Vse najboljše, »OKO«!
Objavljeno:
Nedelja, 28.06.2026 Rubrika:
KULTURA Redakcija

Z jubilejne prireditve: spredaj z desne Tinka Vukič, Dejan Žnideršič, Branka Benje, Alojz Konec, Jerca Šantej in Andrej Čebular
Pod okriljem Društva likovnikov Krško OKO se člani že 30 let povezujejo v ljubezni do umetnosti, slikarskega in kiparskega ustvarjanja ter prijetnega druženja. Jubilej so obeležili 26. junija v atriju Mencingerjeve hiše s slovesnostjo, na kateri so podelili priznanja in značke Antona Ažbeta Javnega sklada za kulturne dejavnosti (JSKD) za dolgoletno ustvarjanje, odprli jubilejno društveno razstavo in pripravili kulturni program. Datum praznovanja ni bil izbran naključno – 26. junij, rojstni dan kiparja in medaljerja Vladimirja Štovička (1896), društvo že desetletja obeležuje kot svoj društveni dan.

Prejemniki bronastih priznanj
»30 let ustvarjalnosti, predanosti, druženja in ljubezni do umetnosti ni le številka. Je zgodba. Je pot. Je sled, ki smo jo mi – vsak posebej in vsi skupaj – pustili v prostoru in času. A morda je še pomembnejše kot sama umetnost to kar smo ustvarili med seboj – povezanost. Društvo ni le ime, ni le organizacija, je namreč srce ljudi, ki verjamejo v isto vrednoto. Kajti v tem času smo dokazali, da umetnost ni samotna pot, ampak lahko postane most med ljudmi,« je dejala zbranim dolgoletna predsednica društva
Branka Benje. Ob tem je omenila tudi društvene zametke in živahno ustvarjanje ljubiteljev umetnosti na območju občine že v petdesetih letih prejšnjega stoletja, nakar je prvo organizirano obliko njihovega združevanja predstavljala v letu 1964 ustanovljena likovna skupina KLIK, v kateri so ljubiteljski likovniki ustvarjali pod mentorstvom že omenjenega Vladimirja Štovička, njegove hčerke Vladimire Štoviček pa tudi usmeritvah priznanega slikarja Zorana Didka, ki je sicer rad zahajal in občasno bival tudi v Podbočju kot rojstnem kraju svoje matere (Ana Didek, rojena Stritar, op. p.).
»OKO« funkcionira medosebno

Prejemniki srebrnih priznanj
»Trenutno v Društvo likovnikov Krško – OKO ustvarja 43 aktivnih članov, v slikarsko sekcijo je vključenih 36, v kiparsko sekcijo pa 19 članov. Vsako leto organiziramo do tri slikarske in do dva kiparska tečaja ter tradicionalni ex-tempore, na katerega povabim tudi člane drugih društev. Ustvarjamo pod mentorskim vodstvom akademskih slikarjev in kiparjem, sodelujemo z drugimi društvi ter se udeležujemo regijskih, državnih tekmovanj in kolonij,« je še med drugim povedala predsednica Benje. Kot eden izmed mentorjev spremlja ustvarjalno pot članov tudi akademski slikar
Alojz Konec iz Sevnice, ki je pripravil tudi postavitev tokratne jubilejne razstave v razstavnih prostorih Mencingerjeve hiše. Zbranim članom in drugim ljubiteljem umetnosti je na jubilejni slovesnosti dejal, da je skozi sodelovanje z društvom in z neposrednim delom dobil vpogled v člansko strukturo, ki je zelo odprta in dojemljiva do sprejemanja novih likovnih znanj in veščin: »Ves čas jih želijo, iščejo in udejanjajo. Delajo na likovni artikulaciji in na likovni misli. Pregledna razstava ob njihovi tridesetletnici to spoznanje in dosežke dodatno in lepo manifestira. Ob pogledu na celoto preseneča visoko število razstavljavcev in kvaliteta razstavljenih del. Slikarsko večinoma skozi konotativno figuraliko pejsažev, na drugem mestu tihožitij, na tretjem mestu figur in redko zastopane čiste abstrakcije iskrijo v glavnem barvno pestra iskanja, upodobitve in izpovedi. Kiparsko skozi figuraliko in portret, oblikovalsko pa skozi organomorfnost slikarskih oblin.« Alojz Konec je ob čestitkah društvu ob jubileju še med drugim poudaril, da »je OKO več kot institucija, je intenzivna širša skupnost, ki čudovito funkcionira medosebno.«
Prejemniki priznanja in značke za večletno udejstvovanje

