Časopis za pokrajino Posavje
14.11.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Umetnost v sliki, fotografiji in kiparstvu

Objavljeno: Nedelja, 20.10.2024    Rubrika: KULTURA Redakcija
IMG_4247

V Mosconovi galeriji na gradu Sevnica je na ogled zanimiva razstava, nastala na letošnjem Art Kumu na Počakovem s pogledom na Kum.

V Mosconovi galeriji na sevniškem gradu so na ogled slikarska, fotografska in kiparska dela letošnje poletne kolonije Ex tempora Art Kum, ki je konec avgusta potekala na Počakovem, v naravnem okolju nekdanje Zoisove graščine, ki je dobra štiri leta v lasti ameriškega priseljenca Chrisa Millerja.

ZAČETKI EX TEMPORA KUM ...

Ex tempore Art Kum, ki se je začelo s prijateljevanjem med akademskim slikarjem Janezom Knezom (rojenim leta 1931 v vasici Dobovec pod Kumom, umrlim leta 2011) in prekmurskim akademskim slikarjem Nikolajem Beerom (1945) ter drugimi slovenskimi slikarji, so v prvem desetletju slovenske samostojnosti od 1991 do 1999 sestavljali, mu dajali dušo naslednji slikarke in slikarji Darja Srebnik, Henrik Marchel, Goce Kalajdžiski, Janez Knez, Janez Mišo Knez, Jože Kotar, Jože Marinč, Meglič in Nikolaj Beer Miki, Apolonija Simon, Lucija Močnik, Marina Mihelič Satler, Mojca Kajtna Lampe, Martina Koritnik Fajk, Niko Ribič, Marjan Skumavc, Branko Klančar, Peter Vernik, Simon Sernec, Štefan Mrflak, Samo Šiles, Simon Kajtna, Severina Trošt Šprogar, Sanja Černko - Pavkovič, Rado Jerič, Veljko Toman in Sašo Šiles pa študentka slikarstva Diana Stankovič in »samorastniki« Nada Zidarič, Bogdan Barovič, Enči Krnaič, Ervin Kralj, Zdravko Dolinšek, Tone Wolf, Milan Razboršek, Izidor Horvat Izak, Branko Weisbacher, Zdenko Zupan in še jih je bilo.

... IN NJEGOVO NADALJEVANJE

IMG_4220

Odlična ljubljanska jazz glasbenika

»Toliko je ostalo v spominih in okrnjenih zapiskih, na seznamih vabil in s fotografij izluščenih imen. Tudi spremljevalcev in prijateljev, ki so prišli malo pogledat, pokramljat, se veselit z umetniki na Kum, je bilo kar nekaj. Enkrat bo res treba sestaviti imenik vseh,« pravi Aleš Leko Gulič in nadaljuje, da se z letom 1999 ni vse končalo, čeprav je prišel tudi tri leta dolg premor in takrat se je zdelo, da Art Kuma ne bo več, a od leta 2007 do leta 2013 ga je vodil Aton Perko Crni, zdaj pa ga že dobro desetletje vodi Zoran Cvar.

S KUMA NA POČAKOVO PRI SVIBNEM
 

»Kaj veliko se v vsem tem času ni spremenilo. Art Kum je vseskozi prepuščal način in vsebino ustvarjalcem. No, ena izjema je bila, ko se je priporočilo slikarjem, da upoštevajo jubilejno leto filmskega ustvarjalca Franceta Štiglica in njegove filme. Še ena sprememba je, ki morda pomeni začetek potovanja Art Kuma, namreč, predlani se je Art Kum preselil na Počakovo, kjer je bil tudi letos 24. avgusta, pa tudi dan prej in dan kasneje. Letos so sodelovali Bogdan Barovič, Jože Potokar Cvrčo, Milan Razboršek, Vida Praznik, Nevenka Flajs, Severina Trošt Šprogar, Stanka Bantan, Robert Hiršl, Jure Crnković, Nina Gole, Nena Bedek, Vili Lamovšek, Tadej Gulič, Bojan Dremelj, Janez Pelko, Ludvik Kos in Ines Zgonc,« še obudi svoj luknjičavi spomin, kot se je izrazil, Gulič. Ker ni mogel biti prisoten na odprtju razstave 8. oktobra na sevniškem gradu je njegov spominski zapis prebrala Nevenka Flajs, članica Društva za umetnost Kum.

V glasbenem delu programa sta nastopila Jaka Hawlina na trobenti in Thierno Diallo na kontrabasu, člana ljubljanskega jazz okteta, ki ima svoj izvor v pouličnem igranju.

S. R., foto: L. Motore

#povezujemoposavje
« Nazaj na seznam
»