Časopis za pokrajino Posavje
9.10.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Projekt »Moja dežela« v občini Brežice: kateri kraji in šole so letošnji prejemniki priznanj?

Objavljeno: Torek, 01.10.2024    Rubrika: NOVICE Redakcija
DSC_8476

Predstavniki krajev in osnovnih šol v občini Brežice s prejetimi priznanji OTZ Brežice v družbi župana in predsednice OTZ Brežice

Tudi letos je Občinska turistična zveza (OTZ) Brežice 26. septembra, dan pred svetovnim dnevom turizma, podelila priznanja najlepše urejenim vasem, vaškim jedrom, krajevnim središčem in osnovnim šolam v brežiški občini.

Projekt »Moja dežela – lepa in gostoljubna« se je letos preimenoval v projekt »Moja dežela«, ki ima tudi nov znak, je navedla predsednica OTZ Brežice Branka Stergar. Povedala je nekaj več o letošnjem geslu svetovnega dneva turizma »Turizem in mir«. Svetovna turistična organizacija želi z izbrano temo raziskati vlogo turizma pri spodbujanju miru ter izpostaviti, kako lahko potovanja, kulturne izmenjave in trajnostne turistične prakse pripomorejo k reševanju konfliktov, spravi in krepitvi miru po svetu. Dodala je, da je svetovni dan turizma tudi odlična priložnost za raziskovanje lokalne turistične ponudbe.
DSC_8407

V imenu Pišec je priznanje prevzela predsednica TD Anica Butkovič.


Župan Občine Brežice Ivan Molan je še pred podelitvijo priznanj v Mestni hiši Brežice nagovoril zbrane in med drugim izpostavil, da turizem v brežiški občini ni pomemben samo z vidika urejenosti krajev, ampak je tudi zelo pomembna gospodarska panoga, »zato nas še toliko bolj veseli, da s turizmom praktično živimo v vseh krajih«. Veseli ga tudi, da se v projekt »Moja dežela« poleg krajev vključujejo tudi šole s svojo urejenostjo. Pohvalil in zahvalil se je turističnim društvom, v katerih opravijo največ dela v skrbi za urejenost krajev.

Krajevna središča: 1. Pišece
DSC_8423

Priznanje za Črešnjice je prevzel predsednik domačega društva Matjaž Špiler.


Priznanja OTZ Brežice sta v nadaljevanju podelila Molan in Stergar. V kategoriji krajevna središča je 1. mesto pripadlo Pišecam, 2. mesto Sromljam in 3. mesto Artičam. Kot je bilo omenjeno v predstavitvenem videu letošnjih nagrajencev, ki ga je posnel in zmontiral Davor Lipej (Produkcija Videokom), so v Pišecah skrbno vzdrževane info table na kozolčkih in smerokazih, vaški kozolec v središču Pišec s svojo strokovno, dosledno in turistično zanimivo okolico daje samemu jedru dodaten turističen pomen, okolica farne cerkve in kozolca je lepo cvetlično vzdrževana, ogleda je vredna na novo obnovljena pot na Pečarjev breg, poimenovana Koraki za zdravje, znanje in sanje, pohvalno je, da ima nekdanjo obliko ohranjen Vrstovškov mlin (nekoč Bosteletov), katerega tri kolesa poganja voda, vidna je zasaditev pišeške marelice na dvoriščih ter ocvetličenost vrtov s trajnicami in enoletnicami, vzorno urejena je okolica Pleteršnikove domačije, posebej opažen je zasajen drevored jabolk – mošancelj, v Pišece vabi obiskovalce tudi v neokrnjeni naravi z urejeno okolico in zunanjimi bazeni hotel – Vila Silva Marija. Na Sromljah je lep pogled iz jedra skozi zeleno okno na griče z vinsko trto in sadnim drevjem, v središču kraja je postavljen spomenik, ki simbolizira tri čete, združene v Kozjanski odred, pohvala gre posebej aktivnemu Turističnemu društvu Sromlje, ki je pred leti preuredilo in označilo krajšo gozdno učno pot, nato pa še daljšo sromeljsko pešpot, poimenovano Pot vina in sonca, skrbno in temeljito je vzdrževana turistična infrastruktura, ki je obogatena s kipom sv. Martina in na novo zasajenimi vrtnicami, od tu popotnika vodi na lepo urejen trg, v sestavi doma krajanov, gasilskega doma, župnišča, cerkve sv. Martina in ocvetličene sprehajalne poti, vhod v kraj Sromlje pa krasi sadovnjak – pašnik, ki mu dodatne vrednote daje turistično društvo s skrbno zasajenimi narcisami in postavljenimi elementi, ki opozarjajo, da je ta center obdan z vinogradi. V Artičah, ki so bile že večkrat uvrščene v sam vrh urejenosti krajev Slovenije, so vzorno obnovljeni smerokazi, ki vodijo do naravnih, kulturnozgodovinskih znamenitosti in etnoloških zbirk Banove domačije, del vasi med osnovno šolo in ocvetličenim domom krajanov – prosvetnim domom spremlja nasad kakija in na drugi strani urejeno, vzdrževano šolsko igrišče, obdano z visokodebelnimi češnjami, na novo je parkovno urejen prostor s tematskimi pojasnjevalnimi tablami na temo kulture v tem prostoru, posebej opažena je osrednja okolica križišča, ki označuje središče, lepo je vzdrževan napis kraja Artiče iz pušpana, nova zasaditev parka ob večnamenskem domu je skrbno vzdrževana in vidna, da se je tu ustvaril novi prostor za druženje.
DSC_8462

