Na regijskem posvetu OKS v Brežicah razpravljali o športnih problematikah
Udeleženci regijskega posveta so bili predstavniki lokalnih športnih zvez in zavodov.
V sredo, 13. novembra, je v sejni sobi Športne dvorane Brežice potekal regijski posvet, na katerem so sodelovali predstavniki športnih zvez in javnih zavodov iz regij
Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez (OKS-ZŠZ) Zasavje-Posavje in Jugovzhodne Slovenije. Poleg njih so se dogodka udeležili podpredsednik OKS
Miran Kos, strokovni delavec OKS
Gorazd Cvelbar in predstavnik Občine Brežice
Damjan Žerjav. Prisotne je pozdravil tudi direktor Zavoda za šport Brežice
Ferdo Pinterič, ki poleg brežiške športne dvorane upravlja ostale športne objekte v Brežicah in okolici. Dogodek je bil namenjen razpravi o izzivih, s katerimi so se športne zveze in zavodi soočali v tekočem letu.
Podpredsednik OKS Miran Kos je uvodoma povedal, da je posvet priložnost za poslušanje predstavnikov lokalnih športnih zvez, ki lahko izpostavijo težave in predlagajo rešitve za boljše delovanje zvez. Posebej je poudaril pomembnost
Nacionalnega programa športa 2024–2033 in aktivnosti OKS, usmerjene v spodbujanje športa za vse. Ob tem je opozoril na sistemske težave, kot so pomanjkanje strokovnega kadra, neustrezna izraba športnih objektov ter premalo koordinacije med različnimi državnimi organi in lokalnimi akterji.
Podpredsednik Olimpijskega komiteja Slovenije mag. Miran Kos je predstavnike športnih zvez in zavodov pozval k pogovoru o aktualnih problematikah znotraj organizacij.
Posebno pozornost v Nacionalnem programu namenjajo vključevanju socialno šibkejših, starejših in otrok v športne aktivnosti. Kos je še izpostavil, da telesna vzgoja v vrtcih in prvih razredih osnovnih šol pogosto ni vodena s strani strokovno usposobljenega kadra. »Prizadevamo si za izvajanje gibalnih dejavnosti in rekreacije za vse, tudi socialno šibkejše, ki so bili do zdaj na žalost prikrajšani. K športu želimo privabiti tudi ljudi s telesnimi omejitvami in dodatno usposobiti kader, ki bi jim omogočal telesno dejavnost,« je povedal Kos in za konec še omenil potrebo po boljšem sodelovanju med državnimi institucijami, kot so Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport ter Olimpijski komite Slovenije. Opozoril je tudi na nujnost usklajevanja akcij, ki bi optimizirale izkoristek že tako omejenih finančnih sredstev.
Predstavili delovanje regijskih pisarn čez leto
Vodja regijske pisarne OKS-ZŠZ Zasavje-Posavje
Ivan Gerjevič je predstavil delovanje regije v zadnjih treh letih, enako je naredil mag.
Metod Jerman, vodja regijske pisarne OKS-ZŠZ Jugovzhodne Slovenije. V regiji OKS-ZŠZ Zasavje-Posavje deluje šest športnih zvez in sedem javnih zavodov. Nekatere občine nimajo športne zveze, imajo pa športni zavod, to sta denimo Radeče in Litija. Manjši občini Kostanjevica na Krki in Bistrica ob Sotli nimata ne enega ne drugega, zato se povezujeta z bližnjima občinama Krško in Brežice. Gerjevič je predstavil še graf javnih sredstev, namenjenih programom športa in investicijam. Sredstva za programe, izračunana na prebivalca, so v letu 2023 v primerjavi z 2021 rahlo upadla, medtem ko so se sredstva za investicije povečala. Zanimiv podatek je skupno število kategoriziranih športnikov v regiji Zasavje-Posavje, ki se je letos oktobra ustavilo na 240. Gerjevič je dodal, da veliko športnikov iz naših krajev pot nadaljuje bodisi v tujini ali v večjih slovenskih mestih, zato je realno število športnikov, ki izhajajo iz regije Zasavje-Posavje bistveno večje.
Predsednik regijske pisarne OKS-ZŠZ Zasavje-Posavje Ivan Gerjevič je predstavil letošnje aktivnosti omenjene regije.
