Časopis za pokrajino Posavje
27.06.2026
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Uvod v glasbeno poletje z orkestrom Mandolina

Objavljeno: Ponedeljek, 30.11.-0001    Rubrika: KULTURA
Uvod v glasbeno poletje z orkestrom Mandolina Letošnje "Glasbeno poletje na gradu Podsreda" so v petek, 12. junija, pričeli z otvoritvenim koncertom Orkestra Mandolina Ljubljana z dirigentom Andrejem Zupanom. Začetki Orkestra Mandolina Ljubljana segajo v leto 1974, ko je bila na pobudo Slavka Kokalja pod okriljem Zveze borcev NOV ustanovljena manjša mandolinistična skupina. Število članov je z leti naraslo in se ustalilo na dvajseterici. Orkester se v dobrih tridesetih letih obstoja ni samo številčno okrepil, ampak se je tudi preoblikoval v stilu mandolinskih orkestrov.

Orkester Mandolina Ljubljana je do sedaj izdal dve zgoščenki, in sicer ob svojem petindvajsetem in tridesetem jubileju. Vsako leto se predstavi z dvema celovečernima koncertoma v Ljubljani in številnimi nastopi na prireditvah (Slovenska ohcet, sklop prireditev ob vstopu Slovenije v EU) ter samostojnimi koncerti v Sloveniji in v tujini, predvsem v sosednji Italiji, Avstriji in na Hrvaškem (dve leti zapored je bil povabljen na Rovinjski poletni festival). Kot solisti so z orkestrom sodelovali številni glasbeniki iz sveta klasične in zabavne glasbe, kot so Anja Bukovec, Oto Pestner, Nuša Derenda, Vesna Zornik, Elda Viler in mnogi drugi, orkester sam pa je bil povabljen k snemanju zgoščenk Adija Smolarja in Guštija. Od leta 1999 dalje člani orkestra občasno sodelujejo tudi z orkestroma Slovenske filharmonije ter Opere in baleta v Ljubljani. Da se vedno bolj uveljavlja na amaterskem glasbenem področju, pa nenazadnje dokazujejo tudi številni prispevki o orkestru in prenosi njegovih koncertov na nacionalnem radiu in televiziji.

« Nazaj na seznam