Časopis za pokrajino Posavje
19.04.2026
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Gasilci prihitijo na pomoč brez oklevanja

Objavljeno: Sobota, 04.04.2026    Rubrika: NOVICE Redakcija
GZ Sev, obcni zbor 2026 (74)

Predsednik GZ Sevnica Vincenc Knez in poveljnik GZ Sevnica Gašper Janežič sta odlikovanje za posebne zasluge v gasilstvu podelila Ivanu Umeku (PGD Tržišče).

20. marca je potekala v Gostilni Janc 71. skupščina Gasilske zveze (GZ) Sevnica s predstavnicami in predstavniki 15 prostovoljnih gasilskih društev ter delegatkami in delegati sosednjih gasilskih društev ter gosti.

V uvodu skupščine, ki jo je vodilo delovno predsedstvo v sestavi Boštjan Repovž (predsednik), Peter Jamšek in Melanija Oberč (člana), je vsem navzočim namenil uvodni pozdrav predsednik Gasilske zveze Sevnica Vincenc Knez. V nadaljevanju je predstavil aktivnosti v preteklem letu ter predstavil nove načrte za uspešno delovanja zveze, katere delovanje je stabilno, organizirano in razvojno usmerjeno ob zavedanju, da so ustrezno usposobljeni in izobraženi kadri ključni za učinkovito izvajanje javne gasilske službe. Ob tem je omenil, da sta v lanskem letu GZ Sevnica in PGD Telče obeležili 70 let neprekinjenega delovanja. V letošnjem letu bo PGD Sevnica dobilo novo gasilsko vozilo GVC-4 in PGD Primož GVV-1, sevniška gasilska zveza pa je bogatejša za sodobno računalniško opremljeno štabno sobo za vodenje intervencij. Spominski zbornik z naslovom 70 let Gasilske zveze Sevnica 1955–2025, ki ga je na 265 straneh uredil Milan Kajič, bo spomin na dosedanjo prehojeno pot – na dogodke, ljudi in dosežke v razvoju sevniške gasilske organizacije.

115 INTERVENCIJ IN TAKTIČNE VAJE

GZ Sev, obcni zbor 2026 (96)

Posebno gasilsko priznanje je prekel Zvone Košmerl, ki je vodil Gasilsko zvezo Sevnica med leti 1998 in 2013.

»V Gasilsko zvezo Sevnica je vključenih 2.266 članic in članov. Od tega je 353 operativnih gasilcev, 159 pripravnikov, 708 pionirjev in mladincev ter 168 veteranov. V lanskem letu smo opravili 115 različnih intervencij. Na njih je sodelovalo 1.015 operativnih gasilcev. Med drugim so gasilci iz štirih gasilskih društev konec lanskega leta sodelovali pri gašenju večjega požara, ki je izbruhnil na gospodarskem objektu v vasi Breg,« je predstavljal delo na operativnem področju poveljnik GZ Sevnica Gašper Janežič ter nanizal še nekaj podatkov o intervencijah, v katerih so gasilci 37-krat pomagali tudi pri odpravljanju posledic prometnih nesreč. Ob tem je pomembno tudi, da se na intervencijah ni poškodoval noben gasilec, poškodovane je bilo nekaj gasilske opreme in tehnike, ki so jo popravili oz. nadomestili z novo.

»Gasilci smo vedno prvi v vrsti, ko gre za zaščito ljudi, premoženja, okolja in živali, zato so sodobna oprema, zaščitna sredstva in tehnična brezhibnost nujni za varno in učinkovito posredovanje v vseh vrstah intervencij.«

GZ Sev, obcni zbor 2026 (116)

Na 71. skupščini Gasilske zveze Sevnica so bili prisotni tudi predstavniki sosednjih gasilskih društev ter gosti.

