Na Bizeljskem odprli učilnico pod soncem in eko vrt
Objavljeno:
Ponedeljek, 22.06.2026 Rubrika:
NOVICE Redakcija

Podžupan Občine Brežice Bogdan Palovšnik, ravnatelj OŠ Bizeljsko Aljaž Božič in učenka OŠ Bizeljsko ob prerezu traku
Na
Osnovni šoli Bizeljsko so v četrtek, 18. junija, slovesno odprli novo
učilnico pod soncem in eko vrt, ki bosta učencem in vrtčevskim otrokom omogočala učenje na prostem ter jih spodbujala k raziskovanju narave in razmišljanju o trajnosti. Nova pridobitev je nastala v okviru
projekta Šolski eko vrtovi v vzgojno-izobraževalnem okolju za doseganje podnebnih ciljev, pri njeni uresničitvi pa so moči združili učenci, učitelji, starši, krajani, društva, podjetniki in številni donatorji.
Ravnatelj OŠ Bizeljsko
Aljaž Božič je ob odprtju učilnice pod soncem, povedal, da je ta nastala v okviru prej omenjenega projekta v sodelovanju z Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje ter Zavodom RS za šolstvo, ki so projekt tudi financirali. Dejal je še: »Namen projekta je vključevanje vsebin trajnostnega razvoja, podnebnih ciljev ter učenja v naravi v vzgojno-izobraževalno delo. S sodelovanjem učencev, učiteljev, drugih delavcev šole, staršev, ki so hkrati predstavniki različnih društev v kraju in krajanov smo lani julija začrtan cilj postavitve učilnice na prostem realizirali v bistveno večjem obsegu kot smo na podlagi materialnih zmožnosti v okviru projekta prvotno načrtovali. Največja pridobitev za šolo in vrtec je tako učilnica pod soncem, ki jo obdaja iz visokih gred ustvarjen eko šolski vrt. Učilnica je v celoti zgrajena iz naravnih materialov, deloma iz lesa, ki je ponovno uporabljen.« Razložil je, da so ob učilnici uredili še eko vrt z visokimi gredami, kompostnik ter zasadili trto odpornejših sort za jedilno grozdje z leseno brajdo. Učilnico in vrt bodo že v prihodnjem šolskem letu redno uporabljali pri pouku in drugih dejavnostih.

Zapeli so tudi najmlajši, vrtčevski otroci.
Kulturni program so soustvarili otroški in mladinski pevski zbor pod vodstvom
Metke Babič, glasbena ustvarjalnica pod vodstvom
Tine Krmpotič, vrtčevski otroci pod vodstvom
Nuše Jug ter učenci s plesno točko, ki jo je pripravila
Lidija Cizelj. Obiskovalce je še posebej nasmejal hudomušen skeč o učilnici pod soncem, v katerem so učenci skozi prihod inšpektorja na zabaven način prikazali, kaj vse lahko prinese pouk na prostem.
Predsednica sveta Krajevne skupnosti Bizeljsko
Matejka Kmetič je poudarila pomen nove pridobitve za prihodnje generacije. »To okolje spodbuja radovednost, ustvarjalnost ter veselje do znanja. Prostor je naložba v znanje,« je dejala. Dodala je še: »Šola je srce kraja, kjer se oblikujejo vrednoste, prijateljstva in temelji za prihodnost. Narava je namreč ena najboljših učiteljic, saj nas uči opazovanja, spoštovanja, potrpežljivosti in odgovornosti.« Navzoče je nagovoril tudi podžupan Občine Brežice
Bogdan Palovšnik, ki je pohvalil sodelovanje šole in lokalnega okolja. »Če sem prav preštel, je bilo danes tukaj 70-80 oz. res veliko nastopajočih otrok. To je slika, ki kaže, kako Bizeljsko diha, kako kraj diha in kako otroci dihajo skupaj z vami,« je dejal. Ob tem je Bizeljsko označil kot lep primer povezanosti lokalne skupnosti ter izrazil željo, da bi država v prihodnje uredila tudi boljšo prometno dostopnost kraja.

Ravnatelj OŠ Bizeljsko z družinami, ki so bile najzaslužnejše pri realizaciji projekta.
Zaključni del slovesnosti je bil namenjen zahvalam vsem posameznikom, ki so s svojim delom pomembno prispevali k nastanku nove učilnice in eko vrta. Ravnatelj se je posebej zahvalil
Branku Karničniku,
Marku Lupšini,
Petru Stermeckemu,
Ivanu Huđberju in
Alešu Balonu ter njihovim družinam, ki so s svojim delom, znanjem in časom pomembno prispevali k projektu. Zahvalo je namenil tudi
Turističnemu društvu Bizeljsko za sončna vrata, ki jih je izdelal in vgradil mizar
Slavko Lupšina. Predsednica Turističnega društva Bizeljsko
Sandra Huđber je nagovorila navzoče: »TD Bizeljsko je z veseljem prispevalo sončna vrata, ki so prepoznaven simbol našega kraja. Veseli nas, da bodo od zdaj naprej del tega prostora, kjer bodo nastajali novi spomini, nova znanja in prijateljstva.« Povedala je še, da ima »ta projekt več plasti in prav vsaka je pomembna, najlepše pri njem pa je, da nas je povezal.«
Zahvale so kar deževale, ravnatelj se je zahvalil še
Vinku Mihelinu, Župniji Bizeljsko, podjetjem Agrad, Gradim, Gradbena mehanizacija, prevozi in trgovina Babič, Tesa tehnični sistemi, Trgovini Vladimir, Krovstvu Ivan Kovačič, Okrepčevalnici Prinela in Gostišču Kocjan. Zahvalo je namenil tudi
Katarini Zagmajster,
Mariji Antolovič,
Tini Bregar,
Andreji Kepic in
Niki Valenčak za poslikavo otroških iger ob učilnici, hišniku
Janiju ter članicam projektnega tima šolskega eko vrta
Martini,
Maji,
Dragici in
Lidiji. Sklepni del slovesnosti je potekal pred vrati učilnice pod soncem, kjer sta ravnatelj Aljaž Božič in podžupan Bogdan Palovšnik skupaj z najbolj zaslužnimi učenci simbolično prerezala trak in uradno odprla učilnico. Prireditev je povezovala
Tea Berkovič Škof.
H. Z., foto: Matej Špoljar, OŠ Bizeljsko
#povezujemoposavje