Kariera od policista do vodje 'letečih modrih angelov'
Objavljeno:
Torek, 29.10.2024 Rubrika:
PANORAMA Redakcija
Dejan Kink
TREBEŽ – Pretežni del dni v letu je višji policijski svetnik Dejan Kink razpet med domom in službo, artiškim Trebežem in gorenjskim Brnikom, kjer vodi tamkaj stacionirano Letalsko policijsko enoto. Poleg dela opravlja še nekaj poslanstev v krogu 'modrih angelov', je športni funkcionar, mož in oče trem odraščajočim sinovom. Odraščanje na krškem Vidmu, mi pripoveduje danes 44-letni
Dejan Kink, je minilo brez pretresov. O tem, da si želi postati policist, je staršema govoril že kot smrkav otrok, zato ju njegova kasnejša poklicna usmeritev pred zaključkom osnovnošolskega izobraževanja niti ni presenetila. Ob šolanju na srednji policijski šoli v Tacnu pod Šmarno goro je sicer 'obesil na klin' dotedanje osemletno treniranje karateja v Karate klubu Krško, a tega nadomestil s treniranjem samoobrambne veščine ju-jitsu, saj je bližje karateju kot pa judu, ki mu je bil dan kot druga možna izbira med obveznimi obšolskimi veščinami.
Športnik, sodnik, športni funkcionar
Kink je licenciran kontinentalni A ju-jitsu sodnik (foto: DBV Katana, arhiv PO).
»Moja športna pot je bila zelo aktivna,« pripoveduje, »na policijski šoli smo bili najmočnejši klub v Sloveniji, vsi smo tekmovali tako v športnih borbah kot v prikaznih tehnikah, nakar sem se z zaposlitvijo na Policijski postaji Brežice leta 1999 včlanil v Društvo borilnih veščin (DBV) Katana Globoko in se začel bolj intenzivno ukvarjati z veščino duo sistema (prikaz obrambnih napadov, op. p.). S partnerjem v duo sistemu
Gorazdom Kostevcem sva kar nekaj let tekmovala na zelo visokem nivoju, bila pet let člana državne reprezentance in poleg odličij na državnem nivoju osvojila naslov evropskega prvaka, bila dvakrat druga na evropskih prvenstvih in dvakrat tretja na svetovnih prvenstvih.« Leta 2005 je Kink zadnjič nastopil na svetovnem prvenstvu. V pričakovanju prvorojenca in očetovske vloge v družini, poleg tega sta z ženo
Barbaro začela graditi tudi hišo na Trebežu, je za nekaj let prekinil treninge ter se nato vrnil v globoški klub leta 2008 in se usmeril v trenerske vode. Ker je s svojimi tekmovalci dosegal izredno visoke uvrstitve, je bil leta 2009 imenovan za selektorja mladinske in kadetske državne reprezentance v duo sistemu, leta 2010 pa je kot predsednik za naslednjih osem let prevzel tudi vodenje DBV Katana. Danes, kot pravi, je zaradi pomanjkanja časa v Katani manj aktiven, četudi je še vedno v organih vodenja, je pa zato bolj vprežen na nacionalni ravni v Ju-jitsu zvezi Slovenije, v kateri je športni direktor, obenem pa tudi licenciran kontinentalni A sodnik, kar pomeni, da sodi tudi na mednarodnih tekmovanjih in uradnih tekmovanjih kontinentalne zveze.
