Tradicija družinske ribogojnice za zdrav obrok na šolskem krožniku
Ribogojstvo Goričar goji ribe na treh lokacijah, in sicer na potoku Studena pri Kostanjevici na Krki, na Dvoru pri Žužemberku ter v Slivju pri Podbočju, kjer imajo tudi predelavo svežih rib.
Družinska ribogojnica Goričar sodeluje v projektu Ribe na šolskih krožnikih, v katerem je Občina Krško kot vodilni partner projekta, poleg Občine Sevnica pa v projektu sodelujejo še osnovne šole OŠ Jurija Dalmatina Krško, OŠ Brežice in OŠ Jožeta Gorjupa Kostanjevica na Krki ter Vrtec Krško.
Osnovni cilj projekta je povečati ozaveščenost ljudi o zdravi prehrani in povečati prehrano z ribami in ribjimi izdelki ter s tem izboljšati zdravo prehrani pri učencih, učiteljih, starših in splošno prebivalcih Posavja. Hkrati vzpodbuja in krepi lokalno samooskrbo s kvalitetno, zdravo in varno hrano.
V okviru projekta poteka tudi razvoj novih produktov, med katerimi so tudi ribji burgerji, ki so pripravljeni iz svežih sladkovodnih rib Ribogojstva Goričar.
Ribogojstvo Goričar je družinsko podjetje, ki se z ribogojstvom ukvarja od leta 1978. Dejavnost se je razvila v okviru takratne kmetije, kjer je prevladovalo vinogradništvo in živinoreja. Iz manjše kmetije se je skozi desetletja z veliko truda in vlaganj razvila v največjo ribogojnico v državi. Vzrejo rib opravljajo na treh lokacijah. Od vsega začetka doma v Slivju pri Podbočju, leta 1984 pa so pri Kostanjeviški jami odkupili staro žago in mlin na potoku Studena, kjer so tako kot na domači kmetiji uredili ribogojnico. Nekdanji kanal za mlin in žago so pregradili in spremenili v pokrite pretočne bazene, prvenstveno za vzrejo mladic šarenk in zlatovčic ter sulcev. Prelomno pa je bilo leto 1999, ko so kupili še staro ribogojnico na Dvoru pri Žužemberku. Z njenim nakupom in posodobitvijo so postali največji grosisti na slovenskem trgu sladkovodnih rib. Vse tri ribogojnice jim namreč omogočajo letno proizvodnjo 250 ton šarenk, potočnih postrvi, zlatovčic, sulcev, somov, krapov in sibirskih jesetrov.
Poslanstvo ribogojstva je oskrbovati s svežo, zdravo, lokalno pridelano hrano. Ribe so pomemben člen zdrave in uravnotežene prehrane, zato je pomembno, da Slovenija tudi na tem področju poskuša postati čim bolj samooskrbna, saj trenutno večino rib uvozimo. Zato je vizija Ribogojstva Goričar, da se skladno z najvišjimi standardi in svetovnimi trendi razvija v sodobno ribogojnico z lastno predelavo, ki trenutno ponudbo dopolnjuje in nadgrajuje z novimi produkti. Na ta način omogoča zdrav življenjski slog in preko raznovrstne in uravnotežene prehrane, ki vključuje tudi ribe in ribje produkte, podpira zdravje ljudi.
Poleg trgovskih verig z lokalno pridelano hrano oskrbuje predvsem šole, vrtce, domove starejših občanov ter gostilne in restavracije. Vse več je tudi interesa za ogled ribogojnice, kar v prihodnosti odpira možnosti za razvoj te panoge v turistično ponudbo kraja.
V okviru projekta Ribe na šolskih krožnikih so na ribogojnici na Studeni potekali naravoslovni dnevi partnerskih osnovnih šol, vzporedno s kuharskimi delavnicami po šolskih kuhinjah pa poteka tudi razvoj novih ribjih produktov, ki bodo popestrili in dopolnili njihovo ponudbo.
RIBJI NAMAZ Z DIMLJENO POSTRVIJO
- dimljena postrv 400 g
- mascarpone 100 g
- maslo 80 g
- smetana Mileram 40 g
- jabolčni sok ali ribji bujon 0,5 dcl
- sol, poper
- kurkuma
Dimljen file postrvi očistimo kože in nadrobimo v mešalnik, dodamo vse ostale sestavine in zmešamo v gladko maso. Postavimo v hladilnik, da nam zatrdi in uporabimo kot namaz.
RIBJI NAMAZ S ŠAMPINJONI IN SREBRNO ČEBULICO
- file postrvi brez kože 200 g
- file soma brez kože 200 g
- maslo 80 g
- smetana Mileram 40 g
- majoneza 40 g
- šampinjoni v kisu 40 g
- srebrna čebulica v kisu 40 g
- sol, poper
- koper po okusu
- bujon po potrebi
File ribe poširamo, na hitro pokuhamo v okisani slani vodi (da zakrkne), ohladimo in nadrobimo v mešalnik, dodamo sesekljane šampinjone, čebulico in ostale sestavine ter zmiksamo v gladko maso. Postavimo v hladilnik, da se ohladi in strdi. Postrežemo s popečenim kruhom ali običajnim belim oziroma lahko tudi s polnozrnatim kruhom.
RIBJI NAMAZ Z LEČO
- file postrvi 200 g
- file soma 200 g
- kuhana leča 80 g
- majoneza 60 g
- margarina ali maslo 80 g
- ribji bujon 0,5 dcl
- jabolčni kis 1 čajna žlička
- gorčica
- sol, poper
- ingver mleti
Kuhan file ribe damo v mešalnik skupaj z ostalimi sestavinami ter zmiksamo v gladko maso. Postavimo v hladilnik, da zatrdi in serviramo.
RIBJI NAMAZ S FIŽOLOM
- poširan file postrvi in soma 400 g
- kuhan beli fižol 120 g
- maslo 80 g
- smetana Mileram 40 g
- olivno olje 2 dcl
- jabolčni sok 0,5 dcl
- sol, poper
- drobnjak
Poširan file nadrobimo v mešalnik ter dodamo vse ostale sestavine, zmiksamo v gladko maso. Postavimo v hladilnik, da se strdi in nato serviramo kot namaz z opečenim kruhom ali namažemo na rezine svežega kruha.
KROMPIRJEV NARASTEK S SKUTO IN HRUSTLJAVO POSTRVIJO
- file postrvi s kožo 600 g
- kuhan krompir 800 g
- skuta pasirana 400 g
- pšenični zdrob 160 g
- maslo 100 g
- jajca 2 kom
- corn flakes 200 g
- ostra moka 80 g
- smetana za kuhanje 2 dcl
- peteršilj
- muškatni orešček
- koper
- sol, poper
- olivno olje 0,4 dcl
- drobtine 160 g
Kuhan krompir narežemo na manjše kocke. Skuto, jajca, smetano in maslo zmešamo z začimbami in dodamo krompirju. Pekač namažemo z maslom in potresemo z drobtinami, nato dodamo krompirjevo maso, poravnamo in pečemo 30 minut v pečici pri 180 stopinjah. File postrvi solimo in paniramo v moki, jajcu in zmletem corn flakesu. Položimo jih na peki papir in pečemo 20 minut v pečici pri 180 stopinjah.
Projekt “Ribe na šolskih krožnikih« sofinancirata Evropski sklad za pomorstvo in ribištvo in Republika Slovenija. Za vsebino je odgovorna Občina Krško. Organ upravljanja, določen za izvajanje Operativnega programa za pomorstvo in ribištvo v Republiki Sloveniji 2014-2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Vir: Občina Krško