Časopis za pokrajino Posavje
10.12.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Jerca Šantej in njena razstava »60«

Objavljeno: Ponedeljek, 25.11.2024    Rubrika: KULTURA Redakcija
Jerca Santej, razstava, 60 let (52)

Sevniška slikarka Jerca Šantej se s svojimi deli predstavlja v razstavnem prostoru Lutrovske kleti.

Leta 1964 rojena sevniška slikarka Jerca Šantej svoj okrogli jubilej obeležuje s slikarsko razstavo, ki je na ogled do konca letošnjega leta v obnovljenem gornjem delu Lutrovske kleti pod sevniškim gradom.

Na ogled je izbor slik, nastalih v času njenega dosedanjega dolgoletnega ustvarjanja. Slikarska platna večjih dimenzij brez podpisov, ki bogatijo prostor, gledalko in gledalca popeljejo od seksa do politike, kot je nasmejana povedala avtorica, do slik, ki so namenjene proti nasilju nad ženskami, naslednji sklop je triptih o upanju, ki umre zadnje, in se zaključi z občutji časa, v katerem se ustvarjalka trenutno nahaja. Med razstavljenimi deli je tudi njeno prvo slikarsko delo, ki je bilo razstavljeno na njeni prvi slikarski razstavi na sevniškem gradu leta 1991 (tri leta kasneje se vpisala med samostojne kulturne ustvarjalce). Ob omenjeni sliki je njeno najnovejše slikarsko delo iz leta 2024 in prva razlika, ki jo gledalec opazi, so barve, nato kompozicija in potem abstrakten motiv.

Jerca Santej, razstava, 60 let1 (34)

Jerčino prvo slikarsko delo, ki je bilo razstavljeno na prvi slikarski razstavi pred več kot tremi desetletji.

»Likovna zanesenost, risarska skicoznost in barvna eksplozivnost, občutek za gradnjo kompozicije, velika sproščenost in življenjska širina so osnovni izrazni elementi slikarke Jerce Šantej. Za vsa njena izredno razgibana likovna dela je značilno, da jih napaja z optimizmom, vero v dobro in lepo. Zaradi vedno drugačnih miselnih izhodišč in zaradi pogostega menjavanja tehnike so njena dela navidez precej različna, vendar jih povezuje slikarkina neustavljiva energija, ki predvsem v sočni in močno žareči rdeči barvi napaja cele cikle slik na platnu ali na papirju,« je nekoč zapisala umetnostna zgodovinarka in likovna kritičarka Tatjana Pregl Kobe. »Slikanje je zame način izražanja notranjih občutkov, misli, zaznav, občutij, čustev, ki jih mnogokrat ni mogoče ubesediti,« je nizala misli sevniška slikarka ter se zahvalila vsem, ki jo spremljajo na njeni poti.

Dodaten čar odprtju razstave sta dodala operni pevec Vladimir Janc in saksofonist Andrej Fon, ki se mu je kmalu pridružil še njegov štirinožni prijatelj, s katerim sta ustvarila nenavaden duet.

ŠPANSKI BILBAO

Jerca Šantej, ki je 8. novembra praznovala okrogli jubilej, se je z razstavo želela zahvaliti tudi prijateljem za prijetno presenečenje. Ti so ji za rojstni dan podarili sedemdnevni oddih v španskem mestu Bilbao, kamor je odpotovala sama. »Bilo je noro, nepozabno, ko sem šla sama praznovat svoj rojstni dan. Lahko bi šla v dvoje ali s prijatelji, a odločila sem se, da grem sama in bilo je … ne vem, kako naj opišem, ker ne najdem pravih besed ... V Bilbau je Guggenheimov muzej sodobne in moderne umetnosti, to je najbolj impresionistična galerija na svetu in vsak dan sem bila v njej. Ta podarjen čas sem izkoristila zase in ko sem hodila po galeriji, sem ugotovila, da je ustvarjanje svoboda in svoboda je resnica. Ponovno sem dobila zagon za nove korake na poti ustvarjanja, na kateri želim izstopati iz povprečja, kajti treba si je upati …« je skušala razkriti še del svoje življenjske filozofije, ki jo razkrivajo tudi njena slikarska dela, v katerih so poleg prepoznavne rdeče barve tudi abstraktne kompozicije, polne skritih pomenov, ki vabijo k razmisleku, kje smo, kdo smo, česa si želimo …

S. R.

#povezujemoposavje

 
« Nazaj na seznam
»