Časopis za pokrajino Posavje
15.06.2025
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Pogovorimo se o vojni

Avtor: Urban Culetto    Objavljeno: Četrtek, 15.05.2025    Rubrika: Kolumne in komentarji    Ogledov: 253Bralci pišejo
Urban Culetto
Leto 2025 prinaša v Evropo dve prav posebni obletnici.

Prva, ki smo jo obeležili 9. maja, nas je opomnila, in ne le nas, temveč vse evropske države ter številne države po svetu, na grozote, izmaličenje in razdivjanost celin, ki jih je za seboj pustila druga svetovna vojna. Osemdeset let namreč mineva od konca vojne v Evropi. Od vojne, ki je pripeljala do (ne)slavnih besed: »Nikoli več!«

V tem času v svetu poteka največ oboroženih konfliktov od druge svetovne vojne.

Druga obletnica nič manj, če ne še bolj pomembna, da lahko razumemo svet, v katerem živimo danes, bo sledila ob koncu leta, ko bomo zabeležili trideset let od konca vojne v Bosni in Hercegovini. Verjetnost, da bo ta obletnica odmevala manj, je zelo velika in deloma razumljiva. A ne povsem. Zakaj? Vojna v Bosni namreč ni prinesla le vseh grozot, ki jih s seboj prinašajo vojne, vključno z genocidom v Srebrenici. Celotnemu svetu je pokazala in dokazala, kako zelo šibke in neučinkovite so bile takratna Evropska skupnost in mednarodne organizacije pod okriljem Organizacije združenih narodov (OZN). Pokazala je, da se lahko mantra nikoli več hitro spreobrne v zarečeni kruh in se preobrne v že spet. Dogajanje na ozemlju bivše republike Jugoslavije pa ni pokazalo le tega – prvič po drugi svetovni vojni je odločevalcem in prebivalcem Evrope poslala opozorilo, da »stara celina« ni imuna na vojne. Opozorilo, da se le-te lahko ponovijo in ne le to, eskalirajo do razsežnosti, ki jih nismo pričakovali. A potem je prepozno. Torej: pogovorimo se o vojni.

Življenje v predvojnem času

Čeprav se morda zdi, da je preteklo že dolgo časovno obdobje, odkar ima ena najvplivnejših držav na svetu, ZDA, novega - starega predsednika, so od tega minili le slabi štirje meseci. V tem času se zdi, da je svet zares skrenil s tečajev, čeprav se še vedno zibljemo v toplini udobnega standarda življenja, ki smo ga bili vajeni do sedaj. Vsaj zaenkrat še. Sam sem se v zadnjih mesecih večkrat vprašal: »Mar živimo v predvojnem času?« Kot zgodovinarju in sociologu mi je namreč jasno, da je imela vsaka vojna obdobje pred začetkom in obdobje po koncu vojne. Preprosto rečeno: ni se začela in končala čez noč. In tudi to, da se danes, za mnoge kar čez noč, pogovarjamo o množičnem oboroževanju, ni naključje. V tem času namreč v svetu poteka največ oboroženih konfliktov od druge svetovne vojne, dve vojni pa se tako rekoč odvijata na pragu Evrope – vojna v Ukrajini in vojna v Gazi. Za svetovni red, ki smo ga poznali do sedaj, se zdi, da se seseda sam vase. Svet je postal nemiren, nevaren. Zato je na mestu vprašanje: »Smo se znašli v predvojnem času?«

Velesile so zagotovo pripravljene za vsako ceno braniti svoj položaj v svetu.

Želim si, da bi lahko z gotovostjo zatrdil, da ne. Žal tega ne moram storiti. Vse več namigov namreč kaže na to, da smo se znašli v nepredvidljivem in nemirnem svetu. To najlažje zasledimo in razberemo iz besed voditeljev držav, ki jih izbirajo in poudarjajo, kadar govorijo o vojni in oboroževanje. Z izbiro besed in s konstantnim ponavljanjem le-teh se namreč izoblikuje javno mnenje. Kot posledico tega lahko vidimo tesnobno občutje pri posameznikih, saj imajo mnogi že občutek, da je Evropa, in z njo svet, na pragu nove velike vojne. Pa je res?

