Časopis za pokrajino Posavje
9.10.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Pristava Počakovo – kraj, kjer se ustavi čas in besedo dobi umetnost

Objavljeno: Torek, 27.08.2024    Rubrika: KULTURA Redakcija
Pocakovo, Art Kum, 2024 (6)

Likovni ustvarjalki, Nena Bedek in Vida Praznik

Zadnji vikend v letošnjem avgustu je na Pristavi Počakovo, kjer stoji nekdanji lovski dvorec družine Zois, ki je slabih pet let v lasti Američana Chrisa Millerja, potekalo drugo leto zapored ustvarjalno srečanje likovnikov 34. extempora Art Kum.

Na velikem posestvu, ki leži na gorskem grebenu na območju Jatne v radeški občini, je mogoče občudovati vaško jedro Svibnega z razvalinami nekdaj mogočnega gradu, zidanega na sivi skali, pod katero stoji veličastna farna cerkev sv. Križa na obzidanem pokopališkem platoju. V daljavi je dobro viden mogočen Kum – zasavski Triglav, na katerem se je pred več kot tremi desetletji začela zgodba o likovni koloniji Art Kum, ki postaja manifestacija povezovanja treh umetnosti – likovne, glasbene in besedne.

Pocakovo, Art Kum, 2024 (62)

Zasavski slikarki, Severina Trošt Šprogar in Stanka Bantan, ter posavska besedna ustvarjalka Marija Hrvatin

Na letošnjem extemporu so poleg likovnih ustvarjalk in ustvarjalcev sodelovali tudi fotografi, ki so v svoj fotografski objektiv 'lovili' motive ustvarjanja na prostem. Povabilu so se odzvali Bogdan Barovič, Janez Pelko, Jože Potokar Cvrčo, Milan Razboršek, Zdravko Dolinšek, Vida Praznik, Nevenka Flajs, Severina Trošt Šprogar, Stanka Bantan, Robert Hiršl, Nina Gole, Nena Bedek, Vili Lamovšek, Tadej Gulič, Bojan Dremelj, Ines Zgonec in Ludvik Kos.

Jani Kovacic

Glasbeni gost na zaključku likovne kolonije Art Kum Jani Kovačič

Na sobotnem zaključku Art Kuma, ki je potekal v nekdanjem skednju v bližini graščine, je prijeten uvod v večer, v katerem so na jasnem nebu zažarele drobne zvezde, ustvaril nastop posavske besedne ustvarjalke Marije Hrvatin. Ta je v svoj igriv in sproščen nastop vključila še moža Fabijana in sina Blaža. Prvi je navdušil s točenjem črnega piva, ki je bil del dogajanja predstavitve odlomkov iz treh Marijinih knjižnih del, drugi z igranjem Sive poti na flavtico. Po zaključenem programu je avtorica obiskovalkam in obiskovalcem podarila nekaj izvodov treh svojih knjižnih del, in sicer Pod arkadami panteona, Bosonoga monologinja in Mačje šotorišče ter se dogovorila, da bo naslovnico njenega naslednjega knjižnega dela krasilo slikarsko delo zasavske slikarke Severine Trošt Šprogar, ki se je navzočim predstavila z izborom svojih slikarskih del. »Njene slike, njene zelo lirične podobe, ki imajo svoje epske pripovedi, me vedno znova fascinirajo. Na mnogih podobah so vgrajeni delčki zrcal in ko prideš pred tako sliko, zagledaš sebe ...« je opisoval slikarske motive Aleš Gulič, navdušen nad očmi, obrazi, neznano pokrajino, vesoljem in tako naprej, ki dajejo domišljiji prosto pot. Vsebinsko bogat večer se je zaključil s koncertom Janija Kovačiča, večini znanega po skladbi Delam, a malo manj je znano, da je sin slovenskega pisatelja Lojzeta Kovačiča. Slovenski glasbenik, kantavtor, literat, filozof in pedagog, ki je lanskega junija dopolnil 70 let, se je na tokratnem koncertu predstavil s svojimi malo manj znanimi skladbami in z močno sporočilno noto.

»Hvala vsem za veselje, svetlobo in ustvarjalnost, ki jo prinašate v naš najbolj čaroben kraj na svetu,« se je zahvalil lastnik posestva Chris Miller. Iskreno navdušena je bila tudi Chrisova prijateljica Debra Ann, ki je prišla na Počakovo za nekaj tednov iz Texasa; zadovoljni z bivanjem v graščini in dogajanjem pa sta bili tudi mladi prostovoljki, študentki Lea in Anna, ki skupaj študirata na eni izmed ameriških visokih šol – Lea je študentka literature, Anna geografije.

S. R., foto: S. Radi, Z. Cvar, B. Dremelj

#povezujemoposavje

 
« Nazaj na seznam
»