Malkovec – več kot spominska slovesnost
Objavljeno:
Ponedeljek, 27.04.2026 Rubrika:
NOVICE Redakcija

Na spominski slovesnosti so bili prisotni tudi praporščaki.
V današnjem prazničnem dopoldnevu je potekala v vasici Malkovec v Mirnski dolini v sevniški občini tradicionalna spominska slovesnost v čast upora proti okupatorju, ki je želel v času narodnoosvobodilnega boja potujčiti slovensko deželo.

Zbrane je v uvodu nagovoril predsednik ZB za vrednote NOB Sevnica Jožef Žnidarič.
Iskreno dobrodošlico navzočim na prireditvi je izrekel
predsednik ZB za vrednote NOB Sevnica Jožef Žnidarič, ki je v zaključku govora poudaril: »Praznik, kot je današnji, ni namenjen le spominu, temveč je tudi priložnost za razmislek, kako želimo živeti naprej.
Naj nas preteklost ne deli, ampak povezuje ter hkrati uči, kako graditi našo skupno prihodnost. Svoboda ni samoumevna, je odgovornost vsake generacije. Naj živita svoboda in mir – naj živi naša prelepa Slovenija!«
MIR JE ODLOČITEV, SVOBODA JE ODGOVORNOST

Osrednji govornik je bil aktivni udeleženec in veteran vojne za Slovenijo ter podžupan v začasnem opravljanju funkcije župana Občine Sevnica Janez Kukec.
Osrednji govornik na spominski slovesnosti je bil
aktivni udeleženec in veteran vojne za Slovenijo ter podžupan v začasnem opravljanju funkcije župana Občine Sevnica Janez Kukec, ki se je v uvodu svojega govora dotaknil preteklega časa in pomembnih odločitev v času druge svetovne vojne. Spomnil je na odhod 14 fantov z Malkovca v Duletovo četo, ker so se odločili za zaščito svojih domov, bližnjih in skupnosti. »To niso bile številke. To so bili sinovi, bratje. Njihova pot je bila pot neznanega in hkrati pot jasne odločitve – braniti dom. Zaradi njihovega odhoda je bila požgana vas, ustreljeni so bili talci,« je orisal del preteklosti, ki ne bo šla nikoli v pozabo, saj je bilo to eno najtežjih obdobij v zgodovini.
»Dogodki, ki jih obeležujemo na današnji dan, imajo veliko težo – so opozorilo in hkrati naša odgovornost, da znamo ohraniti, kar imamo.
Mir ni samoumeven, mir je odločitev, je proces, ki zahteva zrelost in sposobnost sodelovanja. Leto 1945 ne pomeni le konec vojne, temveč začetek nekega novega obdobja, ki je omogočilo obstoj in razvoj slovenskega naroda, ki ima danes samostojno in neodvisno državo,« je nadaljeval in dodal, da svet okoli nas postaja vse bolj nepredvidljiv – varnostno, gospodarsko in družbeno.
»V takšnih razmerah si ne moremo privoščiti razdeljenosti in kratkročnega razmišljanja, potrebujemo več povezanosti, sodelovanja, enotnosti. Enotnost ne pomeni, da razmišljamo enako, pomeni, da znamo v ključnih trenutkih stopiti skupaj, da znamo preseči razlike takrat, ko gre za skupno dobro, da znamo kot družba delovati premišljeno, zrelo in usmerjeno v napredek,« je poudaril in zaključil, naj bomo ponosni na svojo domovino, njeno zgodovino.
POKLON PADLIM
Spremljevalni kulturni program so sooblikovali
trobilni kvartet KD Godba Sevnica,
učenke in učenci OŠ Tržišče pod vodstvom učiteljice
Irene Muzga in primorska pevka
Marjetka Popovski s pesmimi, ki so v času vojne vihre bodrile in vlivale pogum.
Prisotni so bili praporščaki, pripadniki Slovenske vojske in spominska partizanska četa.

Spomenik žrtvam narodnoosvobodilnega boja na Malkovcu
Delegacija ZB za vrednote NOB Sevnica je pred začetkom proslave
položila venec pri spomeniku žrtvam narodnoosvobodilnega boja v središču vasi Malkovec, ki ostaja sinonim za upornost, neuklonljivost in veliko željo po svobodi.
Moderatorka slovesnosti je bila
Vesna Perko.
S. R.
#povezujemoposavje