Društvo za preprečevanje osteoporoze Posavje ima novo (staro) predsednico
Objavljeno:
Sobota, 28.02.2026 Rubrika:
NOVICE Redakcija

Milena Jesenko se je po vnovični izvolitvi zahvalila prizadevnim članicam in članom društva, kajti predvsem zaradi njih se je odločila, da bo še enkrat kandidirala za predsednico društva.
Na volilnem zboru članov
Društva za preprečevanje osteoporoze Posavje (DPOP), ki je 20. februarja potekal v dvorani MC Brežice, so soglasno potrdili, da bo tudi v naslednjem štiriletnem mandatu društvo vodila
Milena Jesenko.
Na Posavskem popoldnevu osteoporoze, kot so poimenovali dogodek, so najprej prisluhnili kulturnemu programu v izvedbi
Mihaele Komočar Gorše in
Nika Ogorevca iz Glasbene šole Brežice. Nato bi moral slediti strokovni del s predavanjem »Jaz, hrbtenica« o hormonskih spremembah in tveganjih za osteoporozo. Zaradi nepričakovanega močnega sneženja je odpadel pogovor o osteoporozi pri ženskah s priznano ginekologinjo
Silvestro Krajnc Bezjak, zato je svojo zgodbo o osteoporozi pri moških predstavila
Vidka Kuselj. V zadnjem delu petkovega poznopopoldanskega druženja je potekal volilni zbor članov. S strani predsednice Jesenko je bilo predstavljeno poročilo o delu društva v letu 2025, pri čemer so po njenem dosegli vse zastavljene cilje. Tako so člane in širšo javnost ozaveščali o osteoporozi in drugih boleznih ter o nujnosti skrbi za lastno zdravje, z aktivnostmi so težili k preprečevanju prezgodnjega pojava bolezni, z računalniško metodo FRAX so zaznavali potencialne bolnike in svetovali, kako ukrepati, če so bili pokazatelji neugodni, z družabnimi dejavnostmi so ohranjali fizično in psihično uravnoteženost v populaciji njihovih članov, starejših prebivalcev Posavja, prav tako so krepili sodelovanje z zdravstvenimi zavodi, kot so: SB Brežice, CKZ ZD Brežice, Krško in Sevnica ter ZC Aristotel d.o.o.

Novoizvoljene članice upravnega in nadzornega odbora DPOP
Izvolili UO in NO DPOP za naslednja štiri leta
V odsotnosti računovodje
Jerneja Zorka je Jesenko podala tudi finančno poročilo. Poročilo nadzornega odbora je predstavila
Meta Kranjčevič, Marica Grm je v imenu verifikacijske komisije poročala, da se je občnega zbora od skupno 318 članic in članov društva udeležilo 98. Ker je bil zbor volilni, so skupaj s predsednico volilne komisije
Tončko Les izvedli volitve v upravni in nadzorni odbor društva za naslednje štiriletno mandatno obdobje 2026–2030. Z dvigom rok so soglasno potrdili kandidatno listo za člane UO kot tudi kandidatke za članice NO. UO DPOP bodo v naslednjih štirih letih sestavljali: Milena Jesenko kot predsednica, Marica Grm kot podpredsednica,
Zlata Povhe kot tajnica, Jernej Zorko kot računovodja ter
Erika Bibič, Sonja Božič, Jelka Gričar, Lidija Kos, Marjana Krajnc, Meta Kranjčevič in
Marjeta Teraž, vse članice UO. V NO pa so bile izvoljene
Majda Klun, Majda Staut in
Metka Žlak.

