Ribiška družina Brestanica - Krško vložila prostoživeče (divje) krape v Savo za izboljšanje ribje populacije po poplavah
Ribiška družina Brestanica - Krško, ustanovljena leta 1946, je ena najstarejših ribiških organizacij v Sloveniji. Nastala je z namenom spodbujanja aktivnega preživljanja prostega časa in skrbi za ribištvo. Njeno osnovno lovišče je reka Sava s pritoki, vendar so se pogoji za ribolov skozi desetletja močno spremenili. Ribiška družina upravlja z brestaniškim ribiškim okolišem, kamor spada tudi sklop ribnikov pri Brestanici, kjer je tudi sedež družine.
Zgodovina in izzivi onesnaženja
Po drugi svetovni vojni je industrijski razvoj močno vplival na kakovost vode v Savi. Zaradi pranja premoga in drugih virov onesnaženja je reka postala umazana, kar je odvračalo ribiče od ribolova, saj so se mnoge ribe kontaminirale in izgubile naraven okus. Z namenom ohranitve ribolovnih aktivnosti je Ribiška družina Brestanica - Krško v okolici Brestanice kupila zemljišča in zgradila ribnike. V te ribnike so začeli vlagati ribe, kar je omogočilo postopen razvoj ribištva na tem območju.
Danes imajo poleg glavnega komercialnega ribnika, ki se nahaja ob restavraciji, še dva vzrejna ribnika ter več manjših gojitvenih ribnikov. V teh ribnikih vzrejajo predvsem krape, pa tudi linja, ploščiče in druge vrste. Vse te vode se napajajo iz enega od pritokov Brestaniškega potoka, ki nato vodi v reko Savo.
Obnova ribje populacije po poplavah
Poplave v letih 2023 in 2024 so močno prizadele ribjo populacijo v Savi, saj so visoki vodostaji odnašali ribe po toku navzdol. Da bi obnovili populacijo, je Ribiška družina 2. novembra 2024 organizirala izlov vzrejnega ribnika in vnos nekaj manj kot 600 kilogramov prostoživečih (divjih) krapov v izlivni del Brestaniškega potoka.
Za vložek v vzrejni ribnik je poskrbel registrirani ribogojec, nato pa so se krapi vzgajali v dvoletnem ciklu. Na določen dan so jih z mrežami izlovili, sortirali po velikosti in jih v cisternah, v katere so dovajali kisik, transportirali do Save, kjer so jih ročno spustili v reko. V izlivnem delu Brestaniškega potoka so zagotovili dovolj globoko vodo, ki krapom ustreza, obenem pa so deloma zaščiteni pred plenilci, kot so kormorani. Tukaj se tudi lažje navadijo na tok Save, saj v ribniku takšnega toka ni.
Dolgoročni projekti in uspehi
Ribiška družina Brestanica - Krško pri urejanju vodnih pogojev aktivno sodeluje že od začetka gradnje hidroelektrarn na spodnji Savi. Skupaj s hidroelektrarnami skrbijo za vzdrževanje ribje steze in redno vlagajo ribe. Leta 2025 bodo v okviru LAS (Lokalne akcijske skupine) s projektom gojenja smuča v Savi začeli tudi večji ribiški projekt.
Poleg ekoloških projektov družina organizira številne aktivnosti za mlade, kot so mladinski ribiški tabori. V letu 2024 se je takšnega tabora udeležilo 11 mladih, ki so se učili različnih tehnik ribolova. Zaradi velikega zanimanja bodo tovrstni dogodki potekali tudi v prihodnje v še večjem obsegu.
Dosežki in mednarodni uspehi
Poleg svojih aktivnosti v ohranjanju naravnega okolja in promociji ribištva je Ribiška družina Brestanica - Krško dosegla tudi pomembne tekmovalne uspehe. Njihova ekipa tekmuje v slovenski ligi in ima svetovnega prvaka v lovu rib s plovcem za invalide. Njihovi člani se redno udeležujejo mednarodnih tekmovanj, s čimer ne le krepijo športni duh, temveč tudi predstavljajo lokalno skupnost na svetovnem nivoju.
Zavezanost trajnosti
Z vlaganjem prostoživečih krapov v Savo se Ribiška družina Brestanica - Krško ponovno potrjuje kot organizacija, ki si prizadeva za ohranjanje ribjih populacij in naravnega ravnovesja. S svojim delom prispevajo k ohranjanju narave in hkrati spodbujajo ribištvo kot pomembno dejavnost v lokalnem okolju.
Vir: HESS