Klopotec sremiških vinogradnikov se oglaša v Kremenu
Objavljeno:
Ponedeljek, 25.08.2025 Rubrika:
PANORAMA Redakcija

Vinogradniki med postavljanjem enega največjih klopotcev v Sloveniji
Klopotec je simbol slovenstva in slovenskega vinogradništva. Tako kot je v starih časih veljalo, da mora pri vsaki slovenski kmetiji rasti lipa, tako je moral pri vsakem vinogradu, pred začetkom trgatve, stati klopotec.

Dogodek je namenjen ohranjanju tradicije in druženju članov in drugih ljubiteljev vinske kapljice
Dandanes le še redki postavljajo to leseno napravo, ki naj bi odganjala škodljivce iz vinogradov, zato smo v Društvu vinogradnikov Sremič še bolj ponosni, da imamo svoj klopotec, ki ga vsako leto skupaj postavimo v vinogradu enega izmed članov društva. Po sedmih letih je na vrsto ponovno prišel vinogradnik iz Kremena. Letos smo se zbrali v soboto, 16. avgusta, pri vinski kleti Habinc. Kljub hudi vročini se nas je ob 17. uri zbralo slabih sto vinogradnikov, ljubiteljev vina in starih običajev. V uvodu nas je pozdravil predsednik DV Sremič
Kristijan Lanšček, ki je povedal, da klopotec predstavlja začetek najlepšega časa za vinogradnike, saj se s tem začenja čas trgatve, kjer lahko uživamo v sadovih celoletnega dela v naših vinskih goricah. Besedo je nato predal častnemu gostu, podžupanu Mestne občine Krško
Dejanu Žnideršiču. Slednji je vse zbrane pozdravil vinogradnikom zaželel tudi uspešno trgatev in obilen pridelek.
Klopotec DV Sremič je eden večjih v Sloveniji, saj čez krake meri kar štiri metre. Za njegovo postavitev je potrebno veliko koncentracije, spretnosti ter ducat krepkih mož, ki s pomočjo dolge vrvi ter posebnih vilic dvignejo klopotec visoko v zrak. Letos smo imeli srečo, saj je kmalu po dvigu zapihal tudi veter, ki je obrnil krake klopotca in tako vse prisotne razveselil s svojim klopotanjem. Seveda s tem dneva še ni bilo konec. Kot se za vinogradniški praznik spodobi, smo v društvu poskrbeli za dobro ohlajeno žlahtno kapljico, z okusnimi dobrotami z žara nas je razvajal
Dušan Černelič iz gostilne DUKO PUB, za glasbo pa so poskrbeli
Toni Sotošek in njegovi učenci. Ko je sonce zašlo in se je ozračje malce ohladilo, smo s plesom in petjem poskrbeli, da nam je bilo še zmeraj vroče in tako druženje podaljšali še dolgo v pozno noč.
Vir in foto: DV Sremič