V lanskem septembru je bila izvedena drugo leto zapored operativna taktična gasilska vaja članic. Vaja je potekala v vasi Trnovec, sodelovalo je 32 gasilk iz devetih društev GZ Sevnica. V mesecu varstva pred požarom, v oktobru, je bila izpeljana tudi občinska gasilska vaja gašenja požara na industrijskem objektu. Za vajo je bilo izbrano sevniško podjetje Kopitarna. Sodelovalo je 98 gasilcev iz 11 društev z 18 vozili ter NMP ZD Sevnica z dvema reševalcema in enim reševalnim vozilom.

Poveljnik GZ Sevnica je svoje poročilo zaključil, da je treba gasilska društva opremiti še z ustrezno opremo in vozili z vodo za gašenje požarov v naravnem okolju in za posredovanje ob naravnih ujmah: »Gasilci smo vedno prvi v vrsti, ko gre za zaščito ljudi, premoženja, okolja in živali, zato so sodobna oprema, zaščitna sredstva ter tehnična brezhibnost nujni za varno in učinkovito posredovanje v vseh vrstah intervencij. Naša odgovornost je, da sledimo razvoju, vlagamo v opremo in znanje ter krepimo pripravljenost vseh enot, če želimo tudi v prihodnje uspešno opravljati svoje poslanstvo.« Za dobro sodelovanje se je Gašper Janežič zahvalil vsem službam, s katerimi posredno ali neposredno GZ Sevnica sodeluje – policiji, zdravstvenemu domu, potapljaški enoti PGD Sevnica, občinskemu štabu Civilne zaščite, regijskimu centru za obveščanje, sosednjim gasilskim društvom in zvezam ter Gasilski zvezi Slovenije in Občini Sevnica: »Naše poslanstvo je pomagati ljudem, ko nas najbolj porebujejo. Z gasilskim pozdravom Na pomoč

Anja Jereb je v poročilu predstavila delovanje gasilske mladine, Tina Dremšak delo članic in Dušan Župevc delo veteranov. Poročilo nadzornega odbora je podal Peter Požun, Simon Šmit pa poročilo verifikacijske komisije.

Prisotni na občnem zboru so sklenili, da se bo Plenuma Gasilske zveze Slovenije, ki bo potekal 16. maja v Trbovljah, kot delegat udeležil podpredsednik GZ Sevnica Borut Simončič. V Sevnici bo v mesecu oktobru potekalo regijsko gasilsko tekmovanje.

PREJEMNIKI VIŠJIH ČINOV IN ODLIKOVANJ

Po predstavitvi vseh poročil za lansko leto, programa dela in finančnega načrta GZ Sevnica za letošnje leto je sledila podelitev napredovanj v višji čin in odlikovanj.

V čin gasilskega častnika I. stopnje so napredovali Goran Banjec (PGD Boštanj), Dejan Kovač (PGD Poklek) in Aleš Radej (PGD Sevnica). Gasilsko plamenico III. stopnje je prejel Matej Krajnc (PGD Zabukovje), gasilsko plemenico I. stopnje Boštjan Zemljak (PGD Loka). Gasilsko odlikovanje II. stopnje sta prejela Milan Mlinarič (PGD Poklek) in Peter Jamšek (PGD Tržišče). Ivan Umek (PGD Tržišče) je prejel gasilsko odlikovanje za posebne zasluge v gasilstvu. Prejemnik posebnega priznanja za dolgoletno uspešno vodenje GZ Sevnica (1998–2013) je postal Zvone Košmerl.

BESEDA GOSTOV

Zbrane na dogodku so nagovorili in izrekli zahvalo za uspešno opravljene aktivnosti na področju zaščite in reševanja v imenu Gasilske zveze Slovenije in kot poveljnik regije Gašper Janežič, župan Srečko Ocvirk, predstavniki sosednjih gasilskih društev, predstavnik Uprave za zaščito in reševanje Brežice ter Mitja Udovč v imenu sevniškega štaba Civilne zaščite.

Smilja Radi

Članek je objavljen v regionalnem časopisu Posavski obzornik, ki je izšel 2. aprila 2026.

#povezujemoposavje
« Nazaj na seznam