Časopis za pokrajino Posavje
19.04.2026
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Kdo je zmagovalec letošnje 65. sevniške salamijade?

Objavljeno: Sreda, 11.03.2026    Rubrika: NOVICE Redakcija
_DPF5122

Po razglasitvi rezultatov so se z zmagovalci veselili tudi obiskovalci.

Na včerajšni salamijadi v Sevnici, ki je privabila lepo število obiskovalcev od blizu in daleč, prišli pa so tudi prijatelji – salamarji z Avstrije in Hrvaške, je šestčlanska ocenjevalna komisija dan pred praznovanjem ’dneva mučenikov’ v posebni sobi gostilne Vrtovšek ocenila 149 salam.

TOP10

Še sedem izdelovalcev salam, ki so se uvrstili med deset najboljših.

Predsednik komisije Gal Motore je povedal, da izdelovalci te domače suhomesnate dobrine pazijo na kakovost, tako da je ocejevanje zahtevno. Le-to poteka na podlagi posebnega pravilnika Zveze društev salamarjev Slovenije: »Pravila so natančno določena, kakšna mora biti salama po videzu, kakšen mora biti prerez, kakšen vonj, iščemo pa okus tradicionalne sevniške salame,« še pove in doda, da so ocenjevalci zaznali tudi nekaj napak, kot je prevelik vonj po dimu, slabo očiščeno meso (pevelika prisotnost 'kit') in nedozorelost salam.

Predsednik Društva salamarjev Sevnica Peter Ivančič je dodal, da se je salamijada pred 65 leti začela z dvema vzorcema salam dveh Sevničanov v Vrtovškovi gostilni in tam poteka še danes, le sodelujoči niso samo iz Sevnice in okolice, temveč prihajajo iz celotnega Posavja, Dolenjske, Bele krajine in ostalih koncev Slovenije ter tujine.

NAJBOLJŠI IZDELOVALCI SALAM

Rejci

Trije najboljši salamarji med rejci iz sevniške občine

Na sinočni svečani razglasitvi je v osrednji tekmovalni kategoriji, v kateri je bilo ocenjenih 98 vzorcev salam, slavil Denis Krošelj iz vasi Vrhje pri Kapelah. Drugo mesto je osvojil Marko Krštinc iz Prapreč pri Straži, tretje pa Karl Udovč z Velike Poljane pri Škocjanu.

Med 'Top 10’ so še uvrstili: Marjan Ponikvar in Matevž Fabjan iz Dolenjega Gradišča pri Šentjerneju, Stojan Bautin iz Sevnice, Janez Krhin iz Gorenjega Gradišča pri Šentjerneju, Janez Lenart iz Tomažje vasi pri Škocjanu, Božo Zupančič iz Dolenjega Gradišča pri Šentjerneju in Franci Matko z Male Poljane pri Škocjanu.

Na 15. salamijadi prijateljev je najboljšo salamo med 24 vzorci izdelal Marinko Šinko iz hrvaške Pušće, 2. mesto je osvojil Tomislav Kapusta Svetega Križa pri Šenkovcu na Hrvaškem, tretje pa družina Wastl iz avstrijskega Gablerna.

Na 12. salamijadi rejcev iz sevniške občine je med oddanimi 27 vzorci salam slavila družina Tomažič z Otavnika pri Tržišču, 2. mesto je pripadlo Božu Kraglu iz Lončarjevega Dola in tretje pa Milanu Udovču z Gornjih Impol pri Studencu.

Med 'Top 10' so se še uvrstili: Ivan Radej z Blance, Jože Gnidica iz Lončarjevega Dola, Martin Lisec iz Zavratca pri Studencu, Andrej Lisec iz Osredka pri Studencu, Jože Lisec iz Zavratca pri Studencu, Igor Špelič s Trščine pri Tržišču in Peter Camloh iz Gabrja pri Tržišču.

Druženje je potekalo, tako kot vsa leta doslej, ob okušanju domačih salam in vinu, družabnih igrah in glasbenih zvokih izbranega ansambla iz domačih logov.

S. R., foto: Drago Perko

#povezujemoposavje
« Nazaj na seznam