Zgodovina je pokazala, da najsurovejši spopadi niso potekali med različnimi ideološkimi skupinami, temveč znotraj njih samih.

No, ta trenutek še ne, vsekakor pa je nevarno, ko človek v ovalni pisarni Bele hiše brez zadržkov poudarja, da se nekdo »igra s tretjo svetovno vojno«. Zakaj je takšna trditev zelo nevarna? Kot prvo: izustil jo je predsednik ene najvplivnejših držav na svetu, torej nosi veliko težo; kot drugo: iz istega razloga jo gre jemati zelo resno, kajti velesile so zagotovo pripravljene za vsako ceno braniti svoj položaj v svetu; in kot tretje: če takšno retoriko ponavljaš dlje časa, jo množice vzamejo za svojo in živo resnico; torej smo se znašli pred tretjo svetovno vojno, kar pa bi pomenilo, da smo zares tam. V kaosu predvojnega obdobja. Izbira besed bo torej tista, ki bo nas in svet v prihodnjih letih zbliževala in povezovala oz. oddaljevala in nas ponovno pripeljala na rob zla.

In kaj lahko naredimo mi?

O tem zapisu sem začel premišljevati v začetku meseca aprila. Bil je lep, sončen pomladni dan. Eden tistih dni, tik pred tem, ko narava zaživi v vsej svoji polnosti. Za mizo sem sedel z mamo in dobro prijateljico. Odprli smo steklenico vrhunske penine in uživali v sproščenem pogovoru. Pogovor je tekel v različnih smereh in naenkrat je sledilo vprašanje: »Ampak, Urban, zakaj kar naenkrat govorimo o vojni?« Vprašanje me je za kratek čas pustilo brez besed. Prav zares ga nisem pričakoval. Res ne. V tistem trenutku sem dojel, da tako pomembna tema, kot vojna in pogovor o njej je, preprosto ni bila dovolj jasno predstavljena ljudem. Posamezniki preprosto ne razumejo, kako smo se znašli v tem položaju, še bolj pa so nemočni takrat, ko jih po tem povprašajo njihovi otroci. Premalo je bilo namreč narejenega na tem, da bi se posameznikom na jasen, razumljiv način razložil kompleksen položaj, v katerem se je znašel svet. Svet in posameznik v njem. Nasvetov, kako se pogovarjati o vojni in oboroževanju, praktično ni, kljub temu da v ljudi vnašajo strah in občutek tesnobe.

Izbira besed bo tista, ki bo nas in svet v prihodnjih letih zbliževala in povezovala oz. oddaljevala in nas ponovno pripeljala na rob zla.

Kaj torej lahko naredimo sami? Prav je, da se o teh stvareh pogovarjamo, vendar na preudaren način. Na način, da preverimo dejstva, da ne govorimo neresnic in da temi okrog vojne po nepotrebnem ne dajemo večje teže, kot jo trenutno ima. Pomembno je, da drug drugega poslušamo ter skozi pogovor in razumevanje gradimo zaupanje. Zaupanje nam odpre vrata do trdnih odnosov. Dobri, trdni in zaupanja vredni odnosi so namreč tisti, ki v času vojne igrajo eno najpomembnejših vlog. Ravno zaupanje je tisto, v katerega v najtežjih časih največkrat podvomimo. Ni namreč naključje, kot zapiše Martin Previšić, da je zgodovina pokazala, da najsurovejši spopadi niso potekali med različnimi ideološkimi skupinami, temveč znotraj njih samih. Torej znotraj posameznih družbenih skupin. Znotraj skupnosti.

Kaj torej lahko naredimo mi?

Pomembno je, da drug drugega poslušamo ter skozi pogovor in razumevanje gradimo zaupanje.

V teh nepredvidljivih časih ostanimo človek človeku človek.

Življenja, ki jih živimo danes, lahko živimo le v času miru.

Miru in ljubezni.

Besedi, ki ju skoraj ne slišimo več.
« Nazaj na seznam
»

najbolj brani članki

12.06.2025 | Kolumne in komentarji

Beseda, dve o miru