Časopis za pokrajino Posavje
11.12.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

​Rajhenburški dan čokolade na temeljih dediščine trapistov

Objavljeno: Četrtek, 28.11.2024    Rubrika: PANORAMA Sporočilo
COBO3669

Na prireditvi je sodelovalo devet ponudnikov čokoladnih izdelkov in slaščic s čokolado.

V nedeljo, 24. novembra, je na Gradu Rajhenburg, enoti Kulturnega doma Krško, potekal osmi Rajhenburški dan čokolade (do leta 2022 Rajhenburški dan čokolade in likerjev).

Zbranim sta ob odprtju uvodna pozdrava namenila Darja Planinc, direktorica Kulturnega doma Krško, in Janez Kerin, župan Mestne občine Krško. Sicer pa je dogodek programsko zasnovan na izjemno bogati dediščini, ki so jo Brestanici, Posavju in celotnemu slovenskemu prostoru zapustili menihi trapisti. Muzejska predstavitev življenja in dela trapistov, ki so delovali na Rajhenburgu med letoma 1881 in 1947, je ena od pomembnih vsebin na gradu.
 
COBO3591

Uvodna pozdrava sta namenila Darja Planinc, direktorica Kulturnega doma Krško, in Janez Kerin, župan Mestne občine Krško.


Rajhenburški trapisti so bili prvi industrijski proizvajalci čokolade na Slovenskem. Pod blagovno znamko Imperial, ki jim jo je podelil avstrijski cesar Franc Jožef I., so jo izdelovali v poslopjih v bližini gradu. Bili so cesarski dobavitelji čokolade in likerjev, kar je bilo tedaj največje priznanje kakovosti. Njihove izdelke je bilo mogoče kupiti po vsej Evropi in med njimi so bili zelo cenjeni zlasti likerji Cacao iz kakava ter zeliščna Grande in Trapistin.
 
Devet ponudnikov čokoladnih izdelkov
 
COBO3878

Kunejevi so postavili čokoladno fontano.


Letos je na prireditvi sodelovalo devet ponudnikov čokoladnih izdelkov in slaščic s čokolado, nekateri med njimi so z nami že vsa leta, nekateri krajši čas. To so Kunej, Vino in čokolada, d. o. o., čokoladnica La chocolate, Torras čokolade – MAR-T, d. o. o., Gorazd Potočnik, Sladkozvočje – Sweets & Sounds, Medeni butik in čokoladnica Škorja in La vixi. Prvič so se predstavili Yogurtlandia Brežice, čokoladnica Rajska ptica in Taca – slaščičarna in bar.
 
V kleti pod Romansko dvorano so si obiskovalci na stojnici Društva kmetic Krško, aktiv Rožno - Presladol, izdelali brezplačno čokoladno kroglico, Kunejevi so postavili čokoladno fontano, Gorazd Potočnik je izdeloval uspešnico letošnjega leta – à la carte čokoladno sladico Dubai. V Restavraciji A3 so pripravili ponudbo čokoladnih slaščic, v Peninoteki pa voden ogled in okušanje treh vzorcev penin (CPT Krško). Za glasbeni del so v grajskem atriju vse popoldne skrbele članice vokalne skupine GLOSS (Trio) pod vodstvom Anje Kramar.
 
COBO4018

V aktivnosti Skrivnost molčečih mož je otroke usmerjala Mateja Gačnik Miklavž.


Delavnice za otroke in družine
 
Dan so poleg čokoladne ponudbe zaznamovale delavnice za otroke in družine. Svojo čokolado so otroci zavili v prilagojeno reprodukcijo ovitka s podobo, ki jo je leta 1952 uporabljala Tovarna čokolade in likerjev Brestanica (Rajhenburg), pri tem jih je vodila kustosinja pedagoginja Zinka Junkar. Na delavnici čokoladnih lizik so udeleženci pod vodstvom Eme Kunej spoznali osnovne tehnike prostoročnega izdelovanja čokoladne lizike, po razstavi Trapisti v Rajhenburgu je obiskovalce vodila dr. Helena Rožman, v aktivnosti Skrivnost molčečih mož pa je otroke usmerjala Mateja Gačnik Miklavž.  Ves dan so obiskovalci lahko brskali po spletni grajski pustolovščini Na sledi za izgubljenim receptom z Nikom Škrlecem, otroci pa po grajskem atriju iskali čokoladne zakladke in najdene zamenjali za nagrade, ki so jih prispevali ponudniki na stojnicah.
 
COBO4402

Raznovrstne vsebine je dopolnila priložnostna vitrina Čokoladni ovitki v Romanski dvorani.


Vitrina Čokoladni ovitki

Raznovrstne vsebine je tako kot lani dopolnila priložnostna vitrina Čokoladni ovitki v Romanski dvorani. Tokrat je posvečena starim ovitkom tovarne čokolade Kraš Zagreb v sodelovanju z zagrebškim zbirateljem Igorjem Novakovićem. Izbor razstavljenih ovitkov sta z zbirateljem opravili kustosinja Anita Radkovič in dr. Helena Rožman, ki je v popoldanskem delu programa vodila tudi pogovor z gostom. Ovitki iz zbirke Igorja Novakovića so tokrat prvič na ogled javnosti. Zagrebškega zbiratelja v hrvaškem in širšem prostoru dobro poznajo vsi, ki jih zanimajo blagovne znamke 20. stoletja. Pred leti je zasnoval virtualni prostor Retroteka, kjer predstavlja svoje predmete. Osredotoča se na stare igrače, maskoto zagrebške univerzijade Zagija in industrijsko embalažo. Igor Novaković je največji zbiratelj predmetov, povezanih z zagrebško tovarno Kraš. Muzejska vitrina bo na gradu postavljena vse do 24. marca 2025.
 
Pripravili: Anita Radkovič (MMK) in Zinka Junkar (GR), koordinatorici dogodka
Foto: Boštjan Colarič
« Nazaj na seznam
»