Časopis za pokrajino Posavje
11.12.2024
POSAVSKI OBZORNIK
novi
arhiv

Pričetek gradnje podhodov za dvoživke pri ribniku Trebče

Objavljeno: Četrtek, 07.11.2024    Rubrika: PANORAMA Sporočilo
 Foto Trebče_Arhiv KP (1)
Večerna ali nočna vožnja po dežju, ko ti naenkrat pred kolesa skoči žaba. In nato še ena in še ena in kmalu jih je toliko, da se jih ne moreš izogniti. Ste že naleteli na takšen cestni odsek?

Dvoživke v svojem življenju potrebujejo kopenska in vodna življenjska okolja. Na kopnem si odrasle živali iščejo hrano in prezimujejo, v vodah pa odlagajo mreste ter jajčeca. Vsako pomlad se tako že vrsto let iz svojih prezimovališč množično vračajo v svoje rodne mlake ali ribnike, kjer poteka žabja svatba. Marsikje pa jim njihovo ustaljeno pot prečka cesta. Tam prihaja do množičnih povozov in zato takšen cestni odsek imenujemo črna točka. Te pa niso nevarne le za dvoživke, temveč je ogrožena tudi varnost ljudi v prometu. V poskusu izognitve živali ali pa preprosto zaradi večje spolzkosti mokrega cestišča, polnega povoženih dvoživk, lahko pride do zdrsov vozil.
 Foto Trebče_Arhiv KP (5)

Delna rešitev na črnih točkah je postavitev začasnih varovalnih ograj za dvoživke, ki preprečujejo njihov prehod na cestišče. Na regionalni cesti pri ribniku Trebče, ki je neprecenljivo mrestišče tamkajšnjih dvoživk, zaposleni v Kozjanskem parku že več kot 25 let spomladi postavljajo eno takšnih ograj in nato vsak večer skupaj s prostovoljci prenašajo dvoživke preko ceste do ribnika. Vendar s tem ukrepom zmanjšamo število povozov le spomladi, ko poteka hkratna in množična selitev do mrestišč. Dvoživke se med različnimi habitati namreč selijo tudi kasneje v letu, vendar so te selitve bolj razpršene. Kljub temu pa terjajo povoze.

Najboljša poznana rešitev za preprečitev povozov dvoživk čez celo leto je postavitev podhodov in trajnih ograj, ki so vgrajene v bankine in preprečujejo dvoživkam dostop na cestišče ter jih usmerjajo v podhode. Takšen ukrep omogoča dvoživkam varno pot pod cestiščem čez celo leto. Da bi nemotene selitve zagotovili tudi našim dvoživkam, bomo štiri podhode skupaj s trajnimi varovalnimi ograjami dobili tudi na problematičnem odseku na Trebčah. Začetek del je predviden v mesecu novembru, in ker je pravilna postavitev podhodov kompleksna ter zahtevna, bo na omenjenem odseku za čas gradnje otežen prevoz. Vsekakor pa si prizadevamo in se že dogovarjamo, da bo prevoz otežen v najmanjšem možnem obsegu, le kar je nujno potrebno. Prebivalce in druge udeležence v tamkajšnjem prometu vljudno prosimo za strpnost in potrpljenje.
 Foto Trebče_Arhiv KP (2)

Dvoživke so pomemben del ekosistemov in prehranjevalnih spletov. Hkrati so bioindikatorji okolja, kar pomeni, da nam pokažejo, ali je naše okolje v dobrem stanju. Z vsakim povozom pa se lahko ogrozi preživetje vrste. In tako kot se s postopnim odvzemom posameznih gradnikov neke konstrukcije njena stabilnost vedno bolj zmanjšuje in se navsezadnje lahko zruši, tako se z izginotjem vsake vrste ogrozi stabilnost ekosistemov.

Želimo si, da bi bila trajna rešitev s podhodi in ograjami poplačilo večletnih prizadevanj organizatorjev akcij prenosa ter mnogih prostovoljcev, ki se zavedajo pomena teh vrst ne le za okolje, temveč navsezadnje tudi za nas.

Vir: Kozjanski park
« Nazaj na seznam
»