Ravnateljica OŠ Maksa Pleteršnika Pišece Nuška Ogorevc s priznanjem za najlepše urejeno OŠ v občini Brežice


Vasi: 1. Črešnjice

V kategoriji vasi so 1. mesto zasedle Črešnjice, 2. mesto pa sta si razdelila Rigonce in Jereslavec. Za Črešnjice, ki se že dolga leta na občinskem nivoju uvrščajo v sam vrh v tej kategoriji, občinska ocenjevalna komisija verjame, da glede na urejenost javno dobrih površin in prelivanje v urejena dvorišča ohranjajo ter bodo z obnovljeno cesto, pločnikom in avtobusnim postajališčem še izboljšale izgled vasi. Izpostavila je urejenost avtobusnega postajališča ter vzorno vzdrževan kozolček z napisom Črešnjice in vrisanimi češnjami, zelo lepo obnovljeno, urejeno in vzdrževano okolico kapelice s parkom, domiselno urejene prehode med pločnikom in dvorišči, vzdrževane in lepo urejene športno rekreacijske površine s postavitvijo otroških igral in turistično infrastrukturo v dveh sklopih javnih površin, prav tako vaščani skrbijo za urejenost dvorišč in javno dobro površino do cest. Rigonce so komisijo prepričale z obcestno urejenimi dvorišči. Vas sestavlja obcestno naselje, ki se v delu vasi obojestransko razprostira vzdolž ceste, in meddržavni cestni mejni prehod, na katerem so le objekti carine, brez carinske in mejne policije, vas deli železniška proga s podhodom, ki je v temeljiti obnovi, na drugi strani podhoda je stanovanjsko naselje z lepo urejenimi dvorišči, njivami in tu stojita gasilski dom ter avtobusno postajališče, sestavni del vasi je tudi križišče z vzdrževanim spomenikom, postavljenim v spomin na osamosvojitveno vojno za Slovenijo, padlemu Jerneju Molanu. Jereslavec je v zadnjih letih pridobil kar nekaj elementov na pobudo in aktivnosti članov TD Kapele, ki so prepričali komisijo, in sicer je splošna urejenost vasi lepo vzdrževana z večjimi urejenimi trikotniki v križiščih, ki so ocvetličena, osrednje križišče je celovito urejeno s kozolčkom, kamnito mizo, lesenimi klopmi, ocvetličeno, tu se urejenost preliva v sklop domačij, slednjega so vaščani uredili v jedro vasi, za druženje, sprostitev, oddih in nabiranje novih moči za aktivno kmečko delo. V vasi je vidno delo aktivnih članov TD Kapele, ki pritegne slehernega vaščana k skupnim urejevalnim akcijam in druženju.
DSC_8469

Posebno priznanje OTZ Brežice za sromeljsko Pot vina in sonca je prevzela predsednica TD Sromlje Ana Kranjčič.


