Časopis za pokrajino Posavje
22.01.2025
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

120 let brežiških Sokolov

Objavljeno: Torek, 19.11.2024    Rubrika: Ostali športi Redakcija
DSC_3254

Zaključek prireditve je zaznamovala telovadna sestava brežiških telovadk in telovadcev z naslovom Sokolski pozdrav, s katero so se junija letos predstavili tudi na sokolskem zletu v Pragi.

Minulo soboto je v Športni dvorani Brežice potekala t. i. Akademija slovenskih Sokolov 2024, s katero so počastili 120-letnico Telovadnega društva Sokol Brežice. Z različnimi telesnimi vadbami so se predstavili vsi članice in člani brežiških Sokolov pa tudi gostujoče telovadne skupine.

Uvodoma so ob koračnici Gasilskega pihalnega orkestra Loče na prizorišče prikorakali članice in člani TD Sokol Brežice, ŠD Partizan Sevnica, Metliških Sokolov, ŠD Sokol Bežigrad, ŠD Tabor Ljubljana, Turističnega in športnega društva Orehovlje, moške reprezentance Slovenije ter navijaške skupine Gimnazije Brežice. Nato je po plezalni steni ob Razlagovi melodiji Domovini plezal in razvil slovensko zastavo Nejc Pozvek, pravnuk gospoda Vidmarja, ki je bil eden od ustanoviteljev TD Sokol Brežice davnega leta 1904.
DSC_2977

Spremljevalni program je najprej oblikovala pisana medgeneracijska točka deklet, fantov, starejših članic in članov z naslovom Le naprej, ki jih jo je pred leti naučil starosta brežiškega društva Jože Senica.


Brežiško sokolsko društvo, ustanovljeno pred 120 leti, je postalo pomemben del lokalne skupnosti in je skozi desetletja spodbujalo telesno vzgojo, gimnastiko, iz nje so izšli številni popularni športi, ter vrednote tovarištva, discipline in narodnega ponosa. Kljub številnim izzivom, vključno s političnimi preobrati in omejitvami, je društvo ostalo simbol skupnosti in vztrajnosti. Praznovanje 120-letnice tako ne pomeni le obeleževanja dolgoletne tradicije, temveč tudi počastitev vseh posameznikov, ki so prispevali k razvoju društva.
DSC_2962

Podelitev občinske plakete predsedniku TD Sokol Brežice Dragu Žerjavu


Zbrane je najprej nagovoril predsednik TD Sokol Brežice Drago Žerjav, vsesokolski prvak v Clevelandu 1999, mednarodni gimnastični sodnik, trener in varuh društva. Kot je povedal, so ob ustanovitvi društva leta pred 120 leti gojili telesno vadbo, kar danes delajo tudi oni, poleg tega pa so imeli še gledališko igro, zborovsko petje in druge kulturne zadeve. »Danes bomo ob pomoči pihalnega orkestra iz Loč pokazali nekaj telesne vadbe, pripravili smo raznolik program in upam, da boste uživali,« je obiskovalce povabil k spremljanju programa v nadaljevanju prireditve. Ob tem se je zahvalil vsem prednikom, ki so zaslužni, da društvo obstaja že 120 let, »kajti brez njih nas danes ne bi bilo«. Zahvala je šla tudi Občini Brežice in županu Ivanu Molanu, ki imata po Žerjavovih besedah velik posluh za šport v Brežicah ter sta omogočila in zgradila to dvorano, v kateri trenirajo tudi brežiški telovadci, prav tako se je zahvalil vsem aktivnim članom in tistim v ozadju, ki so pomagali pri pripravi tega dogodka, ne nazadnje pa tudi Sokolski zvezi Slovenije.
DSC_2996

