Časopis za pokrajino Posavje
28.06.2026
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Občina Brežice z novim električnim avtobusom nadgrajuje brežiški mestni promet

Objavljeno: Ponedeljek, 09.02.2026    Rubrika: NOVICE Sporočilo
DSC_7056

Nov električni avtobus v Brežicah

Občina Brežice z uresničevanjem Občinske celostne prometne strategije za obdobje 2025–2032 postopno izvaja ukrepe, ki si jih je zadala za prihodnja leta, pri čemer je osrednji poudarek namenjen vzpostavitvi uravnoteženega prometnega sistema, ki temelji na trajnostni mobilnosti, prometni varnosti ter kakovosti bivanja v občini.

V tem okviru je v ponedeljek, 9. februarja, potekala predstavitvena vožnja novega električnega avtobusa, ki predstavlja enega izmed konkretnih korakov k nadgradnji mestnega linijskega prevoza potnikov in uresničevanju strateških ciljev trajnostne mobilnosti. Predstavitvene vožnje so se udeležili župan Ivan Molan s sodelavci, Miha Tavčar, glavni izvršni direktor koncesionarja Nomago s sodelavci, ter direktor podjetja Dualis d.o.o., dobavitelja avtobusa, Mitja Izlakar.
DSC_7064

Nagovor župana Ivana Molana na avtobusu


Z uvedbo novega električnega avtobusa občina nadaljuje z razvojem okolju prijaznih oblik javnega prevoza, s katerimi prispeva k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov in hrupa ter hkrati izboljšuje uporabniško izkušnjo mestnega linijskega prevoza za občanke in občane.

Nov električni avtobus je dolg 9 metrov, v modri barvi in prilagojen tudi gibalno oviranim osebam, saj je opremljen s klančino za lažji vstop oseb na invalidskem vozičku. Poganja ga elektromotor z močjo 160 kW, njegov doseg pa znaša do 300 kilometrov. Avtobus omogoča prevoz do 32 potnikov ter zagotavlja sodobne standarde varnosti in udobja za uporabnike.

Skupna vrednost nakupa električnega avtobusa je znašala 340.744,78 EUR, od tega je bilo 80 % naložbe sofinancirane iz nepovratnih sredstev Eko sklada v okviru Programa evropske kohezijske politike 2021–2027 (223.439,20 EUR), preostali del pa je zagotovila Občina Brežice, in sicer v višini 117.305,58 EUR.
DSC_7070

Nov električni avtobus bo izvajal vožnje na obstoječi modri liniji in na zeleni liniji, ki se z njegovo uvedbo podaljšuje do železniške postaje Brežice.


V januarju 2026 je Občina Brežice električni avtobus predala v uporabo koncesionarju podjetju Nomago, ki je z vozilom pričel izvajati naloge mestnega linijskega prevoza potnikov v začetku februarja 2026.

Nov električni avtobus bo izvajal vožnje na obstoječi modri in podaljšani zeleni liniji

Mestni linijski prevoz potnikov v mestu Brežice se izvaja od leta 2019, za njegovo izvajanje pa se uporablja en avtobus. Nov električni avtobus bo izvajal vožnje na obstoječi modri liniji in na zeleni liniji, ki se z njegovo uvedbo podaljšuje do železniške postaje Brežice (vozni red TUKAJ).
DSC_7048

Avtobus je prilagojen tudi gibalno oviranim osebam, saj je opremljen s klančino za lažji vstop oseb na invalidskem vozičku.


Modra linija vozi na relaciji avtobusna postaja–Trnje–Občina Brežice–Cesta bratov Milavcev in vozi v 20-minutnih intervalih v času povečanih prometnih konic, in sicer v dopoldanskem času med 6.20 in 8.40 ter v popoldanskem času med 13.00 in 15.40.

Zelena linija vozi na relaciji Intermarket–avtobusna postaja–Trnje–pokopališče–Občina Brežice–Intermarket in obratuje v enournem intervalu, in sicer v dopoldanskem času med 9.00 in 12.20 ter v popoldanskem času med 16.00 in 19.20.

Z uvedbo električnega avtobusa se zelena linija podaljšuje do železniške postaje, kjer bo avtobus pobiral potnike ob 9.20, 10.28, 11.28, 16.20, 17.28 in 18.28.
1770642545663

Na koncu je nastala še skupinska fotografija udeležencev predstavitvene vožnje električnega avtobusa.


Za uporabnike mestnega linijskega prevoza ostajajo vozovnice cenovno dostopne. Cena enkratne vozovnice znaša 0,50 EUR, mesečna vozovnica pa 10,00 EUR, s čimer Občina Brežice spodbuja uporabo javnega prevoza kot vsakodnevne alternative uporabi osebnih vozil.

Župan Ivan Molan je ob tem poudaril: "Občina Brežice je leta 2025 sprejela novo Občinsko celostno prometno strategijo, v kateri je poseben poudarek namenjen trajnostni mobilnosti z namenom zmanjševanja onesnaževanja okolja, tako zaradi hrupa kot izpušnih plinov. Eden izmed prvih konkretnih korakov k izboljšanju trajnostne mobilnosti v občini je bila nabava električnega mestnega avtobusa. Mestni avtobus je občina že imela, vendar ni bil električen, zato z novo pridobitvijo nadgrajujemo obstoječi sistem mestnega linijskega prevoza in uvajamo okolju prijaznejšo obliko mobilnosti. Ker smo za izvedbo projekta iskali tudi zunanje vire financiranja, smo se prijavili na razpis Eko sklada, od koder smo prejeli 80 odstotkov upravičenih stroškov oziroma približno 223.000 evrov. Skupna vrednost investicije znaša okoli 340.000 evrov. Nov električni avtobus bo namenjen predvsem mestnim vožnjam ter uporabi tako občank in občanov kot tudi obiskovalcev naše občine. Verjamem, da bomo s tem projektom dodatno prispevali k promociji trajnosti in mobilnosti ter našim občanom zagotovili boljše in kakovostnejše lokalne povezave."

Glavni izvršni direktor podjetja Nomago Miha Tavčar je dodal: "Skupaj z Občino Brežice smo brežiški mestni avtobus zagnali pred osmimi leti, v tem času pa smo v sodelovanju z občino naredili že veliko pomembnih korakov za izboljšanje mobilnosti občank in občanov. Brežiški mestni avtobus je iz leta v leto postal pomembnejši del vsakodnevne mobilnosti, zlasti v času jutranje in popoldanske prometne konice pa je postal nepogrešljiv. Z povezavo zelene linije z železniško postajo bo za marsikoga v prihodnosti postal še veliko bolj uporaben. Brežice so danes postale tudi šele naše drugo mesto, kjer bomo mestni potniški promet izvajali z električnimi avtobusi (prvo mesto je sosednje Krško, op. p.), in eno prvih mest v širši regiji, kjer bo celoten mestni potniški promet poganjala elektrika."

Vir: Občina Brežice, foto: R. R.

#povezujemoposavje
« Nazaj na seznam