Zgodovinska (vaška) jedra: 1. Čatež ob Savi

V kategoriji zgodovinska (vaška) jedra je bil vrstni res sledeč: 1. Čatež ob Savi, 2. Kapele, 3. Pečice. Čatež je osrednja vas, ki je bila dolga leta ocenjevana v okviru kategorije Turistični kraji s termami. Komisija je ob celotni urejenosti vasi uvidela in izpostavila skrbno vkomponiran na novo urejen krajevni center, ki je stalna zbirna točka vaščanov, zelo lepo urejena igrišča s piknik prostori – jahalnimi stezami s prelivom urejenih površin ob farni cerkvi in avtocesti, klopce so nameščene na lokacijo, kjer si obiskovalci mirno ogledujejo življenje na vasi, urejena je turistična infrastruktura, prostor pod avtocesto pa je dobil spoštljiv reklamni prizvok, ob kolesarski stezi in cesti v smeri Term Čatež vedno bolj pridobiva lepoto drevored, novo naselje na ravninskem delu pa daje vedeti, da tu prebiva premožnejše prebivalstvo. Kapele s svojim lepo urejenim vaškim jedrom že 30 let dokazujejo visoke uvrstitve v okviru projekta Moja dežela. Komisija je bila pozorna na urejenost vaškega jedra, ki ga sestavljajo gasilski dom, stara šola, farna cerkev, župnišče, spominsko obeležje enologa Andreja Žmavca in objekti nekdanje vaške gostilne, urejenost vaškega jedra na obrobju sestavljajo ocvetličena in lepo urejena osnovna šola z igrišči ter novimi igrali, urejenim pokopališčem z obnovljenim parkom ob vežici, bar in trgovina s pošto ter številne ocvetličene stanovanjske hiše, nova je vzpostavitev fitnes naprav z urejeno infrastrukturo (klopi v krogu) za skupinski počitek in klopce s foto celicami (polnitev mobilnih naprav) ter QR-kodo v parku Kapele, ob tem pa zelena zasaditev, ki loči park na dva dela (pripadajoči mrliški vežici in park za rekreacijo, počitek), samemu jedru dajejo dodatne vrednote posamezni elementi, npr. napis Kapele v obliki kolesa, informativni stolp s turistično informacijskim materialom, vodnjak pred staro šolo ter številne informativne in pojasnjevalne table, ki vodijo po Koščevi poti v naravni spomenik Jovsi.
DSC_8380-1

Dogodek sta polepšala Zdenka in Andrej Pinterič.

Pri Pečicah je občinska komisija izpostavila splošno urejenost na naslednjih točkah: osrednji del kraja z vzorno obnovljeno staro šolo, v kateri je tudi planinska soba, dom krajanov in sedež društev, na prireditvenem platoju pred domom so izobešene zastave in redno košena okolica, lepo vzdrževana okolica cerkve in na novo posekan oz. parkovno urejen del hribčka, ki je bil vrsto let zaraščen, na katerem stoji cerkev, na novo iz kamna zgrajeni podporni zidovi – brežine okolice cerkve in večnamenskega doma z zasaditvijo sivke, vzdrževane klopce in informacijska tabla, trg sestavlja tudi lepo ocvetličena domačija s cvetlično urejenim odprtim dvoriščem, kar izkazuje vtis gostoljubnosti.

Osnovne šole: 1. OŠ Maksa Pleteršnika Pišece

V kategoriji osnovne šole je 1. mesto osvojila OŠ Maksa Pleteršnika Pišece, 2. mesto OŠ Globoko, 3. mesto pa sta si razdelili OŠ Cerklje ob Krki in OŠ Brežice. »Osnovna šola s svojo urejenostjo, gostoljubnostjo in osebno noto zasluženo nosi ime po domačinu Maksu Pleteršniku. Po številu učencev je najmanjša šola v občini, v letošnjem šolskem letu imajo tudi kombinirane oddelke, a kljub temu so našo komisijo prepričali, da je to šola, ki si jo lahko samo želimo. Komisija je prepoznala prizadevanja in trud kolektiva ter učencev šole, tako pri urejanju okolice kot vsestranski angažiranosti,« je med drugim v obrazložitvi priznanja prvouvrščene OŠ Maksa Pleteršnika Pišece zapisala komisija ter naštela, da so učilnice velike, lepo opremljene, nekatere tudi z interaktivnimi tablami, na hodnikih so številna priznanja in pokali z raznih tekmovanj ter Unesco taborov, pročelje, notranjost in okolica šole so lepo urejeni in ocvetličeni s cvetjem, ki ga vzgajajo učenci s pomočjo učiteljev, kjer imajo svoje mesto tudi knjižnica ’prinesi-odnesi’, družabni kotiček pod krovom belega gabra ter obdan s šolskim sadovnjakom in večjimi cvetličnimi gredami, zelenjavni vrt in nasad dišavnic sta skrbno negovana ter dodelana z visokimi gredami, pred vhodom je vzpostavljen kotiček, ki naznanja osnove novonastajajočega projekta, na vsakem koraku se čuti utrip, delovanje šole v sožitju z okoljem, krajani, naravo, turističnim društvom in ne nazadnje s čebelami iz šolskega čebelnjaka na Pleteršnikovi domačiji. Osrednja stavba OŠ Globoko je ena najstarejših izmed šol v občini Brežice, katere kletne prostore so kljub vlagi in vdoru meteornih voda uredili v prijetno dišeče prostore pralnice, sušilnice in za potrebe shranjevanja orodij za hišniška opravila. Komisija je posebej pohvalila čistost celotnega zunanjega kompleksa in notranjost do slehernega kotička, na pročelju šole je igrivo obnovljen in sveže zasajen skalovnik, sveže prepleskani hodniki s svetlimi barvami, ki dajejo prostoru posebno eleganco, svežino in svetlobo ter poudarjajo umetniško vrednost zgradbe, kljub prostorski stiski potrpežljivo čakajo vrstni red za obnovo šole in do ureditve prostorov ter so hvaležni za vzpostavljeno energetsko sanacijo in v zadnjem obdobju preurejene prostore na tribuni telovadnice v učilnice, v sklopu šole deluje tudi vrtec z zelo lepo urejenimi, vzdrževanimi notranjimi in zunanjimi prostori.

