Časopis za pokrajino Posavje
20.04.2025
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Noč geografije na Počakovem

Objavljeno: Torek, 15.04.2025    Rubrika: PANORAMA Sporočilo
Noc geografije na Počakovem (6)

Sodelujoči gostje na Noči geografije na Počakovem

4. aprila je potekal že tretji zaporedni dogodek ob mednarodni pobudi Noč geografije (GeoNight), ki poteka po vsem svetu z namenom spodbujanja razumevanja prostora in okolja, v katerem živimo.

Dogodka z naslovom ’Kulturna krajina in kmetijstvo’ v organizaciji KUD Pristava Počakovo in Zavoda Svibna se je udeležilo 22 oseb, ki so skupaj z gostoma, dr. Barbaro Kostanjšek, sodelavko pri pripravi nove strokovne podlage za razglasitev izjemnih krajin v Sloveniji, ter predstavnikom celjske enote Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Feliksom Korbarjem, osvetlili pomen kulturne krajine, kmetijstva ter varovanja prostora.

Noc geografije na Počakovem (1)

Pogled s Počakovega na vasico Svibno in ruševine gradu na vzpetini nad vasjo

Dr. Barbara Kostanjšek je predstavila proces prenove razdelitve krajinskih tipov v Sloveniji ter razloge, zakaj je bila med izjemne krajine na državni ravni uvrščena tudi krajina v okolici Svibnega. Opozorila je, da gre pri razglasitvi izjemnih krajin za dodatno prepoznavo vrednosti prostora, ki naj služi kot podlaga za boljše načrtovanje razvoja – ne kot ovira, temveč kot spodbuda k premišljenemu sobivanju narave, kmetijstva in kulturne dediščine.

Feliks Korbar je izpostavil številne izzive sodobnega kmetijstva, med drugim povečevanje administrativnih bremen, opuščanje kmetovanja in potrebo po izboljšanju ekonomskega položaja kmetov. Poudaril je, da kmetijstvo igra ključno vlogo pri ohranjanju kulturne krajine, zato je pomembno, da režimi varovanja niso razumljeni le kot omejevanje, ampak kot možnost dostopa do spodbud in razvoja podeželja.

Med sodelujočimi na Noči geografije je bila zaznana tudi potreba po oblikovanju ustreznih javnih podpor (razpisov), ki bi okrepili razvojne pobude v teh občutljivih in dragocenih krajinskih območjih ter prispevale k boljšemu vključevanju prebivalcev v skupnostne projekte.

Dogodek (več informacij na uradni spletni strani pobude GeoNight) je potekal v pozitivnem vzdušju, z veliko odprtosti za dialog, izmenjavo mnenj in iskreno razpravo o stanju in prihodnosti kraja. Med udeleženci so bili tudi direktorica KTRC Radeče Maja Istenič, revirni gozdar Jože Prah in predsednik Turističnega društva Ostrovrharji Svibno Anton Renko.

GLAVNI POUDARKI VEČERA IZ RAZPRAVE

• Turizem: potreba po realnih, lokalno zasidranih strategijah in učinkovitem prenosu izdelkov na trg.
• Urejanje prostora: izzivi pri umeščanju objektov v zaščitena območja in pomanjkljivo sodelovanje med nosilci urejanja prostora.
• Dobre prakse: oživljene vasi z LIFE projekti, Kozjanski park kot zgled razvoja in varstva.
• Moč skupnosti: izpostavljena je bila potreba po boljšem povezovanju kmetov, društev, svetovalnih služb in občine.
• Kulturne in izjemne krajine kot priložnost, ne ovira – z jasno usmeritvijo: »Potrebujemo več načrtovanja, ne izločanja.«
Zaznana je bila tudi potreba po oblikovanju ustreznih javnih podpor (razpisov), ki bi lahko okrepile razvojne pobude v teh občutljivih in dragocenih krajinskih območjih ter prispevale k boljšemu vključevanju prebivalcev v skupnostne projekte.

Vane Urh, foto: Jože Potrpin, Bernardka Zorko

 
« Nazaj na seznam