Prejemniki zahval s predsednico DPOP Jesenko in predsednico ZDBOS Zupanc Zrinski
Jesenko: Upam, da še pred koncem mandata najdem svojo zamenjavo
»Niso več mlada leta. Volja in energija sicer sta, vendar bi bil čas, da to delo prevzame nekdo mlajši. Tokrat nisem bila uspešna pri iskanju zamenjave in upam, da mi bo to uspelo pred iztekom tega mandata, ker ni moj namen biti še vsa štiri leta na čelu društva,« je po novi izvolitvi dejala Jesenko in dodala, da je odločitev o ponovni kandidaturi za predsednico društva sprejela iz razloga, kako dobro so skupaj s članicami UO in NO ter še nekaterimi drugimi delali v prejšnjem mandatu. Še posebej se je zahvalila dosedanji tajnici in blagajničarki Eriki Bibič, ki je bila »več kot moja desna roka«.
V predstavljenem planu dela za letošnje leto je bilo izpostavljeno, da bodo še naprej dajali poudarek na izobraževanja in predavanja, klubske popoldneve, t. i. Čas za zdravje v krajevni skupnosti z obiski posameznih KS, t. i. Dneve zdravja v Strunjanu in Radencih, ugotavljanje ogroženosti za osteoporozo z orodjem FRAX, t. i. Gibanje za zdravje s telovadbo in plavanjem, pohode, nordijsko hojo in skupen društveni pohod s piknikom ter rekreacijsko-družabne in kulturne dogodke.

Brežiška podžupanja Mojca Florjanič podeljuje priznanje za naziv častne članice društva 95-letni Francki Pečnik.
Potrdili so tudi, da se bodo zbora Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije (ZDBOS) 24. marca v Celju kot delegatke posavskega društva udeležile Milena Jesenko, Zlata Povhe in Marjeta Teraž. Poleg tega so se strinjali, da je članarina za posameznika še naprej 15 evrov, družinska pa 20 evrov, pri čemer so člani, ki so dopolnili 90 in več let, plačila le-te oproščeni.
Mara Kovačič in Francka Pečnik postali častni članici društva
Predsednica DPOP je skupaj s predsednico ZDBOS
Zdenko Zupanc Zrinski podelila zahvale posameznikom, prejeli so jih Erika Bibič,
Fanika Gabrič, Amalija Jordan, Nada Pavlič, Milka Senčar in
Slavko Šlibar. Naziv častne članice društva pa sta si prislužili
Mara Kovačič in
Francka Pečnik, ki sta včlanjeni že vse od ustanovitve društva v letu 2003.
Njihovo delo se ne meri le v številkah in izvedenih aktivnostih
Zupanc Zrinski je ob tej priložnosti tudi nagovorila navzoče, rekoč, da so lahko iskreno ponosni na 23-letno obdobje delovanja posavskega društva. »V teh letih ste s svojim predanim delom, strokovnostjo in srčnostjo pustili močan pečat v svojem okolju. Ozaveščali ste o pomenu preventive, povezovali ljudi, krepili znanje in spodbujali zdrav življenjski slog,« je poudarila ter dodala, da njihovo delo ni merljivo le v številkah in izvedenih aktivnostih, temveč predvsem v boljšem zdravju, večji informiranosti in podpori, ki so jo nudili posameznikom. Društvu je zaželela, naj ga še naprej vodi skupni cilj – skrb za zdravje in dobrobit ljudi ter naj še naprej ostaja pomemben in spoštovan del skupnosti.

Kulturni program sta na začetku izvedla Mihaela Komočar Gorše in Niko Ogorevc.
Občnega zbora se je v imenu Občine Brežice udeležila podžupanja
Mojca Florjanič, ki je prav tako nagovorila zbrane in med drugim dejala, da njihovo delo presega organizacijo dogodkov in predavanj, »gradite namreč mostove med stroko in posameznikom, ustvarjate varen prostor za vprašanja, pogovore ter izmenjavo izkušenj. In kar je morda najpomembneje, dajete občutek, da nihče od vas ni sam.« DPOP je označila za »srce lokalne skupnosti« in da »s svojo dejavnostjo ne krepite le vaše kosti, temveč tudi povezanost med ljudi, spodbujate aktivno staranje, medgeneracijsko sodelovanje in kulturo skrbi za zdravje ter s tem pomembno prispevate h kakovosti življenja v našem lokalnem okolju«.

Neformalno druženje s pogostvijo po koncu občnega zbora
Zbor so zaključili z neformalnim druženjem in ob pogostitvi v avli MC Brežice.
R. R., foto: R. R. in M. J.
#povezujemoposavje