Kako kmalu je zdaj? – slikarska razstava Tine Dobrajc
Objavljeno:
Četrtek, 16.05.2024 Rubrika:
KULTURA Redakcija

Z leve: direktorica Kulturnega doma Krško Darja Planinc, slikarka Tina Dobrajc in kustosinja razstave Klaudija Cigole
V
Galeriji Krško je v torek, 14. maja, potekalo
odprtje razstave slikarskih del Tine Dobrajc z naslovom »Kako kmalu je zdaj / How soon is now?«.
Dogodek je povezovala
Anita Radkovič iz Mestnega muzeja Krško, ki je nato predala besedo kustosinji
Klaudiji Cigole; slednja je predstavila razstavo in umetnico
Tino Dobrajc.
Disciplinirano ustvarjanje

Slikarka Tina Dobrajc že več kot desetletje pomembno sooblikuje slovensko likovno umetnost.
Kot je za naš medij povedala avtorica razstave Tina Dobrajc, so slike malih formatov nastale v zadnjem mesecu, osrednja slika z naslovom
»Balkanske obljube (Varuh meje) / Balkan Promises (Border Control)« pa je nastala leta 2022. »Rada ustvarjam v tehniki akril na platno, ker običajno zelo hitro slikam. Ravno tako sem se pred leti odločila, da bom ustvarjala disciplinirano, tako da čas od jutra do popoldneva preživljam v svojem ateljeju in delam.«
Umetnica, ki prihaja iz Škofje Loke, je še povedala, da jo je zelo prizadelo, ko je videla, kako so lanske katastrofalne poplave prizadele njen kraj, nekaj te anksioznosti, ki tudi sicer prežema današnjo družbo, pa je odslikala tudi v svojih likovnih delih.
Raznovrstna motivika, prežeta z elementom narave

Zbrani na odprtju razstave
Kustosinja razstave Klaudija Cigole je dejala, da »Tina Dobrajc že več kot desetletje odločno sooblikuje slovensko likovno umetnost in se pri svojem ustvarjanju pogosto posveča problematiki okoljevarstva, geopolitičnih vprašanj, problematiki identitet in družbenega etiketiranja z vidika položaja ženske v sodobni družbi«. Kustosinja je še izpostavila, da v zadnjih letih v avtoričinem slikarskem zanimanju »prednjačijo otroške in najstniške figure z avbami, pustnimi maskami, harmonikami, ki pa se umikajo vse bolj v ozadje slikarskega platna ter ospredje prepuščajo pokrajini. Gozdnata pokrajina je pojmovana pozitivno, kot kraj, ki daje zavetje, zatočišče«.
Umetnica z razstavljenimi deli »na subtilen način tematizira občutke tesnobe, ki jih v posamezniku sprožajo velike okoljske spremembe tako na globalni ravni, kjer naš planet vse hitreje potiskamo k točki preloma, kot na mikro ravni, kjer zaznavamo spremembe v neposrednem domačem okolju«.
O slikarki Tini Dobrajc
Kot je zapisano v dvojezičnem katalogu, ki je izšel ob razstavi, je Tina Dobrajc (1984, Kranj), leta 2007 diplomirala iz slikarstva na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Leta 2011 je končala magistrski študij na oddelku za slikarstvo, leta 2015 je prejela priznanje Riharda Jakopiča za mlade umetnike, leto kasneje pa plaketo Hinka Smrekarja. Njena likovna dela so med drugim del stalnih zbirk številnih javnih galerij in muzejev. Umetnico zastopa Y Gallery iz Ljubljane, trenutno pa živi in ustvarja v Škofji Loki.
V Galeriji Krško se avtorica predstavlja z najnovejšo slikarsko produkcijo, ki je nastala v letih 2022 – 2024; nekatera dela so prvič predstavljena javnosti.
O katalogu k razstavi
Kot že omenjeno, je v okviru razstave izšel tudi dvojezični katalog, za katerega je besedilo prispevala Klaudija Cigole, v angleščino ga je prevedla
Arven Šakti Kralj, za reprodukcije del oz. fotografije je poskrbel
Mito Gegič, za ambientalne fotografije pa
Boštjan Pucelj. Katalog je oblikovala
Špela Abram, jezikovno pa ga je pregledala
Simona Škul. Za tehnično izvedbo je poskrbel
Mitja Krajnc.
Razstavo je uradno odprla direktorica Kulturnega doma Krško
Darja Planinc, odprtje razstave pa je poleg Kulturnega doma Krško podprla tudi Mestna občina Krško.
Obiskovalci si razstavo lahko ogledajo
do 20. julija 2024.
A. K.