Časopis za pokrajino Posavje
10.12.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Večer samospevov skladatelja Rada Simonitija

Objavljeno: Ponedeljek, 25.11.2024    Rubrika: KULTURA Redakcija
DSC_5686

Skupinska fotografija vseh nastopajočih, ki so pripravili nepozaben koncertni večer.

V soboto, 23. novembra, je na gradu Rajhenburg v organizaciji Društva Naša pesem Brestanica potekal koncert, ki so ga naslovili »Bosa pojdiva, dekle, obsorej«. V okviru koncerta so se pevke in pevca ob klavirski spremljavi predstavili s samospevi slovenskega skladatelja Rada Simonitija.

S svojimi ubranimi glasovi so nastopili Marko Železnik, Anja Žabkar, Tjaša Primc, Eva Gašperič ter Jure Klenovšek, za klavirjem pa jih je spremljal virtuozni Jernej Fabijan.
DSC_5695

Marko Železnik in Anja Žabkar sta za presenečenje večera zapela v duetu.



Na dobro obiskanem koncertnem večeru so v dvorani zazvenele pesmi, kot so: Ko mislim nate, Ne bo me strlo to, Sanjala si, Večerni hlad, Preveč je sreče, Še veš, Polž, Vem, dekle, Kukavica, Samo en cvet, Uspavanka, Ples v rdečem, Pomlad, Šepet vetra, za konec pa sta skladbo Bosa pojdiva v duetu doživeto zapela Anja Žabkar in Marko Železnik.
DSC_5654

Nastop Eve Gašperič



O skladatelju Radu Simonitiju

Kot je dejala Mirjana Marinčič, ki je dogodek prepletala z vezno besedo, letos mineva 110 let od rojstva velikega mojstra zborovske glasbe in samospevov. Umetnik Rado Simoniti se je rodil 15. maja 1914 v Fojani v Goriških Brdih.
DSC_5649

Nastopila je Tjaša Primc.



V Notni zbirki zborovskih skladb Rada Simonitija je njen urednik Mitja Gobec o skladatelju napisal naslednje: »Rado Simoniti je pomemben slovenski skladatelj, Prešernov nagrajenec. Skladati je začel v partizanih in se pozneje s svojim delom neizbrisno uveljavil kot dirigent in skladatelj, ki je osvajal z izjemnim melodičnim darom, poznavanjem človeškega glasu in še posebej kot eden najboljših zborovodij, kar smo jih Slovenci kdaj imeli.«
DSC_5645

Zapel je tudi Jure Klenovšek.



Marinčič je še poudarila, da je Simoniti med letoma 1944 in 1980 ustvaril obširen opus (skoraj 600 glasbenih enot), med katerimi imajo pomemben delež prav zborovske skladbe, lastne skladbe in priredbe. Med drugim je uglasbil besedila Mateja Bora, Ivana Cankarja, Karla Destovnika, Alojza Gradnika, Srečka Kosovela, Toneta Pavčka in drugih.

Samo Simonitijev zborovski skladateljski opus obsega okoli 300 skladb, od tega je 200 izvirnih in 100 priredb ljudskih pesmi ali prestavitev.

Ob zaključku koncertnega večera je gonilna sila Društva Naša pesem Brestanica Marko Železnik zbrane toplo povabil k druženju pri grajskem gostincu, s čimer se je večer lepo sklenil v celoto.

A. K.
« Nazaj na seznam
»