V Podbočju je strast do košarke še vedno živa
Objavljeno:
Torek, 03.06.2025 Rubrika:
Košarka Redakcija

Podboška ekipa leta 1979 (foto: arhiv ŠD Podbočje)
Letos mineva
50 let od ustanovitve športnega društva in začetka tekmovalne košarke v Podbočju, kar velja hkrati tudi za začetek tega športa v Posavju. Kljub občasnim prekinitvam je košarka v Podbočju še vedno 'živa', v zadnjih letih je poudarek bolj na dekliški košarki.
Leta 1975 se je zbrala
skupina košarkarskih navdušencev in ustanovila društvo z namenom
tekmovanja v takratni dolenjski košarkarski ligi. Že leto prej so rogovilaste trioglate koše na drevesih zamenjali z doma narejenimi pravimi koši, asfaltirali so zunanje igrišče in tako prišli do osnovnih pogojev za igro. Pridno so vadili vsak popoldan, ob sobotah in nedeljah pa skoraj cel dan, na začetku brez trenerja, kasneje pa pod vodstvom ljubiteljskih trenerjev.

Na revialnem večeru so se pomerila dekleta, ki so trenirala pred leti, proti današnji ekipi.
Iz arhiva fotografij je razvidno, da so bile
tekme v dolenjski ligi prava doživetja tako v tekmovalnem kot družabnem pomenu. Na domačem igrišču je bilo mnogo navijačev, ki so prekinili delo na polju in prišli igralce spodbujat tudi s kmečkimi orodji. Na gostovanjih so jih v nabito polnem avtobusu spremljali navijači vseh starosti.
Uspehi so se vrstili in po treh letih igranja v dolenjski ligi so se
uvrstili v drugo slovensko ligo – vzhod. Tekme so se igrale izključno v telovadnicah, zato so morali domače tekme igrati na Senovem, Leskovcu, Raki in Kostanjevici na Krki. Od leta 1982 dalje so lahko igrali
v novi, lepo urejeni, domači šolski telovadnici. Po zmagi nad trboveljskim Rudarjem so se
uvrstili v prvo slovensko ligo, vendar jim je košarkarska zveza onemogočila sodelovanje. Za promocijo košarke so organizirali razna rekreativna tekmovanja, med drugim tudi
24-urno neprekinjeno igranje košarke. Kljub temu da so spodbujali delo z mlajšimi selekcijami, je prišlo do pomanjkanja domačih igralcev, ki so ga zapolnili košarkarji iz širše okolice pa tudi s Hrvaške. Velika želja po tekmovalnih uspehih je postopoma
privedla do profesionalizacije, zato se je tekmovalna košarka za nekaj časa
preselila v Krško. Ekipa z imenom
Interier se je uvrstila celo v finale državnega prvenstva, kjer jo je ustavila šele slovita Olimpija, kar je bilo takrat veliko presenečenje.

Fantovska kadetska ekipa
A strast do košarke je v Podbočju kljub temu živela dalje. Okoli leta 2010 je
za nekaj sezon spet zaživela moška članska ekipa in tekmovala v četrti slovenski ligi, po desetletju premora so jo pred nekaj leti
spet ustanovili, a je bilo tudi tokrat njeno življenje kratkotrajno … Vmes so se
za košarko navdušila tudi dekleta, ki trenirajo in uspešno igrajo v ligah pod okriljem KZS. Trenira tudi
kadetska ekipa in v klubu si želijo ponovno ustanoviti moško člansko ekipo, še vedno je aktivna tudi
veteranska sekcija.
»Podbočje je od nekdaj košarkarski kraj. Ljubezen do športa je skozi leta izkazovalo veliko generacij in le-to prenašajo na mlajše, zato ni bojazni, da ne bi praznovali še naslednjih 50 let,« pravi aktualni predsednik društva
Gašper Stopar.

Še vedno je aktivna veteranska sekcija.
Ob jubileju so 9. maja organizirali Revialni večer igranja košarke v Podbočju. S tekmami so začeli učenci in učenke 3. in 4. razreda, ki jih trenira
Tomaž Žabčič, nato so se dekleta, ki so pod vodstvom
Frenka Rozmana trenirala pred leti, pomerila proti dekletom, ki trenirajo zdaj. Medsebojno tekmo so odigrali mlajši fantje, ki jih trenira
Matej Cujnik, za zaključek je sledila še tekma veteranov in članov. Druženje so nadaljevali v jedilnici OŠ Podbočje z večerjo, ob kateri jim je nekaj besed namenil eden izmed ustanoviteljev društva
Darko Kodrič, ki jim je zaupal zanimive zgodbe o začetkih in dogodkih iz zgodovine kluba. Na ogled so postavili tudi panoje s fotografijami in ostalo dokumentacijo o minulih desetletjih podboške košarke.
Peter Pavlovič
Članek je bil objavljen v zadnji številki Posavskega obzornika.
#povezujemoposavje