Varnostni posvet v KS Cerklje ob Krki na temo romske problematike
Objavljeno:
Ponedeljek, 02.12.2024 Rubrika:
NOVICE Redakcija
Na posvet so bili vabljeni tudi člani sveta KS Cerklje ob Krki in nekateri krajani, ki so že imeli nevšečnosti zaradi vlomov, kraj, tatvin ipd.
22. novembra je v gasilskem domu na Dolenji Pirošici predvsem na pobudo
VTKD Gadova peč potekal
varnostni posvet, saj je nekaj dni prej na Stojanskem Vrhu prišlo do vloma v počitniško hišo, podobni vlomi in tatvine so se na tem območju dogajali tudi v lanskem letu, večkrat pa na območju KS Cerklje ob Krki pride tudi do drugih kaznivih dejanj in prekrškov, zaradi česar se ponekod prebivalci ne počutijo več varno. Izkaže se, da so v večini primerov storilci Romi, ki živijo na tem območju.
Molan: Brez spremembe zakonodaje in načina dela ne bo šlo
Na posvet, ki ga je vodil predsednik sveta KS Cerklje ob Krki
Damjan Kodrič, so med drugimi povabili tudi župana Občine Brežice
Ivana Molana, podžupana
Aleksandra Gajskega in namestnika načelnika Policijske postaje Brežice
Aleksandra Bana. Župan je priznal, da je varnostna situacija v občini postala že skoraj neobvladljiva »in sploh ne vemo več, kaj naj še naredimo«. Omenil je, da so imeli že nekaj zasedanj varnostnega sosveta, predvsem zaradi junijskega incidenta na OŠ Velika Dolina, ter da so še z ostalimi desetimi župani iz Posavja in jugovzhodne Slovenije s pomočjo številnih podpisov, tudi ljudi iz teh koncev, vložili pobudo za spremembo zakonodaje, ki pa jim je bila na parlamentarnem odboru zavrnjena. »Še več, obtoževali so me celo, da sem rasist. A zahtevali nismo nič drugega kot to, da tisti, ki se ne držijo zakonov, ne morejo več prejemati socialnih transferjev in otroških dodatkov v denarju, ampak v naravi in na podlagi naročilnice za konkretno blago. Če je to rasistično, potem pa res več ne vem ...« je dejal Molan.
Predsednik sveta KS Cerklje ob Krki Damjan Kodrič
Navedel je še, da je občina z denarjem, ki ga dobi od države, ker na njenem območju živijo Romi, pristopila k odkupu zemljišč, na katerih Romi nezakonito bivajo (gre za romsko naselje Krušče), in odkupili so praktično že vsa zemljišča, saj je podpisanih 99,9 % odkupnih pogodb. »Tukaj je treba tudi jasno povedati, da mi Romom ne kupujemo nobenih hiš. Ker je bilo že veliko špekulacij glede tega,« je zatrdil župan, ki meni, da se pod trenutno državno politično oblastjo te problematike ne bo dalo rešiti. »Edino, kar nam ostane, je, da še naprej vršimo pritisk na odločevalce na ravni države. Brez spremembe zakonodaje in načina dela enostavno ne bo šlo, kajti trenutno imamo sistem, ki najbolj ščiti vse tiste, ki dobivajo socialno podporo, nič ne delajo ter redno izvajajo kriminal nad tistimi, ki smo pošteni, plačujemo davke in se trudimo ustvarjati naše kraje še lepše.« Če ne bo korenitih sprememb, se ljudem slabo piše, je še dejal Molan.
Župan Ivan Molan
»Policija je vezana na zakonodajo«
Policist Ban je postregel s podatki, da je bilo letos na območju policijskega okoliša med Cerkljami ob Krki in Globočicami prijavljenih 30 kaznivih dejanj, od tega 13 vlomov. Prišlo je tudi do enega poskusa vloma v hišo. Po njegovem statistično gledano tega ni bilo veliko, večinoma gre za poskuse vloma. »Kar se zadnje čase več pojavlja, so vlomi v vozila,« je dodal. Povedal je še, da če pride do prijave kaznivega dejanja, policija naredi vse, kar se da, »smo pa vezani na zakonodajo in več od tega ne smemo delati«. Kodrič je ob tem omenil, da se pogosto pojavljajo tudi streli (v romskem naselju Krušče, Bušeči vasi) vsaj dvakrat na mesec, če ne pogosteje. »Prijavljeno to ni,« je odgovoril Ban, ki je glede prijave prekrškov še spomnil, da se vsak prijavitelj hkrati zaveže, da potem na sodišču tudi priča proti osumljencu, »kajti če je prijavitelj neznan, ne moremo ukrepati, tako pač pravi zakonodaja«.