Starosta slovenskega sokolstva Dušan Gerlovič


Župan se je zahvalil vsem športnim delavcem

Župan Molan je v nagovoru med drugim dejal, da je bilo sokolstvo več kot samo telovadno društvo. »Sokoli so bili tudi domoljubi, ki so skrbeli za to, da so se razvijali naši kraji, občina. V Brežicah smo ponosni, saj smo že pred več kot desetletjem imeli olimpionike, naš najbolj poznan je seveda Primož Kozmus. Občina Brežice vsako leto namenja denar za delovanje športnih društev in klubov, predvsem pa omogoča, da so športne dvorane pripravljene za treninge mladih. S ponosom lahko povemo, da je v naši občini od 24.500 prebivalcev kar 2500 tistih, ki so aktivno vključeni v športne organizacije, pri čemer občina vsako leto razpiše približno 180 različnih programov s področja športa in na športnih objektih zagotavlja prek 22 tisoč ur brezplačne vadbe. Mislim, da je to tista osnova, da lahko rečemo, da so Brežice športno mesto, seveda pa brez vseh zanesenjakov, ki so v športu z dušo in telesom ter na prostovoljni osnovi pomagajo mladim, ne bi šlo,«
DSC_3061

Najmlajši člani brežiških Sokolov, cicibani, so se predstavili tudi z zanimivim poligonom.

je poudaril in navedel, da so leta 2011, ko so se odločili, da bodo v Brežicah zgradili športno dvorano, namenili tudi poseben prostor za gimnastiko, da lahko telovadno društvo nemoteno deluje. Po njegovem je prav, da se ob takšnih priložnostih zahvali vsem športnim delavcem, ki so nosilci športnih aktivnosti in delajo na tem, da se otroci razvijajo v športnem duhu. »Vemo, da je športni duh več kot samo šport, saj jih tudi vzgajate za življenje, zato je še posebej pomembno, da se to razvija. Želim si, da bi s tem nadaljevali in bi bile Brežice še naprej športno mesto.« Ob tako pomembnem jubileju je predsedniku Žerjavu podelil plaketo Občine Brežice.
DSC_3155

Člani slovenske moške gimnastične reprezentance, desno domačin Beno Kunst


V Brežicah prvo sokolsko društvo v Posavju

K besedi so povabili tudi Dušana Gerloviča, starosto slovenskega sokolstva. Zahvalil se je vsem staršem, dedkom in babicam ter seveda lokalni skupnosti, rekoč, da so oni tisti, ki vključujejo otroke v vadbo in držijo pokonci tako lokalni šport kot šport na splošno v državi. »Brežiški Sokol je bil prvo slovensko društvo v Brežicah in prvo sokolsko društvo v Posavju. 27. avgusta 1904 se je v Narodnem domu v Brežicah sestalo 25 odločnih in pogumnih Slovencev in tako je, kot je zapisal takratni časopis Slovenski narod, ’brežiški Sokol razmahnil svoja krila’. Za svojega vodjo in starosto so Sokoli izbrali zdravnika dr. Josipa Straška. V uradnem delu so Sokoli glasno zapeli slovenske pesmi in izvajali navdušujoče govore v slovenskem maternem jeziku. S tem so dali jasno vedeti, da ’nemškutarji’, ki so živeli v Brežicah, nimajo na slovenski zemlji kaj iskati. Brežiški Sokol je ves čas tlakoval svojo vitalnost in pomembno delovanje v korist razvoja Brežic, Posavja in celotne Slovenije, saj deluje tudi v Sokolski zvezi Slovenije in širše v tujini. Zagnano delo in velike uspehe v sedanjem času nadaljuje Telovadno društvo Sokol Brežice in za to so predvsem zaslužne številne generacije v Brežicah, posebej bi želel izpostaviti Jožeta Senico, njegovi hčerki Zdenko in Urško, predsednika društva Draga Žerjava z njegovo družino in njegove sodelavce,« je izjavil. Gerlovič je Žerjavu ob tej priložnosti podelil zlato plaketo Sokolske zveze Slovenije.
DSC_3193

