Josipinini darovi ujeti v fotografski objektiv
Objavljeno:
Petek, 04.10.2024 Rubrika:
KULTURA Redakcija

Avtorji fotografij razstave Josipinini darovi so: Sonja Levičar, Matija Gorenc in Mirjana Marinčič.
Kulturno društvo Leskovec pri Krškem je v okviru
svetovnega dneva turizma, ki ga obeležujemo 27. septembra, v
Mencingerjevi hiši v starem mestnem jedru Krškega pripravilo
odprtje fotografske razstave treh članov društva s spremljajočim kulturnim programom. Razstava je posvečena
sledovom dobrega gospodarjenja dobrotnice Josipine Hočevar.
Kot je povedala povezovalka dogodka
Mirjana Marinčič, »ob 200. obletnici rojstva gospodarstvenice, mecenke in dobrotnice Josipine Hočevar v Krškem letos obeležujemo Josipinino leto, ki na pobudo Mestne občine Krško in v sodelovanju z različnimi partnerskimi organizacijami poteka od aprila do septembra 2024«.

Nastop sopranistke Katje Glas ob odprtju razstave
Sledila je predstavitev življenja in dela Josipine Hočevar, ki jo je nato podrobneje predstavila tudi idejna vodja fotografske razstave
Sonja Levičar; za namen odprtja razstave je izdelala Josipinina medena srca, ki so bila na voljo kasneje ob zaključnem druženju v Mestnem muzeju Krško, kjer je postavljena tudi stalna razstava o Josipini Hočevar. Svoje fotografije so za tokratno razstavo v Mencingerjevi hiši prispevali Sonja Levičar, Mirjana Marinčič in
Matija Gorenc. Dogodka se je v znak podpore udeležila tudi direktorica Posavskega muzeja Brežice
Alenka Černelič Krošelj, ki velja za eno največjih poznavalk Josipininega življenja.

S citrami so odprtje razstave popestrile tudi mlade citrarke iz GŠ Krško pod mentorstvom prof. Jasmine Levičar.
Razstavo je uradno odprl podžupan Mestne občine Krško
Janez Jože Olovec, ki je v svojem govoru dejal: »Letos mineva 200 let od rojstva Josipine Hočevar, ki je s svojo predanostjo in nesebičnostjo pustila močan pečat v Krškem in širše. Današnja razstava, ki so jo pripravili člani Kulturnega društva Leskovec pri Krškem, nam skozi fotografije ponuja vpogled v dobrosrčnost Josipine Hočevar, ki je s svojo finančno pomočjo neposredno vplivala na podobo Krškega.« Olovec je še poudaril, da je med občani treba razširiti spoznanje, kako pomembne osebnosti so živele v naših krajih in kakšen pečat so s svojim delovanjem pustile za prihodnje rodove. Josipina Hočevar, pa tudi njen mož Martin, sta vsekakor zgodovinski osebnosti, ki se ju velja spomniti.

Razstavo je uradno odprl podžupan Mestne občine Krško Janez Jože Olovec.
Krški podžupan je še spomnil na rek, da »denar pokvari človeka«, toda Josipina Hočevar je dokaz, da dobrih ljudi ne pokvari niti denar. »Krška župnijska fara, bolnišnica, številne cerkve, pokopališče, gasilstvo, šolanje mladine … – vse to so področja oz. projekti, ki jih je neposredno finančno podpirala. Njene podpore pa niso bili deležni le v Krškem, temveč tudi v njeni rodni Radovljici, pa v Mokronogu, Kostanjevici na Krki, Tržišču,« je še dejal podžupan.
Dogodek so glasbeno obarvale sopranistka
Katja Glas in učenke Glasbene šole Krško
Živa Župevc,
Stella Žerjav in
Erika Tomažin. Njihova mentorica je prof.
Jasmina Levičar.
Razstava bo na ogled v prostorih Mencingerjeve hiše do 30. novembra 2024 v odpiralnem času Mestnega muzeja Krško.
A. K.