Časopis za pokrajino Posavje
15.06.2025
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Revija odraslih pevskih zborov v Leskovcu

Objavljeno: Ponedeljek, 19.05.2025    Rubrika: KULTURA Bralci pišejo
revija_pevskih zborov_leskovec_11-5-2025 (2)

MePZ župnije Čatež pod vodstvom zborovodje Jureta Juratovca

Prejšnjo nedeljo, na četrto velikonočno, se je v župnijski cerkvi Žalostne Matere Božje v Leskovcu pri Krškem odvijala revija odraslih pevskih zborov dekanije Leskovec.

Župnija Leskovec pri Krškem je dogodek gostila z župnikom Matejem Gnidovcem na čelu iz prav posebnega razloga, ki praznovanju in slovesnosti daje še dodaten sijaj - letos namreč obeležuje 1000-letnico prve omembe pražupnije (in kraja) Leskovec.
 
revija_pevskih zborov_leskovec_11-5-2025 (6)

Pevska skupina Korzingerji pod vodstvom Andreje Barič Kerin


Po uvodnem pozdravu je navzoče, med katerimi so prevladovali pevci, pristotni pa bili tudi ljubitelji glasbe, nagovoril dekan leskovške dekanije dr. Silvester Fabijan, ki je orisal pomen glasbe v liturgiji, moč petja ob bok molitvi in dragoceno vrednost posameznikovih prispevkov, ob čemer je izrekel zahvalo vsem pevkam in pevcem, da bogatijo domač župnijski prostor skozi celo leto, pri večjih praznikih tudi pri več zaporednih bogoslužjih in jim izrekel priznanje za njihovo poslanstvo, ki ga opravljajo, prav tako pa se je spomnil v zahvali tudi na njihove najbližje - družinske člane, ki poslanstvo petja dojemajo s potrpežljivostjo, razumevanjem in podporo.
 
revija_pevskih zborov_leskovec_11-5-2025 (11)

Mešana pevska zbora župnij Krško (zborovodja Metka Lavrinšek) in Raka (zborovodja Blaž Klemenčič)


Na nedeljo duhovnih poklicev je v sklopu revije potekal poklon, tako z besedo, še bolj pa s pesmijo, preminulima duhovnikoma, ki sta svoje življenje posvetila cerkveni glasbi - to sta skladatelj, zborovodja in pedagog Jože Trošt ter muzikolog, pedagog in urednik dr. Edo Škulj.
 
Med zidovi leskovške župnijske cerkve so odmevale hvalnice in bogoslužne pesmi, ki so jih izvedli MePZ župnije Čatež pod vodstvom zborovodje Jureta Juratovca, MePZ župnije Šentjernej pod vodstvom zborovodje Marjete Hosta in ob dirigiranju Mateja Burgerja, iz župnije Sv. Križ - Podbočje sta nastopila dva sestava: pevska skupina Korzingerji pod vodstvom Andreje Barič Kerin in MePZ pod vodstvom Ivanke Černelič Jurečič, prav tako so zbrani lahko prisluhnili dvema sestavoma iz škocjanske župnije: MePZ Dobrava je vodila zborovodja Fani Martinčič, MePZ župnije Škocjan pa Slavko Klobučar. Združeno sta zapela mešana pevska zbora župnij Krško (zborovodja Metka Lavrinšek) in Raka (zborovodja Blaž Klemenčič), predstavili pa so se tudi pevci in pevke MePZ župnije Cerkje ob Krki pod vodstvom zborovodje Martina Kerina in MePZ župnije Kostanjevica na Krki pod vodstvom Monike Abram. Domači MePZ Leskovec pri Krškem je zapel ob vodenju Kristine Lovšin Salmič, ki je lani napolnila 30 let uspešnega vodenja MePZ župnije Leskovec pri Krškem.
 
revija_pevskih zborov_leskovec_11-5-2025 (16)

MePZ župnije Kostanjevica na Krki pod vodstvom Monike Abram


Nekateri sestavi so prepevali brez instrumentalne spremljave, spet druge je spremljal zven orgel, ki se je razlegal iznad kora. Tekom poteka revije odraslih cerkvenih pevskih zborov so na kraljico vseh glasbil, kot imenujejo orgle, igrali Bernardka Jurečič, Martin Božič in Alenka Božič Žibert.
 
