Z brezšivno skrbjo do varnejšega zdravljenja
Danes je praznik slovenskih lekarn.
Delo v lekarni je razgibano. Poleg izdaje zdravil, medicinsko-tehničnih pripomočkov in prehranskih dopolnil, ki je pacientom najbolj vidno, farmacevti v naši lekarni opravljamo še druga dela in storitve. Ena izmed njih je
brezšivna skrb.
Gre za novejšo in sodobno storitev. Je pravica iz zdravstvenega zavarovanja za osebe, ki imajo pet zdravil ali več so pogosto obravnavani v različnih specialističnih ambulantah in v bolnišnicah, imajo pogoste spremembe v terapiji zdravil, vključno z novo uvedenimi zdravili ali prilagoditvami odmerkov, imajo neželene učinke zdravil, slabo razumejo namen zdravljenja z zdravili, imajo težave s pomnjenjem, imajo težav z jemanjem zdravil, na primer s požiranjem tablet in kapsul. Te storitve so zelo dobrodošle tudi za svojce in skrbnike, ki sodelujejo pri zdravljenju z zdravili. Zagotavlja varno zdravljenje z zdravili, saj v njenem okviru sodelujemo tudi farmacevti v naši lekarni.
Lekarna Krško
Pacienta pogosto obravnavajo različni zdravniki: od osebnega zdravnika in različnih specialistov v ambulantah ali bolnišnici, poleg tega je pacient lahko tekom svojega življenja večkrat sprejet in odpuščen iz bolnišnice. Zdravnik se pri tem lahko odloči za zdravljenje z zdravili, kjer pa pogosto pride do sprememb in potrebe po usklajevanju med zdravili. V ta namen smo farmacevti razvili brezšivno skrb. S svetovanjem o zdravilih se pacienta in/ali njegove svojce opolnomoči. V okviru brezšivne skrbi pacientu izdelamo tudi osebno kartico zdravil (
https://ezdrav.si/storitve/okz/ ) ali izvedemo pregled uporabe zdravil (
https://www.lekarna-krsko.si/farmacevtsvetuje/brezplacno-svetovanje-pregled-uporabe-zdravil/ ). To omogoča boljše sodelovanje bolnikov pri zdravljenju.
Kako poteka brezšivna skrb?
Farmacevti v lekarni ali bolnišnici izdelamo osebno kartico zdravil, jo vnesemo v portal zVem in natisnjeno izročimo pacientu. Ob vsaki spremembi terapije se lahko osebno kartico zdravil posodobi. Farmacevt v bolnišnici ob sprejemu pacienta seznam pregleda oziroma ga prvič izdela. Pred odpustom iz bolnišnice farmacevt seznam zdravil uskladi ter ga posodobi in se o morebitnih spremembah pri zdravljenju z zdravili pogovori tudi s pacientom oziroma svojci.
Po odpustu iz bolnišnice ali po obisku zdravnika specialista se lahko pacient in/ali njihovi svojci kadarkoli obrnejo na farmacevta v lekarni za vnos sprememb v osebno kartico zdravil. Farmacevt v lekarni po pogovoru posodobljen seznam za pacienta natisne in ponovno vnese tudi v sistem zVEM. Tako je na voljo vsem zdravnikom in farmacevtom ter pacientu.
V lekarni se pacient lahko odloči tudi za pregled uporabe zdravil. Gre za osebni pogovor o zdravilih, ki poteka v določenem terminu in v ločenem prostoru lekarne. Med osebnim posvetom vam pojasnimo vse o zdravilih, ki jih jemljete, o njihovem namenu uporabe in pravilni uporabi. Farmacevt vam bo poskušal s koristnimi nasveti zagotoviti, da boste bolje spoznali svoja zdravila in jih tudi bolj pravilno uporabljali. V okviru pregleda uporabe zdravil vam izdelamo tudi osebno kartico zdravil, ki jo vnesemo v portal zVem. Če farmacevt v lekarni oceni, da ugotovljene težave zahtevajo podrobnejši pregled, se obrne na osebnega zdravnika. Ta lahko pacienta napoti k farmacevtu svetovalcu, ki deluje v ambulanti v zdravstvenem domu. Ta zdravljenje z zdravili v okviru storitve farmakoterapijski pregled podrobneje pregleda, se pogovori s pacientom in na osnovi tega zdravniku predlaga morebitno optimizacijo zdravljenja z zdravili.
26. 9. – 20. dan slovenskih lekarn, tema: Tarčna zdravila
Farmacevti v lekarni izdajamo tudi t. i.
tarčna zdravila. Tarčna zdravila delujejo na točno določene receptorje ali molekule (tarče) v celotnem organizmu, ki so v telesu ali pri neki bolezni bolj izražene kot pri drugi bolezni ali zdravem človeku. S tarčnimi zdravili zdravimo sistemsko. Uporabljajo se za zdravljenje različnih bolezni, npr. raka, določenih nevroloških bolezni (migrena, Alzheimerjeva bolezen, multipla skleroza), kronične vnetne in avtoimunske bolezni (revmatoidni artritis, luskavica, astma, atopijski dermatitis, kronična vnetna črevesna bolezen), hiperholesterolemija, osteoporoza, presnovne bolezni (npr. sladkorna bolezen), itd.
Dan slovenskih lekarn v Sloveniji praznujejo vsako leto 26. septembra, ko godujeta zavetnika zdravnikov in lekarnarjev sv. Kozma in Damjan. Bila sta dvojčka, rojena v Arabija, kjer sta se izučila zdravniške vede in brezplačno pomagala številnim bolnikom. Umrla sta leta 303 mučeniške smrti v času Dioklecijanovega preganjanja kristjanov.
Tarčna zdravila delimo v dve skupini:
- sintezne tarčne učinkovine: gre za majhne molekule, ki delujejo znotraj celice. Zdravilo je običajno v obliki kapsul ali tablet in ga shranjujemo pri sobni temperaturi.
- terapevtska monoklonska protitelesa (javnosti bolj poznana kot biološka zdravila): večje molekule, ki delujejo na zunanjosti celice. Zdravilo je v obliki injekcij in infuzij, shranjujemo ga v hladilniku pri temperaturi od 2 do 8°C.
Farmacevti imamo znanje o svetovanju, neželenih učinkih in interakcijah tarčnih zdravil. Na delovanje tarčnih zdravil vplivajo tudi druga zdravila, hrana, prehranska dopolnila in življenjske razvade, kot sta kajenje in alkohol. O le- teh se lahko na nas z vprašanji obrnete tudi v okviru brezšivne skrbi. Več o farmacevtovih svetovalnih storitvah lahko vprašate v Lekarni Krško in Lekarni Kostanjevica ali po elektronski pošti
jz.lekarna.krsko@siol.net.
Vir: Lekarna Krško