Izšla Teropšičeva e-knjiga o brežiških teritorialcih
Objavljeno:
Nedelja, 14.07.2024 Rubrika:
NOVICE Redakcija

Dr. Tomaž Teropšič z natisnjeno verzijo nove elektronske knjige o brežiških teritorialcih
Vojni in vojaški zgodovinar dr.
Tomaž Teropšič je 10. julija na sedežu ZSČ Brežice
predstavil svoj novi zbornik z naslovom Brežiški teritorialci v luči zgodovine, v katerem so zbrani
portreti desetih članov Teritorialne obrambe iz občine Brežice v času osamosvojitvene vojne leta 1991.
Teropšič, ki je od lanskega decembra v pokoju, se že 38 let ukvarja z vojno in vojaško zgodovino, iz česar je tudi doktoriral, večino tega obdobja je prebil v Posavskem muzeju Brežice. Kot je pojasnil, gre po njegovih podatkih za prvo elektronsko knjigo, povezano z Brežicami, ki se sicer ne prodaja, ampak je dostopna na spletu. Ima 125 strani in zelo veliko celostranskih fotografij, kar še bolj pritegne bralca. Pri izidu knjige oz. zbornika mu je pomagal
Inštitut za novejšo zgodovino v Ljubljani, katerega zunanji sodelavec je že mnogo let.

Poleg Teropšiča so bili na predstavitvi prisotni še (z leve) podpredsednika ZSČ Brežice Butara in Videnič Kuplenik, predsednik združenja Böhm ter sekretar združenja Godler.
V naslednjih dveh letih načrtuje še dva zbornika o teritorialcih
Ker ne more napisati portretov vseh približno 1200 teritorialcev, kolikor jih je bilo, se je odločil, da bo predstavil devet teritorialcev in eno teritorialko, ki so bili ves čas delovanja TO bolj izpostavljeni, naslednje leto ima namen izdati še en tak zbornik z novimi desetimi portreti ne samo brežiških, ampak posavskih teritorialcev, čez dve leti, ko bo 35-letnica slovenske osamosvojitve, pa ima v načrtu izid nove elektronske knjige o slovenskih teritorialcih. V aktualnem zborniku so izpostavljeni:
Silvester Jeršič, Stanislav Zlobko,
Franc Kene, Jožica Stajić, Jernej Molan,
Mitja Teropšič, Tomaž Teropšič,
Josip Bostić, Vasilije Maraš in
Robert Fink. Zlobko in Molan sta žal že pokojna. Poleg portretov so v zborniku tudi fotografije iz avtorjevega albuma pa tudi predmeti (orožje, uniforme, dokumenti) iz vojnega leta 1991, kar je le majhen del izjemno obsežne zbirke, ki jo Teropšič ustvarja že več kot 30 let. »Gre za predmete z veliko izpovedno močjo, ki nam veliko povedo o takratnih dogodkih,« je dodal avtor zbornika, v katerem so tudi še posebno poglavje Posavska osamosvojitvena literatura in tri pisne recenzije –
Ernesta Breznikarja, Vasilija Maraša in
Daniela Siterja.

Böhm in Teropšič med predstavitvijo zbornika na sedežu ZSČ Brežice
»Teritorialna obramba ena najuspešnejših organizacij v zgodovini Slovencev«
Zbornik posveča brežiškim teritorialcem, slovenskim bojevnikom. Kot je zapisal na začetku zbornika, so leta naporov, usposabljanj, vojaških urjenj ter zagotavljanja materialnih razmer za delovanje in dvigovanje bojne pripravljenosti enot in štabov Teritorialne obrambe RS leta 1991 končno obrodila bogate sadove. »Investicija v Teritorialno obrambo – oboroženo silo slovenskega naroda se je ob koncu prejšnjega stoletja in tisočletja pokazala kot ena najboljših in učinkovitih investicij slovenskega naroda v vsej njegovi zgodovini. Teritorialna obramba je ob minimalnih izgubah uspešno vojaško obranila Slovenijo in postala ena najuspešnejših organizacij v zgodovini Slovencev. Svoje poslanstvo je v celoti izpolnila. S tem si je trajno zagotovila odlično mesto na spoštljivi lestvici narodovega spomina. Spomin nanjo bo morda sčasoma rahlo obledel, a hvalevredna dejanja bodo ostala trajno zapisana v narodovi zgodovini,« je še zapisal Teropšič, ki je ponosen, da je bil pripadnik TO. Kot je še dejal, je zbornik napisal zato, »da lahko ljudje berejo o naši zgodovini«, in je po njegovih besedah darilo njegovemu rojstnemu kraju Brežicam. »Ker je družba veliko vlagala v nas, tudi v mene, sem se odločil, da to knjigo podarim rojstnemu kraju kot odgovor na vse to, kar je družba vlagala v mene,« je poudaril, poleg tega pa je to delo namenjeno tudi temu, da »sporoči vrednote enotnosti in da je treba za skupnost, državo tudi nekaj narediti, ne pa samo kritizirati«. »Če se bomo nenehno prepirali za sto let nazaj, kdo je bil kje, se bojim, da bomo sami sebi sesuli skupnost in ne bomo prišli nikamor,« še meni Teropšič, ki je tudi prepričan, da je Slovenija raj na zemlji ter da sta največji vrednoti mir in svoboda.
Na predstavitvi so bili prisotni tudi predsednik ZSČ Brežice
Peter Böhm, podpredsednika združenja
Božidar Butara in
Breda Videnič Kuplenik ter sekretar združenja
Janez Godler.
R. R.
#povezujemoposavje