Paraplegiki spoznavali brežiške znamenitosti
Objavljeno:
Ponedeljek, 30.11.-0001 Rubrika:
PANORAMA
Društvo paraplegikov Dolenjske, Bele krajine in Posavja je danes s še nekaj gosti iz celjske regije oz. južne Štajerske, Prekmurja in Prlekije,
obiskalo mesto Brežice. Spoznali so mestno jedro in njegove znamenitosti, se ustavili v Mestni hiši, kjer jim je Zavod za podjetništvo in turizem pripravil predavanje o turističnih znamenitostih Brežic.
Viteško dvorano pa so spoznali samo v fotografijah, čeprav so jo želeli tudi videti, vendar zaradi arhitekturnih ovir to ni mogoče. Kot je dejala Brežičanka
Bernardka Zorko, ki 42-let živi v Novem mestu in je vodja interesnih dejavnosti v društvu, je tudi namen obiska ob družabno spoznavnem prav opozarjanje na te ovire, ki invalidskim vozičkom ne omogočajo vstopa tam, kjer bi si želeli. Skupino 30-tih paraplegikov, vsi so s poškodbo hrbtenice, med njimi je bilo tudi nekaj domačinov, smo ujeli na osvežitvi v kavarni v Mestnem atriju, ki je, kot so dejali, invalidom prijazna tako glede dostopa kot senčne terase. V Sloveniji je okoli 1300 paraplegikov, v omenjenem društvu preko 100, samo lani so dobili 10 novih članov, pravi Zorkova. Opozarja, da je veliko mladih, udeležencev prometnih nesreč. Smisel njihovega društva pa je, da te ljudi, če se jim pridružijo, po enoletni rehabilitaciji skušajo vpeljati v življenje in jim pomagati pri administrativnih opravkih. Sicer v društvu gojijo pestro družabno dejavnost, zelo močna je likovna dejavnost in med skupino je bil tudi
slikar Jože Vodušek iz Kapel, ki slika z usti. S.V.