Namestnik načelnika PP Brežice Aleksander Ban
Kodrič je omenil, da je bilo na enem od varnostnih sosvetov obljubljeno, da se bo PP Brežice kadrovsko okrepila, zato upa, da se je to uresničilo. »Na terenu opažamo, da se nekatere zadeve ne izvajajo kaj dosti z vaše strani. Predvsem nas motijo prehodi oz. vožnje romskih vozil po vaseh tudi ponoči. Ali jih ustavljate in preverjate? Zdaj že marsikdo slabo spi zaradi tega in samo posluša, kdaj se bo spet kakšno vozilo kje ustavilo in bo zmanjkala živina, prišlo do vloma itd. Vsi vemo, za katera vozila gre. Večinoma so neregistrirana, imajo druge tablice ipd. Po mojem mnenju imate vsaj v teh naših koncih, kjer živimo z Romi, premalo nadzora nad tem.« Ban je odvrnil, da redno izvajajo kontrole, a da jim voženj ne morejo prepovedati, saj se ima vsak pravico voziti kjerkoli in kadarkoli. Poleg tega je zanikal razširjene govorice, da lahko pripadniki romske skupnosti dnevno ukradejo za 50 evrov reči, in zatrdil, da se na brežiškem sodišču trenutno tudi za Rome redno vodijo postopki in v veliko primerih tudi dobijo kazni, »če ne prej, jih po navadi plačajo takrat, ko jim grozi, da bodo šli v zapor«. Omenil je sicer, da se v določenih primerih postopki začnejo izvajati, šele ko ima nekdo za sabo že več prekrškov oz. kaznivih dejanj.
Predsednik VTKD Gadova peč Ivan Urbanč
Urbanč: Tako hudo, kot je zdaj, ni bilo še nikoli
Predsednik VTKD Gadova peč
Ivan Urbanč je dejal, da je bila do zdaj zagotovo že vsaka druga ali tretja zidanica deležna nepovabljenih obiskov. »Imam občutek, kot da smo pred strelskim vodom in samo čakamo, kdaj bomo na vrsti, da bodo prišli k nam. Dejansko je nastala določena psihoza med nami, ker nimamo več pravega miru in ne vemo, kaj narediti,« je poudaril in dodal, da odkar so romski otroci odrasli, je teh zadev čedalje več. Omenil je še hitre vožnje po vaseh, vožnje z motorji po vinogradih, kraje, vlome … »Če bomo bežali pred temi ekscesi, bo vsak dan samo še huje. Tudi današnji sestanek pomeni določen pritisk javnosti in enostavno ni drugega, kot da moramo narediti nekaj zase, za svojo varnost.« Zanimalo ga je, če bi se dalo tudi s postavitvijo določenih kamer bolj spremljati pretok prometa po naseljih. Po njegovih besedah je bilo lani največ težav z vlomi ravno v času kolin in zdaj se je spet začelo to obdobje. Urbanč se je strinjal z županom, da se brez resnega pristopa države na dolgi rok ne bo dalo narediti nič. »Država s svojo zakonodajo dobesedno sili vse te ljudi, da gredo v kriminal, saj druge možnosti niti nimajo,« je še izpostavil. Od države bi bilo po njegovem treba zahtevati, da ustvari takšne pogoje, da bodo tudi pripadniki romske skupnosti imeli možnost za preživetje. Dodal je, da je pri nas postal že ’divji zahod’. »Zdi se mi, da tako hudo, kot je zdaj, da se ne počutiš več varno in se zaklepaš v hišo, ni bilo še nikoli.«
Svoje izkušnje z romsko problematiko sta opisala Jernej Dušak (desno) ...
