 let župan in v tem času ni menjal strankarske barve. Prepričan sem, če bi kandidiral s podpisi volivk in volivcev kot neodvisni kandidat za župana, če bi ustanovil županovo listo, bi bil rezultat precej boljši.« Med podporniki dosedanjega župana so bili tudi mladi, med njimi
Staša Zgonc iz Češnjic: »Za podporo aktualnemu županu sem se odločila, ker zna navezati stik z ljudmi, jim zna prisluhniti, se trudi izpolnjevati dane obljube. Na primer, obnove cest so pomembne za vse generacije, tudi za mlade. Pomembne so tudi gradnje in obnove šol, izredno všeč mi je sprememba nekdanjega gostinskega objekta v Boštanju v vrtec.« Stašina prijateljica
Hana Androjna iz Rogačic je dodala: »Sama sem aktivna prek raznih mladinskih projektov in ob tem smo imeli vedno podporo občinskega vodstva.«
Sedeže v 25-članskem Občinskem svetu Občine Sevnica bo zasedalo osem svetnikov Demokratske stranke Slovenije (SDS), sedem svetnikov Slovenske ljudske stranke (SLS), šest svetnikov Gibanja Svoboda, dva svetnika Neodvisne liste za razvoj krajevnih skupnosti v občini Sevnica in po en svetnik strank Nova Slovenija – Krščanski demokrati (NSi) in Socialni demokrati (SD). Na listi SDS so bili izvoljeni: Gregor Korene, Marjan Ločičnik, Tanja Novšak, Marko Kotar, Tomaž Lisec, Brigita Karlovšek, Ivan Orešnik in Miro Juntez; svetniki SLS: Srečko Ocvirk, Majda Jazbec, Božidar Groboljšek, Vincenc Knez, Janoš Janc, Janez Kukec in Boštjan Repovž; svetniki Gibanje Svoboda: Gorazd Zupanc, Anita Žulič, Rok Petančič, Biljana Bahat Vovk, Jernej Žnidaršič in Rado Kostrevc; Neodvisna lista za razvoj KS v občini Sevnica: Damjan Žibert in Stanislava Žičkar; NSi: Edvard Turk in SD: Ana Jelančič. Od skupno 25 izvoljenih svetnic in svetnikov jih je 16 »povratnikov« iz mandata 2018-2022, 9 je novink oz. novincev.
ZA PROTIKANDIDATA ZANIMIVA IZKUŠNJA

Tudi pisalo in papir sta služila beleženju sprotnih rezultatov.
Aleš Žibert, ki se je na letošnje lokalne županske volitve podal kot neodvisni kandidat, vendar s podporo Gibanja Svoboda in SDS ter Neodvisne liste krajevnih skupnosti, je bil pred začetkom štetja glasov precej prepričan v svojo zmago, a je moral še pred iztekom dela prostega dneva priznati premoč aktualnega župana. V prostorih Bowlinga De Luxe v Sevnici je bil v izjavi kratek: »Zame je bila to zanimiva izkušnja in spoznal sem veliko ljudi, prejel mnogo toplih stiskov rok z iskrenimi nameni. Vesel sem te življenjske izkušnje, volitve pa so demokracija in volivke in volivci so se odločili, da si želijo še naprej dosedanje občinsko vodstvo. To odločitev spoštujem in županu čestitam za ponovno izvolitev.«
Med štetjem glasov volivk in volivcev je med Žibertovimi somišljenki vladal optimizem in pričakovanja so bila velika.
Klemen Bec je opravil analizo poteka glasovanja: »Upam, da so mlajši šli na volitve, tako da računam na tesen končni volilni izid. Starejša populacija, ki večinoma hodi na volitve, je verjetno bolj naklonjena sedanjemu županu.« Med podporniki Alešu Žibertu so bili tudi nekateri podjetniki in gospodarstveniki, med njimi je bil
Rudi Bec: »V Sevnici mora priti do sprememb, kajti vse skupaj je začelo stagnirati, zato podpiram mlajšega kandidata, da pride do pozitivnih sprememb, da se bo občina hitreje razvijala. Potrebujemo svežo moč, nove ideje, nove razvojne programe, mlade. Dosedanji župan ni naredil ničesar napačnega, a spremembe so potrebne, tudi v gospodarstvu, predvsem je treba nuditi pomoč pri prostoru, ker občina lahko pomaga s prostorskimi ureditvami, infrastrukturo. Leta 2004 se je začelo govoriti o tretji razvojni osi, a kje smo danes? Treba bi bilo iti takoj v akcijo.«
S. R.
#povezujemoposavje