Zavod SKUPAJ ZMOREMO razvija celostno mrežo pomoči
Naš neprofitni zavod, ki ima sedež v Podjetniškem inkubatorju Krško, deluje že dobra tri leta. Ker razvijamo dejavnosti namenjene tudi prebivalcem Posavja, želimo, da nas bolje spoznate.
Naša primarna dejavnost je
izvajanje osebne asistence na področju celotne Slovenije, ki je financirana s strani proračuna RS. Osebna asistenca je pomembna storitev, ki ljudem s posebnimi potrebami in invalidnim osebam starim od 18 do 65 let, omogoča, da živijo bolj samostojno in dostojanstveno. S pomočjo osebnih asistentov lahko posamezniki obvladujejo vsakodnevne naloge, kar jim omogoča večjo integracijo v družbo in zmanjšuje odvisnost od drugih. Sistem podpore, ki vključuje pomoč pri vsakodnevnih opravilih, kot so osebna higiena, oblačenje, prehranjevanje, kuhanje, pospravljanje, prevoz ter spremstvo, omogoča uporabnikom, da se osredotočijo na svoje interese in cilje. Storitve se prilagodijo konkretnim potrebam uporabnikov, željam in sposobnostim. Asistenca namreč vzpodbuja čim večjo mero uporabnikove samostojnosti.
Uporabniki sami izberejo izvajalca osebne asistence, prav tako tudi osebnega asistenta. Glede na obseg pravic, ki jo z odločbo izda pristojni Center za socialno delo, lahko izbere tudi več asistentov. Osebni asistent je lahko družinski član ali zunanji, vsi pa so zaposleni pri izvajalcu OA. Če uporabnik nima izbranega asistenta, mu ga pomagamo najti mi. Prav tako pomagamo pri vlogi za pridobitev pravice na CSD.
Naše izkušnje kažejo, da je za dolgoročno izvajanje kvalitetne in ravno zadostne osebne asistence potrebno imeti dovolj empatije, odzivnosti in odprte komunikacije. V letošnjem letu smo vzpostavili
nov program, ki smo ga poimenovali
Kreativno invalidsko središče Posavje. Z njim omogočamo vsem vključenim v naš zavod podporne dejavnosti s predavanji, delavnicami in tematskimi druženji. V bodoče želimo ponuditi vsebine tudi ostalim invalidnim osebam, ki sicer niso vključeni v osebno asistenco, se pa želijo vključiti v prostočasne dejavnosti, prilagojene osebam z različno obliko oviranosti.
Cilj našega središča je ustvarjanje prostora, kjer imajo udeleženci možnost sodelovanja na različnih področjih, z različnimi tehnikami dela. Z vključenostjo v program udeleženci spoznavajo sebe, svoje potrebe, si zapolnijo svoj prosti čas, se med seboj povezujejo in krepijo vire moči. S takšnim načinom vključevanja udeležence opolnomočimo, krepimo njihovo telesno in duševno zdravje, ter tako pripomoremo k bolj kvalitetnemu življenju.
Izvedli smo že kar nekaj aktivnosti, kot je osvežitev tečaja prve pomoči, tehnike sproščanja, risanje fraktalov, med počitnicami smo izvedli družabne igre uporabnikov, njihovih svojcev in osebnih asistentov. Učili smo se pripravljati zdrave obroke in skrbeti za zdrav življenjski slog.
Vsem prostovoljcem se tudi na tem mestu iskreno zahvaljujemo, da svoje znanje in sposobnosti delite med nas. Tudi v bodoče nas čaka pestro dogajanje. Za delovanje programa smo pridobili že nekaj donacij, želimo pa si pridobiti redno financiranje, ki bi nam omogočalo še večji nabor vsebin in dolgoročno stabilnost.
Zaradi predvidenega uvajanja dolgotrajne oskrbe, želimo širiti naše dejavnosti tudi na starejšo populacijo. Zato smo v letošnjem letu uredili vse potrebno za pridobitev ustreznega dovoljenja za delo s strani Ministrstva za solidarno prihodnost. Z izdajo njihove odločbe z odgovornostjo
vstopamo v sistem pomoči na domu, ki jo trenutno izvajamo samoplačniško.
Izhajajoč iz našega slogana SKUPAJ ZMOREMO VEČ, skrbno razvijamo podporne programe, s katerimi želimo zagotavljati čim lepše življenje v domačem okolju vsem, ne glede na vrsto invalidnosti ali starosti. Vsi moramo namreč imeti možnost izbire in soodločanja ter biti aktivni udeleženec v procesu pomoči. Brez izjem...
Zavod SKUPAJ ZMOREMO se nahaja v Podjetniškem inkubatorju Krško, Cesta krških žrtev 44. Dosegljivi smo po tel. št. 064 209 245 ali po e pošti:
skupajzmoremo.zavod@gmail.com.
Več o nas najdete na spletu: www.skupajzmoremovec.si.
Lidija Umek, univ. dipl. soc. del.,
strokovna vodja