Karierni policist
Z zaposlitvijo na Policijski postaji Brežice se je Kink ob delu vpisal na študij prava na Pravni fakulteti v Mariboru in po njegovem zaključku dobil možnost napredovanja. Najprej v okviru PP Krško v službi direktorja, s priključitvijo Policijske uprave Krško k PU Novo mesto pa je zatem šest let vodil oddelek za notranje preiskave in nadzor. Kot pove, se mu je zatem pokazala priložnost za nov karierni izziv, in sicer za vodjo Letalske policijske enote na Brniku, ki organizacijsko sodi v Upravo za policijske specialnosti znotraj Generalne policijske uprave (GPU). »Delo na Brniku sem začel opravljati z letom 2018. Letalstvo je v primerjavi z drugimi področji policijskega dela morda na svoj način res nekoliko eksotično (smeh, op. p.). Pri tem gre za helikopterski nadzor državne meje in notranjih predelov države, nadzor cestnega prometa, služi pri iskanju pogrešanih oseb, občasno tudi storilcev kaznivih dejanj in za izvajanje nujne medicinske pomoči, reševanje v gorah, hitre medbolnišnične prevoze pa tudi za humanitarne namene. Samo v času poplav avgusta lani je bilo s policijskimi helikopterji prepeljanih več ton nujnega materiala na poplavljena območja in evakuiranih okoli 300 ljudi, ali, če se navežem na junijski požar letos na Krasu, ko je policijski helikopter s termovizijsko kamero nadzoroval širjenje in gašenje požara. Zaradi navedenega je policijska helikopterska enota ne le pomembna enota znotraj policije, temveč tudi pomemben segment v sistemu zaščite in reševanja.« Navedeno pa narekuje tudi vrhunsko usposobljene pilote in tehnično osebje, ki bdi nad brezhibnim delovanjem helikopterjev. Trenutno imajo sedem helikopterjev, v enoti pa je skupno 42 zaposlenih. Od tega 20 pilotov, med njimi dve pilotki, ki sta vrhunski letalki, dva pilota pa sta trenutno še v fazi uposabljanja. Kaj pa njegovo delo? »Če bi se pošalil, bi rekel, da se pogovarjam po telefonu in tipkam, sicer pa sem odgovoren za vse, kar se v letalski enoti dogaja. V zadnjih osmih letih smo kar precej naredili na področju nabave novih helikopterjev, izvedli tri velika javna naročila in pripravili vso dokumentacijo za njihovo nabavo, poleg tega so moja pristojnost še razporejanje kadrov, načrtovanje letov, načrtovanje servisnih posegov na helikopterjih, razporejanje sredstev idr.« Delo z zadovoljstvom opravlja, a se vidi v bodoče tudi na kakšnem drugem položaju znotraj GPU, saj je osebno mnenja, da bi se po določenih letih vodilni kader moral menjati zaradi novih pogledov, drugačnih pristopov k delu.
»Moje delo vodje helikopterske enote je vse prej kot dolgočasno, saj mi kar naprej omogoča nove izzive, poleg tega je kolektiv, če tudi po naravi dela specifičen, izredno dober, homogen. Kar pa se mojih osebnih interesov tiče, pa bi bil zainteresiran še za kakšno drugo delovno mesto pri policiji. Osebno namreč menim, da bi se morali ljudje, ki vodijo posamezne enote ali opravljajo druge vodilne funkcije, po določenem številu let prestaviti na drugo delovno mesto, skozi katero bi lahko vnesli v delovni proces sveže pristope, da bi na drugačen način, morda z bolj polnimi pljuči, lahko zadihale tudi stare/nove delovne sredine.«
Ob rednem delu je Kink tudi član Modre družine, ki deluje kot dobrodelno društvo izven organa Policije in policijskega sindikata, a so vanj vključeni zaposleni v policiji, »ki vsak mesec nakažemo določeno vsoto na tekoči račun društva in z zbranimi sredstvi pomagamo pripadnikom policije, ki prijavijo svojo finančno stisko, upokojenim kolegom ali njihovim ožjim družinskim članom za premostitev stisk, v katerih so se znašli zaradi različnih okoliščin. V povprečju na ta način nudimo finančno pomoč štirim prosilcem.« Četudi v zadnjih letih manj je tudi policijski zaupnik, ki nudi pomoč kolegom s pogovori, saj se policisti praviloma lažje zaupajo svojim kolegom kot pa psihologom oz. so policijski zaupniki, kot obrazloži, vmesna stopnica do psihologa.
Po službi še 'taksist' ...
Njegov delovni dan se začne z zbujanjem pred peto uro zjutraj in zaključi okvirno deset ali več ur kasneje, ko se vrne domov. Tako kot sam tudi žena Barbara dnevno migrira v službo izven Posavja, saj se kot biologinja vozi na delo na novomeško enoto Zavoda RS za varstvo okolja. Sta starša trem sinovom, najmlajši šteje 12 let, srednji 16, najstarejši pa je z 18 leti v začetku tega meseca uradno postal študent kemije in kemijske tehnologije. »Po povratku domov sem največkrat najprej taksist otrokom, saj jih je treba razvoziti po treningih in obšolskih dejavnostih, med vikendi, med katerimi sem tudi sam večkrat odsoten zaradi sojenj po tekmah, pa spremljam tudi sinova na tekme. V mlajših letih so trenirali ju-jitsu, nakar se je najmlajši posvetil rokometu, srednji pa nogometu,« še pove Dejan Kink.
Bojana Mavsar
(članek je bil objavljen v 24. oktobra izdanem časopisu Posavski obzornik)
#povezujemoposavje