Časopis za pokrajino Posavje
20.04.2025
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

»Gregorčki« prvič plavali po Bistrici

Objavljeno: Četrtek, 13.03.2025    Rubrika: PANORAMA Redakcija
IMG_3118

Otroci so doma narejene ladjice, gregorčke, spustili po reki Bistrici.

Na predvečer gregorjevega je v Zagaju pri Bistrici ob Sotli potekal prav poseben dogodek, prvo spuščanje gregorčkov po reki Bistrici. Na dogodku, ki ga je organiziralo Kulturno društvo Bistrica ob Sotli s predsednico Špelo Drašler na čelu, so sodelovali MePZ Bistrica ob Sotli, poskrbljeno pa je bilo tudi za glasbeno spremljavo violinistov, ki jih je vodil Sven Horvat. Gregorčke, ladjice različnih oblik in velikosti s svečko na vrhu, so osnovnošolski otroci izdelali doma.

Bolj ljudski običaj kot verski praznik

IMG_3137

Ob Bistrici se je zbralo veliko otrok in staršev, ki so opazovali potujoče gregorčke.

Gregorjevo praznujemo 12. marca in je star ljudski praznik, povezan s prihodom pomladi in začetkom svatbenega obdobja. Po julijanskem koledarju je bil ta dan prvi spomladanski dan in dan, ko se »ptički ženijo«. Praznik nosi ime po sv. Gregorju Velikem, papežu, ki je živel v 6. stoletju in je bil tudi pomemben cerkveni učitelj. Vseeno pa gregorjevo ni bil toliko verski praznik, kot je bil ljudski običaj.

Spuščanje gregorčkov je eden lepših običajev, povezanih z gregorjevim, simbolizira prihod pomladi in daljšanje dneva. »Ta tradicija izhaja iz časov, ko so obrtniki, zlasti čevljarji, krojači in kovači, 12. marca nehali delati ob svečah, ker je bilo naravne svetlobe že dovolj. Morda je tudi krojaški mojster Božiček na ta dan v svoji delavnici upihnil luč,« je več o prazniku povedala povezovalka Špela Drašler. Na Slovenskem gregorjevo velja tudi za ljudski praznik zaljubljencev. Preden smo prevzeli valentinovo, so si zaljubljenci darila in ljubezenska sporočila izmenjevali na gregorjevo.

Brez zadržkov obujajo slovenske običaje

fotka

Nastopili so tudi člani MePZ Bistrica ob Sotli.

Dejala je še, da ima ta praznik poseben čar, saj simbolizira odhod zime, prihod svetlobe in prebujanje narave, hkrati pa je tudi priložnost za druženje in ohranjanje bogate slovenske kulturne dediščine. »Če smo lahko v Slovenijo preko luže uvozili tuje šege in navade, lahko brez zadržkov obujamo slovenske običaje, ki v naših krajih niso bili tako pogosti,« je še povedala Drašler.

Pred spustom gregorčkov se je zahvalila še družini Misja Zorko za gostoljubje, učencem OŠ Bistrica ob Sotli in njihovi mentorici Barbari Verbančič Augustinčič ter Društvu prijateljev mladine za pomoč pri organizaciji.

H. Z., foto: Gaja Pekošak in H. Z.

#povezujemoposavje
« Nazaj na seznam