Časopis za pokrajino Posavje
22.06.2026
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Fakulteta za energetiko mariborske univerze že 19 let sobiva s Krškim

Objavljeno: Ponedeljek, 22.06.2026    Rubrika: NOVICE Redakcija
dan fakultete za energetiko (21)

Nagrajenci krške Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru

Na Gradu Rajhenburg je v današnjem dnevu, ob 19. obletnici sprejetja potrditvenega sklepa o ustanovitvi Fakultete za energetiko Univerze v Mariboru, potekal tradicionalni Dan energetike s podelitvijo priznanj posameznikom in partnerjem za njihove dosežke v preteklem obdobju.

dan fakultete za energetiko (1)

Dekan fakultete Sebastijan Seme

Fakulteta za energetiko v Krškem, ki ima dislocirano enoto tudi v Velenju, je ena najmlajših članic Univerze v Mariboru in edina javna tehniška fakulteta, ustanovljena v Sloveniji v zadnjih desetletjih. »Prehodili smo 19 pomembnih let izobraževanja in povezovanja z gospodarstvom. V tem času je študij na fakulteti zaključilo več kot 600 diplomantov, izvedli smo več kot 100 mednarodnih in tržnih projektov ter ustanovili Razvojni center za energetiko ZEL-EN in Inštitut za energetiko v Vrbini,« je povedal dekan Fakultete za energetiko prof. dr. Sebastijan Seme. Ob tem je izpostavil skorajšnji začetek gradnje prizidka Inštituta za energetiko v Vrbini, za katerega je fakulteta s pomočjo Univerze v Mariboru že pridobila gradbeno dovoljenje. Omenil je tudi razvojne načrte v Velenju, kjer Mestna občina Velenje prenavlja staro elektrarno v inkubator Center prihodnosti, v katerem bo nove prostore za izobraževalno in raziskovalno dejavnost pridobila tudi dislocirana enota Fakultete za energetiko.

dan fakultete za energetiko (3)

Rektor univerze Dean Korošak

Novoizvoljeni rektor Univerze v Mariboru prof. dr. Dean Korošak je poudaril, da se prihodnost univerze v Krškem ne le načrtuje, temveč tudi aktivno gradi. »Z gradnjo nove izobraževalno-raziskovalne infrastrukture v Vrbini fakulteta pridobiva nove prostore in z njimi trdne temelje za prihodnja desetletja. Fakulteta za energetiko deluje na izjemnem mestu, ob jedrski elektrarni in v bližini ključnih energetskih ustanov, v okolju, kjer se znanost in gospodarstvo dejansko srečujeta. S svojim delovanjem prispeva k razvoju lokalne skupnosti, Posavju in Krškemu daje akademsko težo, mladim pa znanje, zaradi katerega ostajajo, se vračajo in prav tukaj gradijo svoje poklicne poti,« je dejal Korošak. Po njegovih besedah fakulteta izkazuje tudi pogum in odločnost pri razvoju vsebin nacionalnega pomena. »Posebej cenim razvoj novih študijskih programov s področja jedrske energetike, ki bodo podpirali največjo državno investicijo doslej – gradnjo JEK 2,« je dodal. Delo fakultete je pohvalil tudi župan Mestne občine Krško Janez Kerin. Poudaril je, da je v času vprašanj energetske varnosti, trajnosti in tehnološkega prehoda njena vloga še posebej pomembna. »Krško je prostor, kjer se energetske razprave ne odvijajo zgolj na teoretični ravni, temveč imajo zelo konkretne razsežnosti. Fakulteta ima zato tukaj posebno mesto kot stičišče znanja, raziskav in – kar je za prihodnost morda najpomembnejše – prakse,« je dejal Kerin. Ob tem je zagotovil nadaljnjo podporo občine razvoju fakultete. Posebno sporočilo je namenil študentkam in študentom: »Pred vami je področje, ki bo v prihodnjih desetletjih eno ključnih za razvoj naše družbe. Ne gre le za tehnologijo, temveč za odločitve. Ne gre le za vpliv teh odločitev, temveč tudi za kakovost življenja v prostoru.«

dan fakultete za energetiko (4)

Krški župan Janez Kerin

V nadaljevanju je dekan prof. dr. Sebastijan Seme podelil priznanja posameznikom, ki so s svojim delom pomembno prispevali k razvoju in ugledu Fakultete za energetiko. Priznanji za študijski uspeh sta prejela Manca Kerkoč, najuspešnejša študentka visokošolskega strokovnega študijskega programa prve stopnje Energetika s povprečno oceno 8,66, in Domen Tomše, najuspešnejši študent univerzitetnega študijskega programa prve stopnje Energetika s povprečno oceno 8,24. Priznanje za študijski uspeh je prejela tudi Jovana Kalajanović, najuspešnejša študentka magistrskega študijskega programa druge stopnje Energetika, ki je študij zaključila s povprečno oceno 9,13. Priznanji za odlično pedagoško delo v študijskem letu 2024/2025, na podlagi evalvacij študentov, sta prejela Eva Simončič in prof. dr. Peter Virtič, za izstopajoče raziskovalne dosežke med visokošolskimi sodelavci fakultete sta bila nagrajena doc. dr. Klemen Sredenšek in prof. dr. Sebastijan Seme, priznanje za uspešno prijavo raziskovalnega projekta Modularni natrijevi baterijski paketi za pametna mesta in povezano družbo pa je prejel doc. dr. Amor Chowdhury.
Fakulteta se je ob tej priložnosti zahvalila tudi posameznikom in organizacijam za njihov prispevek k njenemu delovanju. Zahvalo za uspešno vodenje pilotnega projekta Pregled in posodobitev ključnih učnih vsebin, znanj, spretnosti in pričakovanih učnih izidov za
dan fakultete za energetiko (2)

S slovesnosti v okrogli dvorani gradu, spredaj akademski zbor

trajnostni zeleni prehod
je prejel prof. dr. Bojan Štumberger. Za večletno aktivno sodelovanje v projektu Mladi genialci je bila nagrajena Urška Novosel, za uspešno vodenje Študentskega sveta Simon Simončič, za dolgoletno pomoč in sodelovanje s fakulteto pa družba GEN energija. V njenem imenu je priznanje prevzela generalna direktorica Nada Drobne Popović.

Slovesnost je s pesmijo obogatila sopranistka Mihaela Komočar Gorše ob spremljavi pianistke Estere Cetin.

B. M., foto: Boštjan Colarič
« Nazaj na seznam