V sredo odpirajo razstavo o 50-letnici temeljev za nuklearko
Objavljeno:
Ponedeljek, 09.12.2024 Rubrika:
KULTURA Sporočilo
Predsednik SFRJ polaga temeljni kamen NEK, foto Ivan Krahulec, arhiv NEK
V sredo, 11. decembra, ob 16. uri
v avli Kulturnega doma Krško odpirajo razstavo, s katero obujajo
spomin na 1. december 1974, ko je bil položen temeljni kamen Nuklearne elektrarne Krško.Zbrane boste nagovorila
Darja Planinc, direktorica Kulturnega doma Krško, in
Janez Kerin, župan Mestne občine Krško. Razstavo bo predstavila kustosinja dr.
Helena Rožman, odprl pa jo bo
Gorazd Pfeifer, predsednik uprave Nuklearne elektrarne Krško.
»Želim, da bi nova centrala uspešno opravila svojo nalogo,« je ob položitvi temeljnega kamna izjavil takratni predsednik SFRJ Josip Broz Tito. S tem protokolarnim dejanjem se je končal desetletni proces sprejemanja odločitev slovenskega in hrvaškega elektrogospodarstva, povezanih z gradnjo prve jugoslovanske jedrske elektrarne. Slovesnost, na katero je prišlo po navedbah, ki jih najdemo v takratnih medijih, med 10.000 in 15.000 ljudi, je 1. decembra 1974 ob 11.30 potekala na polju, ki se je v poznojesenskih dneh že spreminjalo v izjemno veliko gradbišče.
Pogled na kompleks NEK, 2024, foto Branko Benčin, arhiv NEK
Predsednika SFRJ, ki je prišel v Krško iz Kumrovca, kjer je dan prej odprl Spominski dom borcev NOV in mladine, je spremljal tako rekoč ves politični vrh iz Slovenije in Hrvaške. Na slavnostni tribuni so bili tudi predstavniki družbenopolitičnih organizacij posavskih občin in gospodarskih organizacij, ki so bile vključene v projekt. Med tujimi gosti so bili predstavniki podjetja Westinghousa ter evropskih in ameriških bančnih institucij. Ob prebivalcih posavskih občin je bilo med občinstvom zelo veliko šolske mladine.
Tri četrt ure trajajoč program je ob govorcih sooblikovalo okrog 450 pevcev; zbor, ki ga je sestavljalo devet pevskih zborov z območja občine Krško, je vodil dirigent
Adolf Moškon. Nastopila je tudi Godba milice iz Ljubljane. Vesela pionirska oziroma Majska pesem je povzemala optimizem ob projektu, ki je odražal težnje Slovenije in Hrvaške po tehnološkem razvoju in energetski neodvisnosti v obdobju energetske krize.
Poleg ameriških podjetij Westinghouse, ki je bilo dobavitelj opreme, in Gilbert Associates Inc., ki je bilo projektant, so pri izgradnji energetskega giganta kot izvajalci ali podizvajalci sodelovala številna domača podjetja in inštituti.
V 21. stoletju ima Krško na zemljevidu industrijske krajine poseben status zlasti zaradi jedrske elektrarne. V času od prvih raziskav in sprejetja odločitve, da se jedrski objekt umesti na ravnico Krško-Brežiškega polja, pa vse do današnjih dni sta mesto in njegova okolica doživela številne spremembe. Že »sama izgradnja je […] lokalnemu prostoru prinesla merljive pozitivne učinke, kajti projekt, pri katerem se je izmenoma vrtelo na tisoče ljudi, je pomenil tudi mnoge priložnosti za lokalni prostor. To je bil velik razvojni impulz za lokalno skupnost,« je pred desetletjem izjavil dolgoletni nekdanji direktor NEK in častni meščan Mestne občine Krško
Stane Rožman.
V razstavo so vključena izbrana gradiva iz arhiva TV Slovenija, ki je spremljajo začetne korake ob izgradnji NEK, ter izvirni predmeti – ti dodatno pojasnjujejo zgodovinski trenutek, ki je središčnica občasne razstave Mestnega muzeja Krško.
P. P./vir: KD Krško