Na Ta veseli dan kulture v Bistrici ob Sotli odprli razstavo Rada Romiha
Objavljeno:
Sobota, 07.12.2024 Rubrika:
KULTURA Redakcija
Avtor razstave Rado Romih pred nekaterimi potreti slovenskih književnikov
Letošnji 3. december, Ta veseli dan kulture, so v
Knjižnici Bistrica ob Sotli proslavili ob
odprtju razstave Portreti slovenskih književnikov domačega avtorja
Rada Romiha.
Romih je bil rojen leta 1950 v Bistrici ob Sotli. Kot ljubiteljski slikar se s slikanjem ukvarja že od gimnazijskih let dalje, intenzivneje pa zadnjih 20 let. Po upokojitvi živi v rodni Bistrici, ki mu s svojo slikovito okolico predstavlja neusahljivi vir motivov in vzpodbud za slikanje. Njegova predanost likovni umetnosti se je tako še poglobila. Sodeloval je na mnogih skupinskih razstavah, pripravil pa je tudi samostojne razstave. Njegova dela krasijo marsikatero ustanovo, ki jim jih je večino podaril, med njimi tudi bistriški knjižnici. Portrete slovenskih književnikov – nekdanjih "dicarjev" je Romih upodobil, ko je v Dijaškem domu Ivana Cankarja (DIC) služboval kot knjižničar.
Del navzočih na odprtju razstave med nastopom Darije Hohnjec
Irena Černelč, ki je povezovala odprtje, je dejala, da je razstava rezultat odličnega sodelovanja med Kulturnim društvom Bistrica ob Sotli, njegovo galerijsko sekcijo in knjižnico ter da odpirajo že Romihovo 17. samostojno razstavo. Povabila je k besedi avtorja razstave, da je spregovoril o naslikanih portretih slovenskih književnikov. Kot je navedel, sta Ciril Zlobec in Janez Menart bivala v Marijanišču, ki se je 8. marca 1947 preimenovalo v Dijaški dom Ivana Cankarja (DIC). V tem okolju, kjer so mladi prebivalci delili ne le prostor, temveč tudi ideje in razmišljanja, se je porajala intelektualna živost. Marijanišče je bilo več kot zgolj dom – bilo je prostor mladih, ki je spodbujal k razmisleku o globokih vprašanjih življenja, umetnosti in družbenih spremembah. Prav tukaj sta Zlobec in Menart oblikovala svoje literarno obzorje.
Devetošolke bistriške šole so navdušile in ganile s svojim recitalom Kajetana Koviča iz zbirke Pesmi štirih.
S to izkušnjo je bil povezan tudi Tone Pavček, ki je v Marijanišču obiskoval osnovno šolo. Pavčka je Romih naslikal zadnje dni pred razstavo, tako da je čisto svež portret. Trojici se je nekoliko kasneje pridružil še Kajetan Kovič, ki zato na razstavljenih slikarskih delih ni upodobljen. Vsi štirje so ostali tesno povezani do smrti. Leta 1953 je izšla prelomna pesniška zbirka
Pesmi štirih Koviča, Zlobca, Menarta in Pavčka. Gre za manifest povojne generacije, ki si je želela sprememb, ter izraz upanja, da lahko umetnost ponudi nove poti, izboljša svet in preseže meje časa. Zato je danes bistveno, da se tudi mi naučimo s pomočjo umetnosti najti zastrte poti, ki so vidne le slepemu pevcu.
Razstavljeni portreti so del stalne razstave DIC v Ljubljani, kjer je Romih leta 2007 ob 60. obletnici napisal tudi zgodovino doma in pripravil to razstavo. Januarja bodo vse portrete, vključno s Pavčkom, vrnili DIC-u, saj jim jih je Romih podaril.
V kulturnem programu so z interpretacijami nekaterih del prej omenjenih slovenskih književnikov dogodek obogatile članice KD Bistrica ob Sotli
Darija Hohnjec, Darja Babič Drašler in
Lenka Černelč ter učenke 9. razreda OŠ Bistrica ob Sotli
Mimi Rainer, Ana Vračun, Nuša Knezić ter
Eva in
Julija Černelč z mentorico
Sabino Vračun. Za sklepno besedo je poskrbel predsednik Galerijske sekcije KD Bistrica ob Sotli
Andrej Čepin.
R. R., vir in foto: I. Černelč
#povezujemoposavje