Olimpionik Miroslav Cerar


S prikazom vadb so se predstavile vse generacije

Spremljevalni program je najprej oblikovala pisana medgeneracijska točka deklet, fantov, starejših članic in članov z naslovom Le naprej, ki jih jo je pred leti naučil starosta brežiškega društva Jože Senica. Sledil je nastop ŠD Partizan Sevnica, ki je prva leta, od 1904 do 1906, z brežiškimi Sokoli delovalo skupaj, saj je bila sevniška sokolska sekcija del brežiškega društva, a so Sevničani kmalu postali dovolj močni, da so osnovali svoje društvo, zgradili sokolski dom in bili ponos Posavja. S svojo vajo so se tako kot Brežičani predstavili tudi na sokolskem zletu v Pragi junija letos. Vajo so prikazali mlajše deklice in dečki pod vodstvom trenerk Amadeje, Petre, Špele in Draga pa tudi najmlajši, cicibani, ki so se najprej pokazali s skupinsko vajo, nato pa še z zanimivim poligonom. Skupino vodijo Jaka, Asja, Kaja, Metka in Špela. Telovadke in telovadci iz Sevnice, ljubljanskih Bežigrada in Tabora, Orehovlja pri Novi Gorici ter domačini iz Brežic so prikazali vajo, naslovljeno Pisana točka akrobatike, ki zahteva že veliko spretnosti, moči in poguma, sposobnosti plesa ob drogu je dokazalo tudi dekle iz Velenja. Na posameznih orodjih in parterju so se predstavili slovenski reprezentanti Luka Bojanc, Nikolaj Božič, Gregor Turk in domačin Beno Kunst. Zaplesale so članice navijaške skupine Gimnazije Brežice. Nastopili pa so tudi bežigrajski gimnastični veterani in še enkrat več dokazali, kaj vse se lahko izvaja na orodju tudi v zrelih letih.
DSC_3228

Nastopili so tudi bežigrajski gimnastični veterani in še enkrat več dokazali, kaj vse se lahko izvaja na orodju tudi v zrelih letih.


Med gosti tudi olimpionik Miro Cerar in eden najuspešnejših telovadcev Mitja Petkovšek

Ob tej priložnosti so se zahvalili, da se je plemenito sokolsko delovanje lahko ohranilo skozi generacije ter da oblikuje posameznike, poudarja vlogo sokolskega gibanja pri oblikovanju telesne in kulturne identitete Brežic, Slovenije ter bratskih narodov Hrvaške in Srbije. Spregovorila sta predsednik Sokolske zveze Srbije Petar Stakić in predstavnik ZTD Hrvatski Sokoli Ratko Vuković. Dogodku je prisostvovala tudi zlata selekcija telovadcev, ki so v preteklosti prinašali najžlahtnejša odličja: Miroslav Cerar, Tine Šrot, Janez Brodnik in Miloš Vratič, njihov član je bil tudi Jože Senica, čigar tradicijo zdaj s ponosom nadaljuje TD Sokol Brežice. Nekaj besed je spregovoril tudi olimpionik Miroslav Cerar, ki je izpostavil pomen telesne vadbe za ljudi in pohvalil brežiško društvo, da že toliko časa ohranja sokolske vrednote. Na druženju po uradnem delu v avli športne dvorane smo opazili tudi enega najuspešnejših slovenskih telovadcev vseh časov Mitjo Petkovška.
IMG_20241116_184234

Eden najuspešnejših slovenskih telovadcev Mitja Petkovšek (levo) in dolgoletni profesor športne vzgoje Berto Žnidaršič na druženju po zaključku prireditve


Zaključek prireditve, ki jo je povezovala Anja Urek, je zaznamovala telovadna sestava brežiških telovadk in telovadcev z naslovom Sokolski pozdrav, ki jo že kar dolgo izvajajo in uvodni gibi so kopija stare vaje Le naprej, to pa je zagotovilo, da začetki društva ne bodo nikoli pozabljeni.







R. R., foto: R. R. in Neli Švigelj

#povezujemoposavje
« Nazaj na seznam