Vizjak v postopku KPK
Objavljeno:
Torek, 24.10.2023 Rubrika:
Prejeli smo Bralci pišejo
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je 20.10.2023 objavila, da je zoper mene, kot nekdanjega ministra za okolje in prostor, uvedla preiskavo zaradi suma kršitve integritete v povezavi z umestitvijo ukrepa Promocija v Program porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe 2022 – 2023. O tem so se tendenciozno razpisali tudi nekateri mediji in prav je, da pojasnim, za kaj dejansko gre, kajti iz skopega obvestila KPK in medijskih objav tega ni razvidno.
Ukrep Promocija se nanaša na ukrep oziroma projekt Centra obnovljive energije (COE), v okviru katerega je želela družba Hidroelektrarne na spodnji Savi, d.o.o. (HESS) obnoviti propadajočo Kušljanovo vilo na Prešernovi cesti v Brežicah (stavba bivšega doma TO) in objektu vdahniti življenje. Vzpostavljen bi bil nov sodobni center za promocijo obnovljive energije in nadzor protipoplavne dejavnosti ter energetsko osveščanje prebivalstva in obiskovalcev zaradi prilagajanja na podnebne spremembe, tematsko pa bi COE dopolnjeval Svet energije, ki deluje v okviru družbe GEN energija d.o.o. COE bi predstavljal javno dostopen prostor z zanimivimi vsebinami, ki bi bile predstavljene v tematskih prostorih in konferenčni dvorani z modernimi tehnologijami za vizualizacijo navidezne resničnosti. V COE bi bil prikazan pomen obnovljivih virov energije (hidro energija, energija sonca, uporaba vodika, …) in pomen vode, brez katere ni življenja, možnosti uporabe voda in seveda tudi nevarnosti, povezane z vodami. Zaradi uporabe atraktivne, najsodobnejše tehnologije bi COE pritegnil tudi številne obiskovalce in s tem popestril turistično ponudbo Brežic in Posavja ter pomembno prispeval k oživitvi mestnega jedra.
In kje je moj »greh«, da sem si prislužil postopek kršitve integritete? Kot minister za okolje in prostor sem projekt COE prepoznal kot dober in koristen, zato je bil uvrščen med sofinanciranje iz Sklada za podnebne spremembe 2022-2023. Gre za sofinanciranje v višini približno 30%, medtem ko bi preostali denar prispeval HESS, ki je v 100% posredni državni lasti. Torej državni sklad sofinancira družbeno koristni projekt namenjen javnosti pod okriljem državnega podjetja. Projekt COE ni klasični profitni projekt in je na meji rentabilnosti, saj številni obiskovalci (šolajoči, upokojenci, …) ne bi plačevali realne cene vstopnic. Posledično je bil za realizacijo projekta potreben dodatni finančni vir, kar je zakonsko možno iz Sklada za podnebne spremembe, zato je ukrep takratna Vlada RS uvrstila v program porabe tega sklada za leti 2022 in 2023. Žal je za nekatere očitno sporno to, da sem bil in sem še zaposlen v podjetju HESS, čeprav se s tem projektom ne ukvarjam. HESS, kot družbeno odgovorna družba, želi s tem projektom dodatno prispevati k ozaveščanju širše javnosti, da se zave osnovnega dejstva, da električna energija ne prihaja iz vtičnice, ampak iz narave in to preko kompleksnega elektroenergetskega sistema, ki še zdaleč ni vsemogočen in neobčutljiv, hkrati pa je pri tem ključen trajnostni vidik. Moje vodilo je vedno bilo, da sem podprl dobre in koristne projekte, ne glede na to, od kod je prišel predlog oziroma pobuda. Zakaj torej državna firma, v kateri sem bil zaposlen, ne bi smela prejeti sofinanciranja koristnega projekta, če za to izpolnjuje vse pogoje?
V postopku, ki ga je sprožila KPK, bom gotovo lahko dokazal, da s podporo projektu COE ni nič narobe, da bodo največ pridobili prihajajoči rodovi v smislu ozaveščanja nujnosti ukrepanja zaradi prilagajanja na podnebne spremembe, vlaganja v obnovljive vire, učinkovito rabo energije ter ne nazadnje učinkovito varstvo pred visokimi vodami. Na slednje se žal spomnimo le, ko nas prizadenejo poplave.
Če ne bi (sedaj že bivši) minister Brežan odstopil od tega projekta, bi bili sedaj že priča obnovljeni Kušljanovi vili in dodatni poučni in zanimivi ponudbi v mestnem jedru Brežic, žal pa namesto tega čakamo na novo priložnost.
mag. Andrej Vizjak, nekdanji minister za okolje in prostor