Stari del današnje šolske zgradbe OŠ Cerklje ob Krki je bil zgrajen pred 100 leti, pred nekaj leti so obnovili staro šolsko zgradbo in zgradili novi del s telovadnico, s tem je šola pridobila osem novih učilnic in še več drugih prostorov z nameščeno novo opremo in učnimi pripomočki, ki jih dosledno in skrbno negujejo ter nadgrajujejo. Komisijo je prepričalo, da je šola skrbno negovana in urejena znotraj, redno so opravljena obnovitvena dela na zunanjih površinah, panoji v učilnicah in na hodnikih so urejeni in okrašeni s številnimi izdelki in občasnimi prazničnimi razstavami, zunanjost šole se lepo preliva v kraj, kljub prometni cesti je le-ta postala del šolskega prostora, saj je so na njej lepo, barvito, domiselno izrisani krogi, ki poudarijo voznikom, da so v prostoru osnovne šole, in tako zagotavljajo povečano varnost otrok. OŠ Brežice je osrednja, največja OŠ v občini Brežice, ki na vsakem koraku izkazuje svojo temeljno vizijo vrednosti in poslanstva za izgrajevanje takšnih razmer oz. okolja, ki omogoča nadpovprečno rast in vrhunsko kakovost – odličnost v vseh segmentih delovanja. Vizija kulturne odličnosti se izkazuje že na pročelju šole z urejenostjo in postavitvijo simbolizirane knjige rasti, cilj sooblikovanja dobrega človeka se izraža v domiselno lepo urejenih panojih v vstopnem hodniku s predstavitvijo naj učencev po letih, katerega dosledno letno nadgrajujejo, izvajanje učnih aktivnosti (ob uporabi IKT), ki bodo omogočale učencem izgrajevanje veščin za 21. stoletje, se izkazuje v doopremljenosti posameznih učilnic in zunanjih površin v učilnice v naravi, dodatno so vzpostavljena s strani komisije t. i. talna učila po hodnikih pred učilnicami, številna priznanja s predstavitvijo dosežkov številnih učencev pa prikazujejo naj športno šolo ter hkrati urejenost posameznih hodnikov in skupnih prostorov, celotna urejenost zakriva leto gradnje šole kot zgradbe.

Posebno priznanje: Pot vina in sonca Sromlje

Ob koncu je bilo podeljeno tudi posebno priznanje za tematsko pot, imenovano Pot vina in sonca Sromlje. Začetek poti je pri Okrepčevalnici Kranjčič na Silovcu, gre za krožno pot dolžine približno 15 km, nekje štiri ure hoje, pot je nezahtevna do srednje zahtevna, primerna za vse generacije, opremljena je z informacijskimi in smernimi tablami ter se zaključi v središču Sromelj pri Domu krajanov, ob poti so na ogled Ajdovska jama, vaški vodnjaki, vinske kleti, avtohtona trta sorte belina, ribogojnica eko postrvi.

Za še prijetnejše vzdušje sta na dogodku z nekaj slovenskimi pesmimi poskrbela Zdenka in Andrej Pinterič, povezovala pa je Anja Urek.

R. R.

#povezujemoposavje
« Nazaj na seznam
»