V povezovalnem besedilu, ki ga je napisala Mojca Pacek, prebirala pa Doroteja Jazbec, sta bila predstavljena življenje in delo Jožeta Trošta in dr. Eda Škulja, več o njima:
 
revija_pevskih zborov_leskovec_11-5-2025 (26)

MePZ Leskovec pri Krškem ob vodenju Kristine Lovšin Salmič


JOŽE TROŠT (1940-2023) je bil že leto dni po posvečenju v duhovnika ob tem, ko so prepoznali njegov izjemen čut za glasbo, poslan na študij glasbe v Rim. Nato je študiral še dirigiranje in kompozicijo na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Kmalu je nastopil s svojo najbolj pomembno glasbeno službo, službo regensa chori, kar pomeni vodje stalnega kora. Regens cori skrbi za petje pri mašah, ki jih vodi škof ali kanonik stolnega kapitlja. Gre za službo, ki ima velik ugled v evropskem merilu. V času tega njegovega službovanja so nastajale nove škofije in škofovska posvečenja, kar je zahtevalo slovesnosti z orkestralno spremljavo. Trošt je tako v ljubljanski stolnici ustanovil  zbor, s katerim je pel latinske maše, poleg pa skladal tudi nove v slovenskem jeziku. Obnovil in vodil je Orglarsko šolo, ki vzgaja organiste na škofijski ravni, vodil Študentski pevski zbor Alojzij Mav in Mešani pevski zbor Anton Foerster in se posvečal skladateljskemu delu: največ je pisal za pevske zbore (blizu tisoč del), podpisan pa je tudi pod mnoga obsežnejša vokalno-instrumentalna dela, kot je oratorij Blaženi Anton Martin Slomšek.
 
Dr. EDO ŠKULJ (1941-2024) je nadarjenost za glasbo iz otroških let razvijal preko študija na Papeškem inštitutu za cerkveno glasbo, katerega je sklenil z doktorsko dizertacijo o skladatelju Stanku Premrlu, vzporedno pa je v Rimu študiral še na Lateranski univerzi, ki jo je zaključil z doktoratom Orgle in njihova funkcija. Bil je dolgoletni urednik revije za cerkveno glasbo – Cerkveni glasbenik. Revija je nemoteno izhajala od leta 1878 do 1945, ko je nastopila 30 let trajajoča zareza v izhajanje te revije. Škulj je tako leta 1975 obudil revijo in bil vse do leta 2002 njen urednik. Eno njegovih najpomembnejših del je bila nova izdaja celotnega opusa svetovno najbolj znanega skladatelja iz naših krajev, Jakoba Gallusa, še eno, tudi zelo pomembno njegovo delo, pa je zbirka Orglarske delavnice, v kateri je obdelal 45 orglarskih delavnic. Pripravil je več cerkvenih pesmaric, več monografij, predvsem na temo orgel. Njegova biografija obsega več kot 1.000 enot. 
 
Vsak izmed desetih nastopajočih mešanih pevskih zborov se je poklonil skladatelju Troštu z izvedbo ene njegove skladbe, pika na i pa je bilo skupno petje vseh zborov, ob čemer je mogočnost samozavestne, ubrane in spoštljive pesmi zadonela v vse kotičke cerkve. Združenemu pevskemu zboru je dirigiral Matej Burger, ki je sicer budno spremljal vse nastopajoče z vidika poznejšega vrednotenja in priporočil, zaključno pesem, himno svetega leta 2025 z naslovom Romarji upanja pa je dirigirala zborovodja gostiteljica Kristina Lovšin Salmič.
 
Ob koncu so bile izrečene zahvale zborovodjem, ki so v dar za njihov trud, da so predstavljene pesmi tako na skupnem dogodku kot tudi preko celega leta v domačih župnijah, zvenele ubrano, prejeli še cvet, posebej pohvaljen pa je bil še Blaž Klemenčič, zborovodja iz župnije Raka, ki je uspešno odigral vlogo koordinatorja sodelujočih zborovodij, ter Matej Burger, ki je budno spremljal repertoar. Druženje se je v sončnem popoldnevu nadaljevalo za leskovškim župniščem.
 
Doroteja Jazbec
Foto: Jože Jagrič
 
« Nazaj na seznam