Prejemniki zlatih priznanj
Čestitkam se je pridružila tudi vodja JSKD OI Krško
Tinka Vukič, ki je poudarila, da društvo s številnimi razstavami, likovnimi kolonijami in izobraževalnimi programi aktivno sooblikuje tudi kulturni utrip v kraju, obenem pa »s tovrstnim delovanjem društvo pomembno prispeva k večji dostopnosti umetnosti in njenem vključevanju v širši družbeni ter vsakdanji kulturni prostor.« V nadaljevanju je Vukič v imenu JSKD podelila priznanja in značke Antona Ažbeta za delovanje in dosežke na slikarskem in kiparskem področju, kajti: »Pošteno delo si zasluži pošteno plačilo, še posebej, če človek deluje ljubiteljsko in prostovoljno. Ljubiteljstvo ne pomeni manj znanja in manjše kvalitete, ampak pomeni še več ljubezni in več strasti,« kakor je med drugim dejala
Mirjana Marinčič, ki je prepletala preteklo in sedanje društveno delovanje in glasbeni program, ki sta ga izvedla brežiška pevska in likovna ustvarjalca
Zdenka in
Andrej Pinterič, z vezno besedo.

Častno značko sta Vukič in Benje podelili Andreju Štovičku.
Ker ob vključenosti v krško društvo OKO nekaj članov ustvarja tudi v brežiškem likovnem društvu, v katerem so bili v preteklih letih že prejemniki priznanj, jih to pot kljub aktivnemu udejstvovanju niso prejeli, so bili pa teh deležni:
Hermina Agrež, Darinka Asić, Nada Bizjak, Martin Gjorgievski, Ivana Iskra, Petra Kampl Petrin, Erika Puc, Vilma Siter in
Lidija Sterle, vsi bronasto priznanje in značko Antona Ažbeta za več kot pet let delovanja; srebrno priznanje in značko za več kot deset let delovanja so prejeli:
Roman Blatnik, Primož Lapuh, Milena Mraović, Branko Petan, Milena Volk, Jelka Zidarič in
Slobodanka Čekrlić, zlato priznanje z značko za več kot 15 let aktivnega delovanja pa so prejeli
Iva Gošek, Mitja Grum, Anton in
Marija Klakočar,
Milena Roštohar, Darja Veljković, Metka Šunta in
Franc Češnovar. Ob tem, da je Vukič izročila društvu jubilejno priznanje JSKD, je podelila tudi častni znački Antona Ažbeta za 30 let udejstvovanja in več, in sicer so v JSKD prvega namenili v maju letos preminulemu Stanislavu Fabjančiču, drugo častno značko pa je prejel
Andrej Štoviček, medtem ko so v društvu OKO petim posameznikom namenili za izjemne zasluge, strokovno delo in pomemben prispevek k razvoju samega društva naziv častni član društva. Častnega naziva so bili deležni mentorji
Dragica Čadež, Jerca Šantej in Alojz Konec ter ustanovna člana društva pred 30 leti
Jožica Petrišič in Andrej Štoviček. Zaradi dopustovanj ali drugih razlogov se vsi prejemniki sicer niso udeležili prireditve, jim bodo pa priznanja izročena naknadno.
Zatem je razstavo, ki bo v dveh pritličnih prostorih Mencingerjeve hiše na ogled vse do 19. avgusta, odprl krški podžupan
Dejan Žnideršič. Vabljeni k ogledu društvene razstave!
B. M.