Časopis za pokrajino Posavje
20.04.2025
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Učiteljica, ki je naravo prenesla na papir

Objavljeno: Petek, 14.03.2025    Rubrika: PANORAMA Redakcija
Hilda Lipovsek, razstava v Loki (50)

Ljudmila (Hilda) Lipovšek v družbi svojega nekdanjega sodelavca, biologa in naravovarstvenika Dušana Klenovška

V Trubarjevem domu v Loki pri Zidanem Mostu je na dan žena potekalo v organizaciji fotosekcije Društva Trg Sevnica in Kulturnega društva Primož Trubar odprtje razstave študijskih skic upokojene sevniške profesorice biologije in kemije Ljudmile Lipovšek, ki jesen svojega življenja preživlja v omenjenem domu.

Ljudmila Lipovšek, za sorodnike, prijatelje, znance in sodelavce Hilda, je ostala v spominu mnogih generacij Sevničank in Sevničanov kot izjemna učiteljica biologije. Predana naravi je z veliko srčnosti prenašala svoje znanje in spoštovanje do narave na svoje učenke in učence tako pri šolskih urah kot pri naravoslovnem krožku, kjer je pogled skozi mikroskop razkrival marsikaj zanimivega. Marsikoga je spodbudila k delu na terenu, k raziskovanju tal v gozdu ali na travniku, v vodi …

POUČNE SKICE IZ NARAVE
 
Hilda Lipovsek, razstava v Loki (81)

Študijska skica jarice, katere edino rastišče v Sloveniji je pod obronki Bohorja.

Zanimive skice so nastale v poznih 50. letih minulega stoletja med Hildinim študijem na zagrebški univerzi, kjer je pokazala svoj slikarski talent pri risanju vsega, kar je videla na vajah pod mikroskopom. »Ne gre samo za risbe z vaj na faksu, ampak se v njih skriva tudi ogromno znanja. Pri študiju biologije je namreč treba marsikaj pogledati pod lupo ali mikroskopom. Danes študenti pritisnejo samo kakšno tipko in imajo sliko, v Hildinih časih je bilo treba vse, kar so videli, narisati ter potem na izpitu o tem tudi kaj povedati,« je o razstavljenih skicah dejal biolog Dušan Klenovšek, ki je bil na OŠ Sava Kladnika v Sevnici nekaj časa njen sodelavec. Ta je v lanskem decembru dobil na vpogled večje število Hildinih zvezkov s študijskimi skicami in v njih je videl priložnost za poučno razstavo. Zavzetega dela so se lotili v sevniški fotosekciji društva Trg in pripravili 28 skic za razstavo. Ob tem gre največja zahvala Bojanu Dremlju, medtem ko je Ljubo Motore vseh 20 zvezkov oz. več kot 700 strani skeniral ter celotno gradivo v digitalni obliki predal Dušanu Klenovšku in Hildinemu nečaku Benjaminu Lipovšku. Del študijskih skic je tudi jarica, zaščitena roža, ki raste pod Bohorjem, na edini lokaciji v Sloveniji. Ime ji je, kot je dejala njena dobra prijateljica, izbrala Hilda v času, ko je kot mlada učiteljica poučevala na OŠ Adama Bohoriča v Brestanici.

Hilda Lipovsek, razstava v Loki (61)

Hildina nečakinja Franja in nečak Benjamin z družino

Dr. Jernej Logan z ljubljanske biotehniške fakultete je omenil, da danes takšnih zvezkov, kot so Hildini, študenti nimajo, ker imajo druge pripomočke in tako zaradi napredka tehnike ni več tako lepih ročno risanih risb, med katerimi je, na primer, prerez žile zlatice pa jarice itd. Predlagal je še podpise pod študijske skice z imeni v slovenskem jeziku, saj bo tako razstava še bolj zanimiva za šolarke in šolarje.

SPOMINI NA UČITELJICO, SORODNICO IN SOKRAJANKO

Hilda Lipovšek, iz generacije Sevničank in Sevničanov, ki so odraščali v starem trškem jedru pod gradom, je v času poučevanja nekatere navdušila za študij, povezan z naravo. »Ona je bila tista, ki me je navdušila za planinstvo in tudi za poklic gozdarja, za katerega trdim, da je najlepši in najboljši na svetu,« pove Jože Prah, ki si je kot njen bivši učenec z zanimanjem ogledal razstavo študijskih skic svoje nekdanje učiteljice.

»Ne samo učilnica tudi Hildina hiše je bila ena sama biologija. V kateri koli prostor si prišel, v vsakem si videl kakšen eksponat, školjke, herbarije ...« je ob ogledu skic obudil nekaj prijetnih spominov avtoričin nečak Benjamin.

Hilda Lipovsek, razstava v Loki (3)

Razstavo si je z zanimanjem ogledal tudi bratranec upokojene profesorice biologije Rafko Irgolič.

»Lahko smo ponosni na Sevničanko, ki je vsem, ki jih je učila, veliko dala. Dogodek, kot je današnji, je izjemen, zaradi lepega števila obiskovalk in obiskovalcev in zaradi ljudi, ki so v študijskih skicah prepoznali neko vrednost ter pripravili razstavo. Sam se ne spominjam, a moja mati mi je povedala, da me je Hilda pestovala kot dojenčka, saj smo nekaj časa stanovali v isti hiši v starem delu Sevnice. Sam se spominjam poletnih druženj, ko smo se kopali na Mirni, ko sem kot, recimo, desetleten mulc občudoval Hildino druščino nekaj let starejših mladenk in mladeničev,« pove Borut Bizjak.

Mnogo prijetnih spominov na čas, ki ga je preživel v Sevnici, kamor se je s Koroške preselil z materjo kot otrok, ima tudi Rafko Irgolič, Hildin bratranec, ki je bil v preteklosti priljubljen slovenski pevec (več TUKAJ).

S. R.

#povezujemoposavje




 
« Nazaj na seznam