Ljudska pesem je obudila tudi spomine
Objavljeno:
Četrtek, 05.06.2025 Rubrika:
KULTURA Redakcija

V zaključku koncerta so vsi nastopajoči zapeli še skupno pesem.
V minulem petkovem večeru je
v TVD Partizanu Boštanj potekalo
21. srečanje ljudskih pevcev, na katerem so bili gostitelji in organizatorji večera ljudskega petja Ljudski pevci Boštanj, ki v letošnjem letu obeležujejo 35-letnico delovanja.
LJUDSKI PEVCI BOŠTANJ

Ljudski pevci Boštanj s povezovalko koncerta
Ljudski pevci Boštanj so nastali v letu 1990 iz jurjevih pevcev iz Boštanja. Svoj prvi nastop so imeli v letu 1991 na srečanju ljudskih pevcev v Sevnici na pobudo Jožeta Ašiča. V času njihovega delovanja se je nekaj pevcev zamenjalo, tako da skupino trenutno sestavljajo
Edi Strah in Tine Žnidaršič (1. tenor),
Brane Žibert, Alojz Stopar, Vinko Golčar in Marjan Možic (drugi tenor),
Matej Fon (bariton),
Ivan Volk, Stane Blatnik in Alojz Fon (bas). Ljudski pevci Boštanj zbirajo in prepevajo ljudske pesmi iz Boštanja in okolice. Ob 20-letnici so izdali zgoščenko
Tako se je pelo nekoč z dvajsetimi pesmimi, ob 25-letnici petja pa dvojno zgoščenko
Prav lepa je boštanjska fara z 42 pesmimi. Z veseljem zapojejo na različnih prireditvah ter srečanjih ljudskih pevcev občine Sevnica, na območnih srečanjih ljudskih pevcev in na srečanjih ljudskih pevcev po Sloveniji. Povabljeni so bili na Radio Ognjišče, kjer so predvajali tudi ljudske pesmi z njihove prve zgoščenke. Leta 2006 so prejeli priznanje KS Boštanj, leta 2007 pa srebrno plaketo Občine Sevnica. V lanskem letu so prejeli listino o vpisu Jurjevega koledovanja na Sevniškem v register nesnovne kulturne dediščine Slovenije.
Na tokratnem koncertu v domačem kraju so se v uvodu predstavili z dvema ljudskim –
Jurjeva in
Oja, oja, pa ti, dekle moja ter v zaključku še z dvema –
Sinoči mi bil ukraden je rožmarin in
Vinski bolnik.
LJUDSKE PEVKE SOLZICE

Ljudske pevke Solzice
Kot druge so na oder stopile
Ljudske pevke Solzice. Pevke so s svojim delovanjem pričele leta 1999 v okviru Aktiva kmečkih žena Budna vas, od leta 2011 pa delujejo v Kulturno umetniškem društvu Budna vas, ki je bilo ustanovljeno prav na njihovo pobudo. V svojem kraju so organizirale že več koncertov ljudskih pesmi, kamor so povabile tudi skupine od drugod. Z veseljem se udeležujejo območnih srečanj ljudskih pevcev občine Sevnica in prireditev, ki jih obogatijo z znanimi in malo manj znanimi ljudskimi napevi. Doslej so izdale dve zgoščenki ljudskih pesmi, v posebnem spominu pa jim je ostalo sodelovanje pri predstavitvi projekta Rastoča knjiga.
Občinstvu v Boštanju so se predstavile s štirimi ljudskimi –
Marija je rož’ce trgala, Ko bi jaz vedela, Lani sem možila se in
S’noč, ko sem po vasi hodil.
KVINTET ROZENKRAVT

Kvintet Rozenkravt
Prijeten nastop je pripravil tudi
moški kvintet 'Rozenkravt' v sestavi
Anton Gnus, lvan Penič, Jože Božičnik, Zvonko Kunej in Franc Lojen (vodja). Lahko bi jim rekli tudi Fantje z vseh vetrov, saj so doma od Brestanice do Bistrice ob Sotli. Za njimi je deset let druženja in prepevanja, s katerim ohranjajo ljudsko petje. Na leto imajo od 10 do 15 nastopov, a še posebej so ponosni na nastop na Kozjanskem jabolku in Pilštanjskem srečanju ljudskih pevcev, sicer pa se za vsak nastop potrudijo, da ga odlično izpeljejo. Zelo radi nastopajo v domovih starejših občanov, kjer se velikokrat pojavi solza, saj se ob domači pesmi vrnejo spomini na mladost. Pevce veseli tudi, da s svojim petjem pritegnejo mlade in tako skrbijo, da se izročilo ljudskega petja prenaša na mlajše generacije.
Za tokratni nastop so izbrali štiri ljudske pesmi –
Popotnik pride, Kaj bi te vprašal, Oja, oja, ljubca moja in
O, jaz pa grem.
ZAGORIŠKI FANTJE

Zagoriški fantje
Zadnji so se predstavili Zagoriški fantje iz Zagorice v Dobrepolju, ki so predani ljudskemu petju že skoraj osem desetletij. V teh letih so veliko nastopali doma in tudi v tujini. Del njihove glasbene dediščine hrani arhiv Glasbeno narodopisnega inštituta ZRC SAZU. Za Radio Slovenija so med drugim pripravili 25 polurnih oddaj v ciklu Slovenska zemlja v pesmi in besedi, v sodelovanju z Ančko Lazar pa še približno 300 zvočnih enot vsakovrstnega gradiva (od petja, godčevskih viž do narečnih pripovedi o marsikateri šegi ter obredju). Skupina se lahko pohvali z Evropsko nagrado za ljudsko glasbeno umetnost, ki so jo leta 1990 prejeli kot priznanje njihovemu zavzetemu prizadevanju za ohranitev domačega pevskega izročila in za zvesto ljubezen do domače pesmi. Konec leta 2023 so obeležili 75-letnico z izdajo zgoščenke Fantje se zbirajo 's kranjske dežele. Zgoščenko so predstavili ob kulturnem prazniku v domačem kraju in tudi v oddaji Pevci zapojte godci zagod'te na Radiu Ognjišče. Zasedba trenutno šteje pet pevcev, a želijo si, da bi se s časom številčno okrepili.
Zbrane v TVD Partizanu Boštanj so navdušili z
Ko fantje zjutraj, Med hribi Dobrepolje leži, Travnički so že zeleni in
Oj, zbogom ostanite.
Pevski večer, ki ga je povezovala
Klaudija Redenšek, se je zaključil s skupno pesmijo
Prav lepo je res na deželi.
S. R., foto: Tone Svenšek
#povezujemoposavje