Predstavljeni so bili še letošnji osrednji športni dogodki v regiji Zasavje-Posavje, to so: projekt Slovenska olimpijska bakla, ki je potovala po Zasavju, Posavju in Jugovzhodni Sloveniji, športne igre zaposlenih v Brežicah in Dobovi, Olimpijski dan na OŠ Jurija Dalmatina Krško, Olimpijski festival – Pariz 2024 v Zagorju ob Savi, organizacija Mini olimpijad v Trbovljah, Sevnici, Leskovcu pri Krškem in Brežicah, dan slovenskega športa, testiranje Slo fit starejših, vodena vadba na SIJ poligonu ter dva regijska sestanka s predstavniki športnih zvez in zavodov za šport. Tudi mag. Metod Jerman je predstavil osrednje dogodke v jugovzhodni regiji, poleg že omenjenih so organizirali številne dogodke v sklopu Evropskega tedna športa in športno tržnico, ki se je izkazala za uspešno.
Pomanjkanje kadra in financiranja iz Fundacije za šport
Udeleženci so nato izpostavili nekatere problematike, ki vplivajo na delovanje športnih zvez in zavodov ter jih želijo nasloviti na OKS in ostale pristojne organe.
- Birokratske ovire pri razpisih: več predstavnikov je opozorilo na zapletene razpisne postopke, kjer so pogosto zavrnjeni zaradi administrativnih napak, kot je nepriložen dokument. Izpostavili so, da je zavrnitev zaradi administrativne napake lahko pretirana, če je vsebina projekta, ki ga prijavljajo, sicer kakovostna in v skladu z namenom razpisa. Športne zveze so tako prikrajšane za sredstva zaradi formalnosti, ne pa pomanjkljive vsebine projektov.
- Pomanjkanje financiranja iz Fundacije za šport: Fundacija za šport je letos omejila število projektov, ki jih financira, kar je močno vplivalo na statistične regije z močnimi športnimi zvezami, kot so Krško, Sevnica in Brežice. Predstavniki so opozorili, da so letos športne zveze dolgo časa čakale na odločbe o financiranju športnih projektov, kar je otežilo načrtovanje aktivnosti in prireditev – športne zveze so nekatere projekte realizirale, ne da bi vedele, ali bodo pridobile sredstva s strani Fundacije za šport.
- Pomanjkanje strokovnega kadra: udeleženci so izpostavili, da je ta problematika še posebej zaskrbljujoča v manjših društvih in klubih, kjer velik delež dela opravljajo prostovoljci. V regiji primanjkuje ljudi, ki bi se želeli izobraziti za športne delavce in kasneje tudi delati v lokalnih klubih, saj raje iščejo zaposlitev v komercialnih skupinskih vadbah ali fitnes industriji, kjer je zaslužek večji.
- Registracija mladih športnikov: predsednik Športne zveze Krško Luka Šebek je izpostavil problem kategorizacije športnikov, ko ti dopolnijo 12 let - takrat lahko otrok dobi status športnika in tekmuje kot kategoriziran športnik. Občinski razpis za prijavo dotičnih športnikov in športnih ekip v nacionalno bazo se v krški občini zaključi v mesecu novembru in do takrat morajo biti rojstni datumi otrok, ki jih želijo registrirati, podani. Če ima otrok rojstni dan v drugi polovici novembra ali decembra, ga takrat na žalost ne štejejo zraven, kar pomeni, da ne sme nastopati v isti starostni kategoriji kot njegovi vrstniki. Šebek je opozoril tudi na težave, ki jih prinaša naraščajoče število Centrov za krepitev zdravja po Sloveniji ter je mnenja, da je bolje, da sta športna zveza in CKZ ločena in ločeno tudi financirana.
Olimpijski komite Slovenije je zabeležil vse zbrane problematike, s katerimi se soočajo športne zveze, in napovedal, da se bo obrnil na Fundacijo za šport in ostale organe. Cilj je opozoriti na pomanjkljivosti v trenutnem sistemu financiranja, predlagati prilagoditve pri razpisnih postopkih in opozoriti na negativne posledice, ki jih ima omejeno število podprtih projektov na razvoj športa. Posvet je služil kot pomembna platforma za izražanje lokalnih potreb in predlogov, ki bodo oblikovali prihodnje ukrepe na področju športa.
H. Z.
#povezujemoposavje