Primera podjetnikov, ki utrpita škodo tako rekoč na dnevni ravni
Jernej Dušak, ki vodi Tuševo trgovsko franšizo v Cerkljah in po nekaterih drugih krajih v Posavju, je potrdil, da vsako tatvino v trgovinah – in teh ni malo, saj se pojavljajo na dnevni ravni – tudi prijavi, pri čemer mu na sodišču Romi škodo tudi poravnajo, povrh tega pa so še obsojeni. »Gre za zneske po 100, 200 evrov, ampak prijavljam vse in grem enkrat na policijsko postajo ter dvakrat ali trikrat na sodišče,« je dejal in dodal, da je imel lani zaradi tega 18 opravkov na sodišču, letos pa devet. Omenil je še, da so jim do zdaj vlomili že v trgovini v Cerkljah in Krški vasi ter v domači vikend, v enem primeru, ko je šlo za poškodovanje tuje lastnine, se je odločil tudi za civilno tožbo. Povedal je še, da so Romom na sodišču dodeljeni zagovorniki po uradni dolžnosti, pri čemer stroške poravna država.
... in Jože Lovše (levo).
Po besedah
Jožeta Lovšeta, ki se ukvarja z lesarstvom, so mu Romi na lokaciji pri ZRC Boršt ukradli že marsikaj, od akumulatorjev, goriva, vdrli so v kontejner in odnesli kompresor, samokolnico, pijačo iz hladilnika itd. »Te kraje se mi pojavljajo ves čas. Zamislite si, koliko časa izgubim samo zato, da spet nazaj pritrdim akumulator in natočim gorivo. Poleg tega na vratih v zbirni center piše ’vstop prepovedan’. Zakaj vseeno hodijo noter? Varnostna služba pride samo v primeru, če se sproži alarm.« Opozoril je tudi na to, da po Vrbini ni več nobene divjadi, ker se očitno nezakonito strelja, po vsej verjetnosti imajo prste vmes spet Romi. »Obupan sem že zaradi vsega tega. Bognedaj, da se bo enkrat nekomu utrgalo, kajti teh provokacij je že preveč.« Lovšeta je tudi še zanimalo, kako Romi dobijo izpit za avto.
Svoj primer je opisal tudi krajan
Benjamin Starc, ki so mu lani pokradli ovce, in opozoril na nedoslednost pri izvajanju policijskih postopkov, pri čemer še do danes niso odkrili storilcev, a po njegovem prepričanju so imeli policisti dokaze pred očmi. Omenil je še, da so tako njim kot še sedmim drugim tudi lani vlomili v zidanice, pri čemer naj bi bilo veliko najdenih sledi, a prav tako kriminalisti niso ugotovili še nič konkretnega, kar lastnike malodane čudi.
Izoblikovala se je CI, sklican bo javni protest
Podžupan Gajski je dejal, da je statistika eno, realnost pa nekaj drugega in z lastnim primerom opozoril tudi na neodzivnost policije v teh postopkih. Omenil je, da se je zaradi romske problematike tudi že izoblikovala
civilna iniciativa, ki ima namen sklicati tudi
javni protest, prvi naj bi bil v Šentjerneju, in pozval, da se ga ljudje udeležijo v čim večjem številu. »Dajmo tudi v tem smislu postati aktivni državljani,« je apeliral.
Ravnajmo preventivno
Urbanč je vprašal, kaj lahko ljudje naredijo za svojo osebno varnost in varnost premoženja. Ban je kot prvo svetoval
namestitev kamer in alarmnih naprav v hišah in zidanicah, kot drugo pa, da je seveda treba poklicati policijo in vztrajati pri svojem, da policisti tudi pridejo na kraj. »Kot preventivo priporočam tudi, da v primeru domače odsotnosti
pustite prižgano kakšno luč, televizijo, če imate poroko, pogreb ali ste drugače dlje časa odsotni, nas pokličite, pa bomo poskrbeli za patruljo, da se bo nekajkrat zapeljala po vasi, in bomo v vaši bližini pustili tudi službeno vozilo.«
»Edino sporočilo, ki ga lahko damo, je, da smo ljudje ogorčeni, nimamo več miru in normalnega življenja ter da zahtevamo, da se nekdo resno tega loti in spremeni zakonodajo,« je ob koncu posveta še poudaril župan Molan, ki je tudi omenil, da bodo kmalu spet sklicali varnostni sosvet in imajo namen ustanoviti tudi posebno koordinacijsko skupino, ki se bo sestajala prav zaradi romske problematike.
R. R.