Poletna noč na domačiji v Peklu
Objavljeno:
Sreda, 10.09.2025 Rubrika:
KULTURA Redakcija

V uvodu so zapele Ljudske pevke Solzice.
Poletje se poslavlja, a prijetni spomini ostajajo.
KUD Budna vas in ŠKUD Peku sta 16. avgusta na domačiji v zaselku Pekel v bližini Šentjanža organizirala
literarni večer, na katerem so se poleg besednih ustvarjalk in ustvarjalcev predstavile tudi
Ljudske pevke Solzice ter s priložnostno razstavo
članice in člani likovne sekcije Art Lipa.

Nastopajoči so v pogovoru s Tadejo Dobriha predstavili tudi del svoje življenjske in ustvarjalne poti.
V uvodnem delu je ustanoviteljica KUD Budna vas
Magda Sigmund predstavila delovanje društva, katerega začetki segajo v leto 1998, ko je bil ustanovljen Aktiv kmečkih žena Budna vas. V letu 2011 se je aktiv preoblikoval v obstoječe društvo, ki je vrsto let deloval pod vodstvom ustanoviteljice, zadnja leta pa ga vodi
Tadeja Dobriha. Društvo sestavljajo tri sekcije. Ljudske pevke Solzice prepevajo znane in manj znane ljudske pesmi in tako skrbijo, da ne tonejo v pozabo (vodi jih ustanoviteljica Magda Sigmund). Kulturno umetniško sekcijo (KUS), v kateri delujejo tudi literarni ustvarjalci, vodi domača pesnica
Marija Bajt. Likovna sekcija Art Lipa deluje pod vodstvom likovne pedagoginje
Elene Sigmund, ki ima od leta 2017 tudi avtorski program Mala Akademija, kjer učenci od 6. leta dalje v šolskem letu pridobivajo znanja akademskega risanja in slikanja.

Sodelujoči na prireditvi
V nadaljevanju večera, ki so ga razsvetljevale svetle zveze, so se s svojimi pesniškimi in pripovednimi deli predstavili
Marija Bajt, Renata Kuhar, Eva Keber, Marjetka Florjančič in Darinka Erman iz KS Šentjanž,
Jože Žnidarič iz Sevnice in
Robert Ašič iz Koprivnice. Tema večera je bila ljubezen – ljubezen do ljubljene osebe, domačih, matere, domovine, narave, življenja … V pogovoru s Tadejo Dobriha so literatke in oba literata občinstvu predstavili tudi delčke iz svojega življenja – kje in kako so odraščali, kdaj so začeli pisati pesmi in zakaj.
»Poletna noč je napolnila naša srca z nežnostjo in ljubeznijo. Ogenj, ki je plapolal na premičnem ognjišču in dajal dodatno svetlobo, je vsem nam, ljubiteljem kulture, umetnosti, podaril še dodatne tople trenutke,« je povedala predsednica KUD Budna vas Tadeja Dobriha in dodala, da bo takšen večer postal del njihovega stalnega srečevanja.
S. R., foto: KUD Budna vas
#povezujemoposavje