Časopis za pokrajino Posavje
8.09.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv
NUJNO OBVESTILO: Obvestilo o zaporah cest

Je megle več? Manj? Težko je dokončno reči.

Objavljeno: Sreda, 06.12.2023    Rubrika: PANORAMA Redakcija
Ivan Strnad, zapisovalec vremena, Kal (12)

»Pogostost megle po letu 2013 se je malce zmanjšala ali je ostala na približno enaki ravni,« pravijo na Arsu; fotografija je s Kala pri Krmelju (foto: S. R.).

Skozi leto iščemo odgovore na vprašanja bralcev, ki jih zanimajo okoljske, meteorološke spremembe oziroma spremembe podnebja, kakor se odražajo pri nas. Konkretne podatke in odgovore iščemo pri strokovnjakih, a le-ti opozarjajo, da so na primer meritve vremenskih pojavov, kadar jih prosimo za analizo daljšega obdobja, med sabo težko primerljive.

Na Agencijo Republike Slovenije za okolje smo se obrnili po prejetem vprašanju bralca: »V zadnjih desetih letih imamo v dolini Save občutek, da se je vreme bistveno spremenilo v smislu drugačnega, pogostejšega vetra v severnem delu Posavja in hkrati predvsem občutno večjega števila meglenih dni v okolici Krškega in Brežic. Tudi starejši prebivalci Krškega in Brežic se naj ne bi spomnili toliko megle, kolikor je je zadnja leta v naši dolini. Gre le za občutke ali je res tako?«

Vprašanje vetra bomo obravnavali prihodnjič, tokrat poiščimo odgovore o megli, saj le-to pogosteje omenjajo naši sogovorniki na terenu. Renato Bertalanič in Gregor Vertačnik iz oddelka za podnebne analize in storitve sta nam pojasnila, da so spreminjanje pogostosti megle analizirali na petih merilnih mestih v Posavju in bližnji okolici: Sromlje, Bizeljsko, Smednik, Sevnica in Letališče Cerklje ob Krki: »V obdobju 2013–2022 je bilo povprečno letno število dni z meglo 18, 90, 31, 37 in 66. Razlike med kraji so zelo velike, kar je posledica tako geografske lege (nižine imajo več megle kot gričevja) kot različne vestnosti opazovalcev.«
Graf megla

Število dni s pojavom megle na posameznih merilnih mestih (vir: Arso)


Poglejte si razpredelnico s podatki iz merilnih mest za zadnjih 20 let.

Kot je razvidno tudi iz priloženega grafa: ko omenjena desetletna povprečja primerjamo s povprečjem pred letom 2013, po možnosti dolžine 20 let, je pri štirih postajah viden rahel upad – pred letom 2013 je bila megla malenkost pogostejša. »Na Bizeljskem opazimo močno povečanje števila dni v zadnjem desetletju (povprečje obdobja 1993–2012 je 66 dni), a je to najbrž posledica selitve merilnega mesta in opazovalca. Glede na veliko vlogo opazovalca pri beleženju megle tako lahko sklepamo, da se je pogostost megle po letu 2013 malce zmanjšala ali je ostala na približno enaki ravni.«

Meritev/opazovanja megle v Krškem ali v Brežicah pa, tako Vertačnik, žal nimajo.

Maruša Mavsar
« Nazaj na seznam