Z Ivanino violino v 24. sezono Aninih glasbenih večerov
Objavljeno:
Sreda, 24.06.2026 Rubrika:
KULTURA Bralci pišejo
Kulturno društvo Leskovec pri Krškem in
Župnija Leskovec pri Krškem sta minuli petek pripravila
uvod v novo sezono Aninih glasbenih večerov, ki vsako leto v poletnem času potekajo
v podružnični cerkvici sv. Ane. Od prvih koncertov lokalnega pomena v začetku tisočletja so ti večeri postali uveljavljen kulturni festival klasičnih koncertov komornih zasedb.
Prva letošnja (osrednja) soooblikovalka umetniškega programa projekta, ki v kraju teče že skoraj četrt stoletja, je bila
Ivana Lesinšek na violini, katere repertoar je dopolnjevala
Špela Troha Ogorevc na klavirju.
Le še danes dijakinja Ivana, ki se poslavlja od gimnazijskih klopi, je svoj prvi celovečerni recital izvedla lani tak čas v viteški dvorani Posavskega muzeja Brežice, prav tam pa z zaključnim koncertom njene poti na Glasbeni šoli Brežice navdušila pred tednom dni. Ivana Lesinšek se sicer v zadnjem obdobju intenzivno pripravlja na sprejemni izpit za študij violine pod mentorstvom
Andree Haber Požar.
S premišljenimi gibi po črno-belih tipkah jo je v akustičnem ambientu med cerkvenimi zidovi spremljala
Špela Troha Ogorevc, kateri pa Leskovec nikakor ni tuj, saj je prav v Anini cerkvici in na preteklih Aninih glasbenih večerih že nastopila ob mezzosopranistki
Sari Ojsteršek (2024), pa ob sevniški violinistki
Ani Močnik (2017) in šentjernejski flavtistki
Piji Hočevar (2016) ter
Vokalni skupini Aria (2015).
Po uvodnem Bachovem delu sta
Ivana Lesinšek in Špela Troha Ogorevc popeljali občinstvo skozi vihravost Romunskih plesov, kot jih je v notno črtovje vpletel madžarski skladatelj Béla Bartók, v zaključku koncerta pa je bilo moč prisluhniti eni najveličastnejših in najpomembnejših koncertnih skladb za solo violino poljskega virtuoza Henryka Wieniawskega - violinista, skladatelja in pedagoga, ki velja za enega najuglednejših violinistov v zgodovini.
V sklepnem delu prvega koncerta (v ciklu štirih), katerega povezovanje je bilo zaupano
Doroteji Jazbec, se je glasbenima gostjama preko izročenega cvetja in besed ganjenosti zahvalil predsednik Kulturnega društva Leskovec pri Krškem
Filip Černelč, ki je v imenu obeh organizatorjev tudi povabil že na naslednji koncert - ta bo
26. julija 2026 ob 19. uri, ko bosta nastopila
David Kocijan na saksofonu in
Grga Nježić na klavirju.
D. J., foto: Branko Slivšek, Matej Lesinšek