Jubilej likovnih snovanj v Krmelju
Objavljeno:
Četrtek, 07.11.2024 Rubrika:
KULTURA Redakcija
V Galeriji Krmelj je potekalo odprtje slikarske razstave 20. likovne kolonije.
V galerijskih prostorih, ki so jih uredili v nekdanji enoti sevniške knjižnice v Krmelju, so bila v mesecu oktobru na ogled slikarska dela, ki so nastala na 20. likovni koloniji v mesecu juniju v organizaciji likovne sekcije, ki jo pri
Društvu Svoboda Krmelj vodi
Ana Hočevar.Na letošnjo jubilejno likovno kolonijo Krmelj 2024 se je prijavilo 36 ustvarjalk in ustvarjalcev, od tega jih je 26 ustvarjalo v Krmelju, ostali v domačem okolju. Na ocenjevanje je prispelo 28 del.
Najboljše slikarsko delo je izdelala Nejka Terglav iz Doba pri Domžalah,
drugo mesto je osvojil Denis Smaila z Reke in
tretje Jože Potokar - Cvrčo iz Trbovelj. Priznanje za sodelovanje so prejeli
Lea Pungerčič, Bernard Pungerčič, Zdravko Červ, Milena Volk, Judita Rajnar Prosen, Zvonka Pacek, Darko Blažič, Marija Oven, Tomo Vojnovič, Dragi Benčič, Zdenka Cestnik, Jolanda Keršič, Dragica Skušek, Tanja Košar, Dušan Močnik, Nina Gole, Jana Gole, Alenka Keber, Ati Salvaro, Ana Hočevar, Bogdan Barovič, Aleš Koman, Helena Bizjak, Karmen Korošec, Mariša Ribič, Irena Zgonc in Dušanka Prah.
Zmagovalno sliko je naslikala Nejka Terglav.
Na oktobrskem odprtju razstave je o razstavljenih slikah spregovorila dr.
Kiki Klimt, slikarka, kiparka, ilustratorka, oblikovalka in pedagoginja: »Pred časom sem se pogovarjala s kolegom, prav tako profesorjem slikarstva, in mi je povedal, da smo Slovenci v svetovnem vrhu po številu ljubiteljskih slikarjev v svetu. Procentualno, ne številčno, da ne bo pomote. Za tisto drugo nas je absolutno premalo. No, ali je podatek čisto resničen, ne vem, vem pa, da je v Sloveniji veliko ljudi, ki radi slikajo in s tem bogatijo svoj notranji svet,« je dejala in nadaljevala, da so likovne kolonije priložnost, kjer se srečujejo posamezniki s podobnimi vprašanji in nagnjenji. »
Izbira zmagovalnih del ni bila lahka, a so bila na koncu
izbrana tri tista, ki so najbolj zanimivo, neposredno in neoporečno uporabljala likovni jezik,« je še dejala in v nadaljevanju skupaj s predsednico Društva Svoboda Krmelj
Nevenko Flajs podelila priznanja in tri nagrade.
V spremljevalnem kulturnem programu je sodelovala
ženska pevska skupina Lokvanj, ki v letošnjem letu prav tako obeležuje 20 let delovanja. Prireditev je povezovala
Milena Knez.
KIPARSKI KOLONIJI JE SLEDILA LIKOVNA KOLONIJA KRMELJ
Začetki likovnih kolonij v Krmelju segajo v 80. leta prejšnjega stoletja, natančneje v leto 1983, ko je pod mentorstvom
Branka Šustra, tedanjega likovnega pedagoga na OŠ Krmelj, potekala prva kiparska kolonija. Mladi so ustvarjali reliefe, v prostorih nekdanje Metalne, ki je delovala v Krmelju po zaprtju rudnika rjavega premoga, pa je nastajala kovinska konstrukcija v obliki kocke. Ta še danes stoji v središču Krmelja, krasijo pa jo v letih 2008, 2009 in 2010 obnovljeni reliefi.
Likovne kolonije, ki so potekale na pobudo in pod vodstvom nekdanje ravnateljice OŠ Krmelj Ane Hočevar, so bile sprva dvodnevne, čez nekaj let so postale enodnevne. Tako kot pretekle razstave tudi letošnja jubilejna prinaša zanimive slikarske motive, ki ohranjajo podobe počasi spreminjajočega se kraja v Mirnski dolini ob potoku Hinja.
S. R., foto: E. Jankovič
#povezujemoposavje